Karłatka niska (Chamaerops humilis)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
biedronkaoo7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 lut 2008, o 23:33
Lokalizacja: Rzeszów

Karłatka niska (Chamaerops humilis)

Post »

FOTO karłatki z sieci

Witam:) To mój pierwszy post, więc chciałam się ze wszystkimi przywitać i prosić o wyrozumiałość:)
Mam mały problem z palmą. Kupiłam ją we wrześniu w Tunezji, to miała być niby mama i tata palma:P Koleś, który to sprzedawał usilnie twierdził, że powinnam posadzić je razem i nie podlewać przez 30 dni a potem co drugi dzien przez okres tygodnia i tak w kółko. Nie wiem czy dobrze zrobiłam, ale posadziłam je razem, natomiast jeśli chodzi o podlewanie to robie to mniej wiecej co tydzien. Jedna palma od razu wyschła a druga wygladała "żywiej". Jednak ta wyschnieta wypuściła nowe liście, za to ta lepsza teraz praktycznie umiera. A problem jest taki, że te nowe liście brązowieją i także powoli zaczynają usychać. Czego to jest wina? Wiem, że to ja coś źle robie, ale nie znam sie na palmach kompletnie, a bardzo mi się podobają. Proszę o rady, jak podlewać, czy je przesadzić itp.
Bardzo się ucieszę, jeśli ktoś mi powie co to za gatunek bo ja nie mam pojęcia:)
Dzięki z góry za pomoc i wyrozumiałość:)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Trochę małe zdjęcia rozmiarowo by coś dokładniej powiedzieć jedynie co mogę stwierdzić na obecną chwilę to to że jest to chamaerops humilis - karłatka co do rodzajów męskiego lub żeńskiego w takiej wielkości sadzonek jest to nie do rozpoznania. Wyjmij palmy z doniczki zrób zdjęcie systemu korzeniowego wklej na forum(przez fotosika ale w większym rozmiarze daj fotki wklejając jako miniaturki) oraz napisz w jakich warunkach palmy były tzn. jakie okno, czy nawoziłaś, w jaką ziemię posadziłaś oraz czy nie uszkodziłaś systemu korzeniowego np. nie był podcięty lub urwane jakieś korzenie. :D
Awatar użytkownika
biedronkaoo7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 lut 2008, o 23:33
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Palmy nie nawoziłam (w sklepie ogrodniczym powiedziano mi, żeby dac jej czas na zaklimatyzowanie się), jedyne co robiłam to podlewałam. Posadzone są w ziemi do palm. Stoją ok 1,5m od drzwi balkonowych (balkon jest na południe) na wysokości ok. 1m. Myśle, że nie był uszkodzony system korzeniowy, bo nic nie podcinałam ani nie urywałam, ale kto to wie bo podróż samolotem przeżyły w torbie podróznej :oops: (nie było innej możliwości :( ,ale zabezpieczyłam je jak tylko się dało).
Ok, wyjmę je z ziemi i zrobie zdjęcia ale co potem mam je włożyć tam od nowa czy czekać na dalsze instrukcje?? Boje się, że im sie pogorszy jak je wyjme, ale zaufam Twojemu doświadczeniu:) Moge dać zdjęcia o bardzo dużej rozdzielczości. Te mi sie tak troche za dużo zmniejszyly :roll:
Chyba wiem, które to męskie, a które żeńskie bo mi ten koleś tłumaczył. Ta co ma liście to niby facet (ten korzeń jest cały porośnięty włoskami), a ta usychająca to rodzaj żeński(jest taki gładki i bez tych kłaczków). Ale może ten facet się nie znał:P
Jutro zrobie im zdjęcia i jaknajszybciej tutaj wrzucę.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jak masz zdjęcia o bardzo dużej rozdzielczości (bardzo wskazane) to daj mi je na emaila skoro rosną w ziemi dla palm na razie ich nie wyjmuj z doniczki jak obejrzę zdjęcia odpisze na forum co dalej. :D
Awatar użytkownika
biedronkaoo7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 lut 2008, o 23:33
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

