Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DankaWS
1000p
1000p
Posty: 1634
Od: 9 cze 2007, o 09:43
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Nolina - jak szybko wam rosnie?

Post »

Mojej nolinie więdną liście od środka. Mam ją od roku, stoi na oknie południowym, słońce ma tak od 15. Co może powodować takie schniecie liści, i co mam z tym zrobić? Mam je wyrywac, czy tak zostawić?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - jak szybko wam rosnie?

Post »

To normalne.
Możesz je pousuwać.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Re: Nolina - jak szybko wam rosnie?

Post »

Moja Nolinka też czasem ma takie suche listki wewnątrz czuprynki.
Usuwam je i nic się nie dzieje :wit

Obrazek
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - jak szybko wam rosnie?

Post »

Podobnie jak w przypadku dracen i jukk (oraz palm):
jeżeli usychają dolne liście, a na górze nadal wyrastają nowe to wszystko jest w porządku
w ten sposób pień rośnie do góry ;)
Awatar użytkownika
DankaWS
1000p
1000p
Posty: 1634
Od: 9 cze 2007, o 09:43
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Nolina - jak szybko wam rosnie?

Post »

U góry rosną liście i to dość szybko, ale latem dostawał odżywke, doniczke ma wciąż tą samą, okno południowe, myśle, że klimat mojego mieszkania jej służy. Juke też mam, i nie schną jej żadne liście, od dwóch lat rośnie jak na drożdzach, na wiosne będę musiała ją w końcu przesadzić, bo ma malutką doniczke.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Nolina

Post »

eba pisze:Akwelanie, spróbuj przedstawić problem również w tym dziale:
http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=19
Na pewno znajdziesz pomoc, Czarodziej jest niezastąpiony :) .
Zgodnie z podpowiedzią poszukuję pod tym adresem porady i jednocześnie pomocy na interesujący mnie temat, który przedstawiłem w moim wątku.

"Przewertowałem posty o tematyce "nolina" jednak nie znalazłem podobnego tematu, dlatego proszę o poradę, jaka choroba, wirus mógł zaatakować moją nolinę ?
Jakiś czas temu zauważyłem na młodych "liściach" przebarwienia w kolorze brązowym, które obecnie wyglądają tak:


Obrazek

Obrazek

- powiększenie zainfekowanych "liści",

Obrazek

Obrazek

- powiększenie zainfekowanych "liści"

Nolina rośnie u mnie już kilkanaście lat (około 15 - 18) i nigdy nie miałem na niej takich plam, dlatego nie wiem co to jest. Podejrzewam, że to jakaś infekcja grzybowa, ale nie jestem na 100% pewien. Roślina całe lato stała na balkonie o wystawie południowej, podłoże ma bardzo przepuszczalne - mineralne. Od późnej jesieni stoi przy południowym oknie. Po przeniesieniu z balkonu przez jakiś czas dawała jeszcze przyrosty nowych "liści". Temperatura przy oknie waha się w granicach 16 - 20 st C. Widoczne na fotkach zmiany są na dwóch "liściach". Wykluczam przelanie podłoża czy powstanie tych zmian na skutek spryskiwania wodą - ponieważ bardzo sporadycznie jest podlewana - raz na 3 - 4 tygodnie niewielkimi ilościami deszczówki oraz nie była i nie jest spryskiwana. Powietrze w pokoju nie jest zbyt suche. Na roślinie i w podłożu nie widać szkodników, podłoże świeże zmieniane na początku lata 2009 r.
Obawiam się żeby ta infekcja nie zahamowała rozwoju całej rośliny, ponieważ zmiany są na "liściach" w najbliższym sąsiedztwie stożka wzrostu. Proszę o poradę, czy i czym interwencyjnie opryskać i co to jest za infekcja ?"

Treść zapytania jest skopiowana z mojego wątku.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nolina

Post »

Wygląda na jakiś rodzaj grzybowej martwicy podstawy stożka wzrostu, Opryskaj sobie to Score 250 EC 0,5 ml do max 1 ml na litr wody ale najpierw niższe stężenie. :wink:
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Nolina

Post »

Czarodziej_ pisze:Wygląda na jakiś rodzaj grzybowej martwicy podstawy stożka wzrostu, Opryskaj sobie to Score 250 EC 0,5 ml do max 1 ml na litr wody ale najpierw niższe stężenie. :wink:
Tymi widocznymi brązowymi plamami zaatakowane są tylko dwa liście na powierzchni około 1,5 - 2 cm kwadratowych. Na pozostałych widoczne są zmiany ale bez przebarwień na kolor brązowy. Zmiany nie obejmują bezpośrednio samego stożka wzrostu. Zastosuję zabieg jaki poleca szanowny Forumowicz, za poradę dziękuję.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nolina

Post »

Czyli skoro nie żre jeszcze choróbsko stożka wzrostu to jest szansa na uratowanie rośliny. :wink:
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Nolina

Post »

Ja nie dopuszczam nawet myśli o utracie tej rośliny. Wyhodowałem ją z maleńkiej rośliny, której kaudeks był wielkości paznokcia przy małym palcu. Dzisiaj chodziłem za zakupieniem "Score 250 EC" - niestety chwilowo (wg zapewnień sprzedawcy) nie mają. Spróbuję opryskać chore "liście" roztworem miedzianu lub sylitu i przeniosę do momentu wyschnięcia oprysku do cieplejszego pomieszczenia, powinno to trwać nie dłużej niż kilka godzin. Mam jeszcze "Previcur? Energy 840 SL" - też środek grzybobójczy. Będę próbował gdy nie zahamuje zmian oprysk miedzianem lub sylitem. W dalszym ciągu będę poszukiwał poleconego "Score 250 EC".
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nolina

Post »

Zastosuj doglebowo Previcur Energy 840 SL w stężeniu 0,3%. A górę możesz opryskać Miedzianem ale delikatnym stężeniem 0,2 g na 1 l wody. Nie przesadź z chemią bo nie poprawisz a pogorszysz stan rośliny. :wink:
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Nolina

Post »

Czarodziej_ pisze:Zastosuj doglebowo Previcur Energy 840 SL w stężeniu 0,3%. A górę możesz opryskać Miedzianem ale delikatnym stężeniem 0,2 g na 1 l wody. Nie przesadź z chemią bo nie poprawisz a pogorszysz stan rośliny. :wink:
Dziękuję za podanie stężeń środków do opryska. Z chemią zawsze postępuję bardzo ostrożnie, szczególnie teraz gdy rośliny są osłabione z braku słońca, okresem spoczynku, zamiast wyleczyć, można "poparzyć" szczególnie środkami zawierającymi w swoim składzie związki miedzi.

Mam jeszcze pytanie, może ktoś podpowie - z obserwacji prakycznych, jak wygląda miejsce na liściach na których żerują tarczniki.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nolina

Post »

Przede wszystkim powinieneś widzieć szkodnika takie małe czarne lub brązowe traczki poprzyklejane na liściach po drugie często występuje tzw. rosa miodowa, czyli lepkie liście. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”