Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

@Maciek13
Myślałam,że to grzyb Botrytis cinerea, ale nie bardzo mi pasuje, bo cała rozetka zdrowa, tylko czasem dolny liść i niektóry kwiatek są podejrzane. Fiołek ma świeże powietrze, widno i prawie sucho, więc zupełnie nie wiem jak mu pomóc. Pryskałam Previcurem i podlałam czosnkiem i nie wiem co dalej. ;:223
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

A mogłabyś wstawić zdjęcie całej rośliny i kwiatów w przybliżeniu?
Awatar użytkownika
szymond
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 mar 2020, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dzięki rena77 te żółte lepy na muszki działają.
Bardzo dziękuje za pomoc. :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Działają na muszki, ale nie na larwy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lukasz33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 mar 2019, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

.

Post »

Dwa lata temu przyniosłem po liściu z pracy.Wyszły z tego dwie sadzonki.Dwie inne odmiany, dwie dwukolorowe.Problem w tym że od posadzenia one wytwarzają bardzo mało kwiatów a kwitną może 2-3 w roku.Liście są małe, jakby karłowate.Te dolne liście żółkną dosyć szybko.Nie wiem o co może być przyczyną.Czy zbyt mała doniczka, czy może moja woda im nie służy?
Obrazek


Obrazek

Edit: to miało iść do tematu z fiołkami, proszę o przeniesienie
Awatar użytkownika
szymond
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 mar 2020, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Wiem że nie działają na larwy, ale każda złapany dorosły osobnik tym mniej larw, może wyłapie wszystkie muski.
Podlałem wszystkie kwiaty też:"substral- owadobójczy długo działający".
Na opakowaniu napisane, że na: mszyca,misecznik, wełnowiec, tarcnik i na ziemiórka.
Za dwa tygodnie znów podleję, może lep i chemia wybije te muszki.
Po kwiatach tego nie widać, że mam te muszki, liście są normalne i kwiaty też.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Chemią nie zwalczysz ziemiórek. Poczytaj ten wątek, a zobaczysz:

viewtopic.php?f=19&t=2270&hilit=Ziemi%C3%B3rki
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

@Maciek13

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam:)
lukasz33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 mar 2019, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Może ktoś doświadczony odnieść sie do tych zdjęć które dałem strone wcześniej? te fiołki praktycznie od dwóch lat wyglądają tak samo :D nic sie nie zmieniają, poza tym że zakwitną maks 3 razy w roku z ilością kilku pąków na doniczke.Liście bez zmian, przyrost liści jest znikomy.
Trace cierpliwość tym bardziej jak widzę takie coś:
Obrazek

To jest fiołek od mojej mamy z pracy.Mama sie nimi zajmuje, podlewa jak sie jej przypomni, żadnych nawozów.Kwiaty stoją w prawie zacienionym miejscu i rosną, kwitną jak szalone.Liście mają wielkość małej dłoni.Nie mam pojęcia co ja robie nie tak, u mnie okno południowe ale cieniuje je jak mogę.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

@lukasz33
Musisz popełniać jakieś błędy w uprawie. Proponuję fiołki przesuszyć i przesadzić do lekko kwaśnej ziemi (dobrej jakości) wymieszanej z perlitem 3:1, do doniczki ? 9-10 cm. Otrzepać dokładnie ze starej ziemi i oberwać 2/3 dolnych liści. Podlać trochę po przesadzeniu, nalewając wodę do podstawki. Obserwować roślinę i wyciągać wnioski. Metodą prób i błędów sam musisz znaleźć przyczynę.
Tzw.kundelki nie są tak trudne w uprawie jak fiołki odmianowe.
Powodzenia :)
Pozdrawiam:)
lukasz33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 mar 2019, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

@Ekspresja kupiłem ziemie jeszcze przed wiosną u takiej Pani z allegro, ona sprzedaje ziemie tylko do fiołków.Sama zajmuje sie hodowlą, ta ziemia jest właśnie wymieszana z perlitem.Przesadziłem wszystkie moje fiołki i wszystkie kwitną pięknie, liści nie mają tak okazałych jak mojej mamy z pracy ale kwitną.
A te dwa co podałem to jako jedyne wypuszczają bardzo mało liści a liście dolne robią sie żółte po jakimś czasie... o to właśnie chodzi.

Obrazek

Na zdjęciu zdrowy fiolet i dziwny(chory?) pstrokaty... i te liście
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Skoro wszystkie traktowane były jednakowo, to może te dwa dopadły roztocza, które gołym okiem trudno dostrzec. Wówczas zahamowany jest wzrost i wyrastają drobne liście. Ja bym jednak przesadziła, oglądając dokładnie przez lupę korzenie i stożek wzrostu.
Pozdrawiam:)
Aneczka1992
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 maja 2020, o 02:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Witam!
Mam pytanie odnośnie stożków wzrostu. Kupując mojego fiołka posiadał jedno miejsce z którego wyrastały liście. Niestety teraz posiada z 3-4 takie miejsca i dlatego też staje się coraz mniej atrakcyjny. Jak mogę się pozbywać tych nowych miejsc? Po prostu obciąć te nowe liście? Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”