Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

"Problem" z nolinami jest taki, że ich długie liście muszą gdzieś zwisać i przy krótkim pniu jest to utrudnione.
Myślę, że cała uroda noliny leży w jej wysokim pniu (moja największa ma znacznie ponad metr wysokości).

Może wystarczyłoby obciąć tą górną część, bez wycinania i wyrzucania środkowej części, ale, jak Przemo napisałeś, to już decyzja właścicielki ;)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zgodzę się z Tobą Andres74 ale weź poprawkę na to iż młode rozety jakie wybiją z pozostawionego pnia po pierwsze nie będą miały odrazu na tyle długich liści by wysokość pnia macierzystego zabierała im urok poza tym one będą rosły w górę i to na nich w miarę wzrostu będą się wydłużały liście natomiast pień macierzysty będzie ładniejszy będąc niższy. Oczywiście właścicielka zrobi jak uważa ja tylko proponuję taki sposób cięcia gdyż uważam iż w przyszłości roślina będzie miała ładniejszy pokrój jak z niskiego pnia będzie wyrastało kilka rozet na których będą w dół opuszczone liście ale nie będą one zasłaniały pnia z jakiego wybiły. :D
Awatar użytkownika
Jagoda_J
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 lis 2008, o 21:35
Lokalizacja: lubuskie/ Trzebiechów

Post »

no i jestem...zajęłam się dzisiaj noliną...
przesadziłam ją (miała bardzo przerośniętą bryłę korzeniową) i tutaj pytanie moje, czy dobra ziemia (uniwersalne podłoże kwiatowe bez nawozu) i czy doniczka odpowiednia oraz czy nie za płytko ją wsadziłam??jeśli coś źle zrobiłam to śmiało mówcie, poprawię to...
następnie ją obcięłam zgodnie ze wskazówkami Czarodzieja:) oraz zalałam ranę woskiem ponieważ nie było w sklepie maści ogrodniczej... no i powiedzcie czy dobrze wykonałam ten zabieg???
aha no i jutro kupię biohumus bo u mnie nie mają takiego czegoś ale jutro będę w mieście to kupię ten biohumus, tylko powiedzcie jaki?? albo dajcie zdjęcie jak wygląda opakowanie tego biohumusu??
reszta poszła do wody:) z nadzieją na korzonki:)
jeszcze raz dziękuję:) i serdecznie pozdrawiam
a tutaj fotki:)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
...Gdyby nie przyroda, człowiek nie miałby gdzie oczu zawiesić i nadziwić się cudami...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Co do ziemi najlepszym podłożem jest mieszanka torfu, piasku i gliny w stosunku 3:1:1 jeśli ta ziemia w którą wsadziłaś ma skład torfowy może być, ogólnie zabieg wykonany bardzo dobrze zaś co do biohumusu polecam ten(mała fotka ale jest charakterystyczna taki ogrodnik na obrazku, biała butelka)

Obrazek
Awatar użytkownika
Jagoda_J
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 lis 2008, o 21:35
Lokalizacja: lubuskie/ Trzebiechów

Post »

ślicznie dziękuję:) bardzo mi zależało na tej roślince, gdyż to moja spadkowa roślinka po Mamie:)
pozdrawiam
dam znać jeśli się cokolwiek będzie działo z moją nolinką:)
...Gdyby nie przyroda, człowiek nie miałby gdzie oczu zawiesić i nadziwić się cudami...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

No mam taką nadzieję. :D
Awatar użytkownika
Jagoda_J
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 lis 2008, o 21:35
Lokalizacja: lubuskie/ Trzebiechów

Post »

no i udało się.....nolina wypuściła rozetki:)
Obrazek Obrazek
dziękuję serdecznie za pomoc...mam nadzieję, że teraz już wszystko będzie ok....tyle tylko ze coś mam nie tak z podłożem, bo wytwarza się na nim mini pleśń i nie wiem od czego i jak się jej pozbyć...pozdrawiam
...Gdyby nie przyroda, człowiek nie miałby gdzie oczu zawiesić i nadziwić się cudami...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Widzisz czasami warto posłuchać Czarodzieja, co zaś do pleśni na powierzchni podłoża - zdejmij wierzchnią warwę z pleśnią, przyprósz piaskiem i lzroś Topsinem M i będzie dobrze. :D
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

A co z tymi w wodzie? Puściły korzonki?
Waleria
Awatar użytkownika
Jagoda_J
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 lis 2008, o 21:35
Lokalizacja: lubuskie/ Trzebiechów

Post »

niestety te w wodzie po prostu zgniły...jedna część (wierzchołkowa) jeszcze się trzyma zielona ale korzonków niestety nie widać...pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za podpowiedź...
...Gdyby nie przyroda, człowiek nie miałby gdzie oczu zawiesić i nadziwić się cudami...
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Odkąd zaczęłam do wody, w której "moczę" różne listki i szczepki dawać tabletki węgla, nic mi nie gnije, warto też dołożyć parę gałązek wierzby, bo wydziela ona substancję, przyśpieszającą ukorzenianie.
Waleria
Awatar użytkownika
Jagoda_J
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 lis 2008, o 21:35
Lokalizacja: lubuskie/ Trzebiechów

Post »

a dziękuję za radę...chętnie skorzystam:) mogą to być tabletki węgla leczniczego?? takie kupione w aptece??
...Gdyby nie przyroda, człowiek nie miałby gdzie oczu zawiesić i nadziwić się cudami...
zanetchen
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 kwie 2009, o 12:43
Lokalizacja: mazowieckie

Nolina- stopa słonia

Post »

Oto moja nolina. Piękny i wdzięczny kwiat.
Jak uważacie, powinnam ją przesadzić? Podobno noliny dobrze się czują w takich "ciaśniejszych" doniczkach.
Traktuje ją trochę jak kaktusa-tzn. najpierw ją dobrze wysuszam póki znowu ją podleję. Podlewam zawsze "od dołu" tj. do spodka.
Czy ktoś może podzielić się własnymi doświadczeniami? Jest coś o czym zapomniałam jeżeli chodzi o uprawę nolin? Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”