O to super! Zdjęcia już wysłane:) Moge zrobić ich jeszcze wiecej w dowolnej rozdzielczości i przybliżeniu jeśli zajdzie taka potrzeba. Tylko napisz jaką część mam sfotografować :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

biedronkaoo7 na obecną chwilę powiem tak Twoje palmy to dwie jednakowe rośliny nie widzę miedzy nimi żadnej rozdzielnopłciowości, może z uwagi na dość szybką zmianę klimatu doszło do sytuacji w której palmy to odchorować będą musiały, jak już zaczęła jedna z nich wybijać liść oznacza że się powoli aklimatyzują i powinno być ok bynajmniej z tą jedną co do tej drugiej jeśli będziesz prawidłowo sie nimi opiekowała i nie uszkodziłaś korzeni podczas przesadzania jest szansa że odbije. Na obecną chwilę poobcinaj mniej więcej tak jak zaznaczyłem Ci na zdjęciach pozostałości po liściach jak najbliżej kłodziny nie uszkadzając włókien międzyliściowych opatulających kłodzinę a na wilgotną ziemię po podlaniu palm wodą wlej trzy szklanki czystego nie rozrabianego z wodą biohumusu, czwartą szklankę rozmieszaj z wodą w stosunku 1:1 i wlej na podstawek by ziemia pociągnęła wodę z biohumusem od spodu. Jeśli ziemię masz wilgotną możesz dać na nią sam biohumus nawet teraz.


Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
biedronkaoo7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 lut 2008, o 23:33
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Ok, poobcinam tak jak kazałeś, a biohumus jutro kupię i od razu podleję. Czyli rozumiem, że na chwile obecną mam ich nie przesadzać, ani teraz ani na wiosnę? Dlaczego ona wogole brązowieje? Aha i jeszcze pytanie, czy mam je spryskiwać wodą i jak tak to co ile? I czy dalej podlewać co tydzien, czy może rzadziej/częsciej?

Co do tej jednakowości to one naprawde bez ziemi wyglądały innaczej. Ta zdechła miała tą kłodzinę taką gładziuteńką jasnobrązową i gośc mowił ze to żeńska, a ten niby męski był cały aż do korzeni bardzo gęsto "owłosiony". Ale dobra ja się na tym nie znam :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Brązowieje pewnie przez aklimatyzację, nie przesadzaj ich na razie przypomnij się z nimi na przyszła wiosnę, spryskuj codziennie rano letnią odstaną wodą lub wodą destylowaną a podlewanie raz na tydzień ale jak przeschnie wierzchnia warstwa ziemi jeśli nie, podlewaj rzadziej. lub co tydzień a mniejszą ilością wody. :D
Awatar użytkownika
biedronkaoo7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 lut 2008, o 23:33
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Ok dzięki za pomoc. Przypomne się na pewno! :) Jeśli chodzi o te liscie, to chyba nie napisałam, że to co jest piękne i zielone to wyrosło już w moim domu. Wszystkie stare liście, które palma miała na początku już dawno uschły i je obciełam. Jedyny jaki został to ten z tej gorszej palmy, natomiast wszystkie liście z tej ładniejszej wyrosły u mnie. Czyli wydaje mi się, że to moja wina, że brązowieja a nie aklimatyzacji :(
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Właśnie aklimatyzacji nie Twoja to że liście wyrosły u Ciebie jest oznaką zaaklimatyzowania sie rośliny a to że podsychają troszkę końcówki liści pewnie zbyt suchym powietrzem jakie masz. Jak będziesz ja zraszała nie będzie takiego czegoś. :D
Awatar użytkownika
biedronkaoo7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 lut 2008, o 23:33
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

To bardzo dobrze :) Od jutra będę ją zraszała codziennie. Moze ta druga też odżyje :) No i oczywiście naleje jej biohumus. Jeszcze raz dziękuję za pomoc :D

Kupiłam dzisiaj trzy butelki(na zapas :D ) 0,5l biohumusu dla palm, juk i dracen. Wlałam jedną butelkę (wyszło około 2,5 szklanki) i teraz woda przecieka na podstawkę. Mam jeszcze lać, czy tyle wystarczy? :D Ma powierzchni gleby zrobiła się taka warstwa błota z tego biohumusu....hmm.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jaka woda przecieka na podstawkę? tą warstewkę błotka lekko przemieszaj z ziemią a na podstawku jak nie ma dużo wody(odlej ją) daj również biohumus ale w takim układzie czysty bez mieszania z wodą. :D
Awatar użytkownika
biedronkaoo7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 lut 2008, o 23:33
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

No ten biohumus jest taki brązowy, a na podstawke ściekła taka żółtawa woda. Odlałam dwie podstawki:D Ok, naleje ten biohumus na podstawke też. A ona nie zgnije jak bedzie miała tak bardzo mokro?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”