Pilea peperomiowata, pieniążek (Pilea peperomioides) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Fabiola
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 21 cze 2012, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sopot

Re: Co to za roślina? (Pilea peperomioides)

Post »

A tak wygląda mój pieniążek po wczasach na balkonie, tzn po drugiej stronie tej szyby :wink: Chwilami właziły na niego mszyce, ale zwalczałam draństwo takim środkiem Agricolle Spray firmy Target Natural (albo na odwrót - trudno połapać się z butelki), kupionym w Castoramie. Ma tę zaletę, że nie truje ludzi i większych zwierząt, nie ma okresu karencji, a ja mam na balkonie zioła, a w ogóle kota, więc to ważne :lol: A mszyce padały ;:138 !!! Obrazek
Trochę mu się te listki zrobiły mniej eleganckie, ale jak się rozrósł! Będę go teraz doprowadzać do ładniejszego wyglądu.
Pozdrawiam
Fabiola
x-g-d
---
Posty: 139
Od: 13 maja 2011, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

pilea peperomiowata- szara pleśń

Post »

Witam.
Dostałam sadzonkę tzw. pieniążka. Niestety na jej dolnych liściach zauważyłam plamki sugerujące szarą pleśń. Oderwałam zakażone liście, resztę opryskałam preparatem Rowral50 WP. Jak na razie wszystko jest w porządku. Mam pytanie co z ziemią- czy tak jak w przypadku tarczników również jest zainfekowana i muszę roślinkę przesadzić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: pilea peperomiowata- szara pleśń

Post »

Jeśli pleśń jest widoczna na ziemi, zbierz ją delikatnie z wierzchu, a później popryskaj dokładnie ziemię tym samym preparatem co roślinę, ew. powtórz oprysk. A i nieco ogranicz podlewanie, pilee zimą nieco rzadziej się podlewa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielony_lisek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 lut 2014, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za roślina? (Pilea peperomioides)

Post »

Moja Pilea na spodniej stronie liści ma białe kropki rozmieszczone symetrycznie na liściu. Przyjrzałam im się z bliska, nie wygląda jak szkodniki, raczej jak jakiś osad mineralny. Czy wiecie co to może być?
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za roślina? (Pilea peperomioides)

Post »

Pokaż nam zdjęcie to podpowiemy;) :wit
zielony_lisek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 lut 2014, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pilea gubi listki w tempie zastraszającym.

Post »

Obrazek'


Witam,

może tutaj ktoś mi odpowie czym są te białe kropki na spodniej stronie liści? Nie wygląda to na szkodniczą działalność.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Mam kilkanaście( sam nie wiem ile tego mam, tego się po prostu roi u mnie w domu) roślin Pilea peperomioides i jedna wypuszcza bardzo zniekształcone liście, a obok niej pozostałe piękne. Rosną na południowym oknie, wilgotno, zraszaniu co kilka dni,obok miseczki z keramzytem i wodą.Co robić?
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Chcę jeszcze się dowiedzieć jakie podłoże i jakie oświetlenie jej dać.
zoe22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lip 2017, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Prośba o pomoc! Mam roślinkę od 5 dni, od momentu jak znalazła się u mnie w domu zaczeły pojawiać się ciemne plamy, które później zasychają i powodują dziurawienie się liści. Czy to może być pleśń szara? czy raczej ma zbyt suche powietrze i powinnam ją zraszać?
Z góry dziękuję za pomoc.

Obrazek
Karoloukh
50p
50p
Posty: 59
Od: 3 sty 2017, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

zoe22, a jak często podlewasz tę roślinę? U mnie stała w widnej łazience, miała wilgoć z wanny, a podlewałem ją, gdy lekko przeschła. Żyła już w dość wyjałowionej ziemi, ale nie to ją zabiło. Ktoś mi ją strącił na podłogę i wyrzucił, zanim pomyślałem o zrobieniu szczepek... :( Niemniej była wdzięczną rośliną.
Życie na zielono: viewtopic.php?f=36&t=104217
zoe22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lip 2017, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Z racji, że mam ją niecały tydzień to miałam okazję podlać ją 2 razy ( pierwszy raz po kupnie). Sprawdzam codziennie czy nie ma za sucho, ale też nie chcę jej przelać. Kupiłam zraszacz - mam nadzieję, że będzie lepiej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Dwa razy na tydzień to za często. Problem z przesuszaniem leży w niewłaściwym podłożu produkcyjnym, czyli w torfie. Ono z wierzchu będzie suche, ale w głębi będzie mokre. A dodatkowo wsadziłaś do osłonki...
Przesadź koniecznie do mieszanki ziemi uniwersalnej i agroperlitu, wywal osłonkę i postaw doniczkę na zwykłej podstawce. Znajdź jasne miejsce bez bezpośredniego słońca. Utrzymuj umiarkowanie wilgotne podłoże, ale nie zalewaj.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zoe22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lip 2017, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Dziękuję za pomoc! Tak zrobię :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”