Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 21  
Autor Wiadomość
norbert76
 Tytuł: Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie
PostNapisane: 6 maja 2016, o 13:52 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Generalnie wygląda całkiem dobrze, ale zrób eksperyment: następnym razem podlej nieco bardziej obficie. Możesz przy tym wsadzić doniczkę w miskę i do niej też nalać wody. Potrzymaj tak z kilkanaście minut i po dwóch, trzech dniach sprawdź, czy bulwa dalej jest miękka.
Jeśli nie będzie, znaczy to że potrzeba podlewać większą ilością wody. Reszta pozostaje bez zmian, czyli do kolejnego podlania wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Pachirka
PostNapisane: 7 maja 2016, o 21:58 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1
Zadziałało! Mocno nawodniona. Bynajmniej dwie bulwy stwardniały. Jedna jeszcze kiepsko... Zobaczymy czy się uratuje... A robiło się naprawdę z godziny na godzinę gorzej. Aż do sporej miękkości! Tak bardzo bałam się, żeby jej nie przelać, że 'niedolałam jej' ;:174 Dziękuję za pomoc

Pachirka
PostNapisane: 10 maja 2016, o 07:09 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1
Moja nolinka już cała pięknie stwardniała 'na kamień'. Ależ się cieszę ;:138 To było moje marzenie, mieć ją. Gdyby nie pomysł, to głupia wciąż bym ją taK delikatnie podlewała...

SiMoNa
PostNapisane: 6 cze 2016, o 21:10 
100p
100p

---
Ja pikole moja nolina mięknie. Czy jest możliwe że ją przelałam ?( podlewam 1 raz na tydzień ), wyjęłam z ziemi i jutro zmienię doniczkę na mniejszą i zmienię podłoże . Przeglądam forum i wyczytałam że ziemię zmieszać z piaskiem , w jakiej proporcji?

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 6 cze 2016, o 21:31 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Raz na tydzień to za często. Musisz pozwolić ziemi przeschnąć przed kolejnym podlaniem, bo Nolina gromadzi wodę w pniu, więc wyschnięcie jej od razu nie grozi.
Za często podlewałaś i zgniły korzenie. Posadź do nowej mieszanki ziemi do sukulentów i gruboziarnistego piasku w proporcji mniej więcej 2:1 i na razie nie podlewaj. Odczekaj z dwa, trzy tygodnie i dopiero znów zacznij podlewać. Z początku skromniej, następnie stopniowo zwiększaj ilość wody. Dopóki liście nie będą wiednąć jest ok.
Wielkość doniczki musi być niewiele większa od średnicy bulwy.

SiMoNa
PostNapisane: 6 cze 2016, o 21:49 
100p
100p

---
Dzięki , tak myślałam. Tak więc zostaje na wierzchu do przesuszenia przez noc a rano bierzemy się do roboty

Pachirka
PostNapisane: 17 cze 2016, o 12:24 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1
Ja nauczyłam się, by podlewać swoją Nolinę wtedy kiedy ona potrzebuje. Nie podlewam jej tak długo, dopóki ma twardy caudex (też mam sadzonkę podobnej wielkości, a dokładniej trzy razem). Czasami nawet przez ponad 2 tygodnie. Dopiero jak zaczyna tracić jędrność, podlewam obficie (sporo wody do podstawki i pozwalam nasiąknąć do granic). Chyba dzięki temu zaczął jej też ładnie przyrastać pień :)

Locutus
PostNapisane: 18 cze 2016, o 14:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Mnie się mojej noliny zdarza nie podlewać nawet i miesiąc... Ale za to jak już podlewam, to bardzo obficie.

Pozdrawiam!
LOKI

marlenka
PostNapisane: 26 cze 2016, o 20:31 
500p
500p

---
A moja Nolina ma niemal ciągle suche liście. I to nie wina podlewania. Bo stoi na dworze, ma dostęp do obecnie częstych deszczy a w upały bywa, że wieczorem ją opryskuję wodą. Kaudeks ok, korzenie ok. Liście w większości wysuszone.

norbert76
PostNapisane: 26 cze 2016, o 20:57 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Za suche powietrze. Na dworze wiatr albo słońce - ostatnie upały bardzo wysuszają powietrze. Samo spryskiwanie wieczorem rośliny niewiele daje, bo tylko tymczasowo podnosi wilgotność powietrza.
Druga sprawa, wystawiasz na opady deszczu? Nie ochraniasz rośliny przed nim?
Nie stoi może wystawiona bezpośrednio na działanie słońca?

marlenka
PostNapisane: 27 cze 2016, o 10:11 
500p
500p

---
Stoi tam gdzie cała reszta moich roślin. Na patelni. Sugerowałam się tym, że u Raflezji stoi w podobnych warunkach, bezpośrednio pod gołym niebem, cały dzień na słońcu. I jej ładnie rośnie.

norbert76
PostNapisane: 27 cze 2016, o 13:02 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Najwidoczniej albo jej egzemplarz po prostu się zaaklimatyzował albo Twój potrzebuje na to warunki więcej czasu albo wymaga poprzednich warunków - czyli stanowiska wewnątrz pomieszczenia.

pull
PostNapisane: 27 cze 2016, o 23:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Locutus napisał(a):
Mnie się mojej noliny zdarza nie podlewać nawet i miesiąc... Ale za to jak już podlewam, to bardzo obficie.

Pozdrawiam!
LOKI

No, to ja jestem jeszcze lepszy.

Obrazek
Moje noliny rosną w wysokich doniczkach. Często można spotkać rosnące rośliny w płytkich typu talerz. Niestety, bardzo trudno wtedy zachować prawidłowe stosunki wodne.
Nie można noliny, podobnie jak storczyka, podlać z konewki. Suche podłoże nie nasiąka równomiernie wodą. Woda zawsze znajdzie ujście jednym, dwoma kanałami i spłynie do podstawka. Najodpowiedniejszym momentem dostarczenia wody roślinie jest chwila, kiedy ziemia odchodzi od ścianek doniczki.
Najlepiej jest wstawić doniczkę do naczynia i podać wodę z góry w takiej ilości, by doniczka, przez około jednej godziny, była zanurzona w wodzie od 1/3 do 1/2 wysokości.
Ja tak właśnie robię.
Częstość podlewania zależy od kilku czynników:
-wielkości doniczki
-jakości podłoża
-ilości światła
-długości dnia
-wielkości rośliny
-temperatury

Moje noliny podlewam:
-zimą, raz na 3 miesiące
-wiosną i jesienią, raz na 2 miesiące
-latem, co miesiąc.

Nolina pokazana na zdjęciu pobiera 1,5 l. deszczówki (wraz z podłożem) przy każdym podlaniu.

eriopus
PostNapisane: 29 cze 2016, o 20:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ładny okaz. Moja nolina kupiona w jakimś markecie na pieńku podobnej wielości co twoja. Nie przesadzałem mimo tego, że miedzy kaudeksem a doniczką jest tylko 0,5 cm przerwy. Podlewam dokładnie jak mi się przypomni czyli generalnie nie częściej niż raz w miesiącu. Kaudeksy nie lubią mieć ciagle mokrego podłoża bo przecież kaudeks jest organem w którym jest magazynowana woda. On roślinę przystosowuje do przetrwania niekorzystnych warunków suszy. Noliny dobrze rosną w doniczkach samopodlewających -takich przypominających hydroponikę.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 286 ]  Idź do strony nr...        1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 21  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości