Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Justa12041985
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 19 kwie 2015, o 04:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam Cie Norbert również :D
Miło,że ktoś odpisał.Jak jesteś moderantem to napisz mi poproszę gdzie dać nolinę?Chcę ją czy ma być piękna czy brzydka bo tak już mam.Ona może być na balkonie latem ale tam ten blok zasłoni śłońce.Ale ciepłe lato da jej siły tak czytałam od Majorek.
Inna roślina co lubie to pachira,paproć i może być jakieś małe kwitnące.Coś co ceni ciepło ale i żyje w cieniu.
Pisz jak masz wiedze to ja kupie.Mamy nowiutkie mieszkanie i żywa roślina musi być i koniec.
Justa
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nolina najlepiej ma się w słońcu, ale prawda jest taka, że znosi uprawę w cieniu. W zasadzie jest to jedyna z moich roślin pustynnych, której przez zimę, gdy stoi w domu i to w niespecjalnie dobrze oświetlonym miejscu, nie dzieje się absolutnie nic złego. Ba, ciągle rośnie jak najęta.

Pozdrawiam!
LOKI
AleksandraBdg

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie!

Wczoraj dostałam w prezencie wielką Nolinę, jednak podczas przesadzania okazało się,że nie ma praktycznie korzeni. Podstawa kaudeksu również nie wygląda najlepiej. Czy tą roślinę da się jeszcze uratować? Będę wdzięczna za jakąkolwiek poradę- jest to moja pierwsza styczność z tą rośliną..

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak ona się trzymała wtej doniczceskoro nie ma korzeni? Przy najmniejszym ruchu powinna upaść. CZy kaudeks jest twardy czy miękki? Widać żywe korzonki :) A to podłoże w tórym ją dostałaś jest bardzo mokre?
AleksandraBdg

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Roślina trzymała się na resztkach zgniłych korzeni. Po wyciągnięciu wszystko się oberwało.
Wydaje mi się,że kaudeks u podstawy jest przemoczony, lekko miękki, jednak pod spodem ma jasny kolor ( po zadrapaniu skórki).
Podłoże było bardzo mokre....
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Kurcze to ja zalali :( Ten przemoczony kaudeks musi przeschnać, ewentualnie chcoć nie wiem jak bardzo jest źle tą nadgnitą tkankę usunąć i posypać węglem drzewnym.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zrobił bym tak samo, jak napisał wyżej eriopus. Dodatkowo możesz popryskać preparatem przeciwgrzybicznym (nie zapomnij o korzeniach - również posyp węglem). Odczekaj dzień, dwa przed posadzeniem w nowe podłoże. W międzyczasie przygotuj przepuszczalną mieszankę, jak do sukulentów i dodaj trochę piasku. Ważne, mieszanka musi być sucha. Po posadzeniu nie podlewaj przez tydzień, półtora i nie wystawiaj na ostre słońce. Po tym czasie podlej delikatnie, następne podlanie też po upływie takiego samego czasu. Stopniowo zwiększaj ilość wody. Pozostałe korzenie wydają się być zdrowe, więc jest duża szansa, że roślinka przeżyje, szczególnie że góra bardzo ładna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ewentualnie jeszcze coby góra nie ucierpiała zbytnio można ją do worka dać :) No i pamiętaj, że kaudeksy lubią ciasne doniczki. Im ciaśniejsza tym ładniejszy kaudeks.
AleksandraBdg

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziękuję Wam za rady. Roślinka już się podsusza, jutro posypie węglem i wsadzę do glinianej doniczki.
Mam nadzieję,że się uda. Ładna u już duża z niej bestyjka... Z kaudeksami doświadczenie mam jednak Nolina to dla mnie inna bajka..
Awatar użytkownika
marlenka
500p
500p
Posty: 782
Od: 26 lut 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto (parapet zimą, balkon latem)

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Udało mi się zakupić jednego malucha. Jutro w świetle dziennym szykuje się sesja i już będę mogła pochwalić się zdjęciami mojego nabytku.
Mam nadzieję, że roślina da radę w nowych warunkach. Bałam się, że jak to w markecie, będzie przelana ale jest sucha, a kaudeks nie zmiękł. Może da radę u mnie : )

Edycja:
A jednak zdjęcia dziś. Sesja podczas przesadzania i na koniec kilka moich pytań:

Z taką ciekawą osłonką była do kupienia. Tata wywiercił na dnie otwór. Więc docelowo Nolina będzie rosła w osłonce a nie w plastiku.

Obrazek

Na dno wysypałam dość grubą warstwę kamieni. Robię tak u wszystkich moich sucholubnych i jakoś im tak dobrze. Reszta to mieszanka piasku akwariowego, ziemi do kaktusów i żwirku. Z czego te dwa pierwsze są w bardzo małej ilości, przeważa żwirek i kamienie na dnie.
Obrazek


Gęsta, bardzo sucha bryła korzeniowa:
Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek

Moja Nolina ma widoczne plamy po zmoczonym kaudeksie. Jednak jest ona sucha, zostały tylko te ślady.

Pytania:
1. zastanawiam się czy nie osadziłam jej zbyt wysoko w doniczce
2. czy ten wosk na cięciu można kiedyś usunąć? Wolałabym zabliźnioną ranę niż to. Poza tym w letnie upały może się stopić (??) i rozlać na roślinę.
3. Planuję ją póki co spryskiwać by ją wybudzić, czy to dobra opcja? Korzenie są suche jak papier, wolałabym ich teraz nie podlewać by nie zgniły.

Podlewać będę przez podstawkę. Ewentualnie deszcz będzie smagał jeśli w sezonie pójdzie do ogrodu.
Moje roślinki - wątek
Change blows through this house like the jasmine wind, F..head.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Takie wysokie posadzenie na pewno będzie zdrowsze dla kaudeksu, niezaleganie wilgoci.
Na razie nie podlewalbym wcale bo dosc mocno i dokladnie oczyscilas korzenie z ziemi, o tej porze roku brak wody na pewno jej nie zaszkodzi. Co do wosku to na razie bym go nie ruszał by roslina dodatkowo nie wytracala wody po cieciu pędu.
Awatar użytkownika
marlenka
500p
500p
Posty: 782
Od: 26 lut 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto (parapet zimą, balkon latem)

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Właśnie inspirowałam się Adenium, u których często wręcz z czasem odkrywa się korzenie. Ale tak się zastanawiałam czy nie przesadziłam z przesadzaniem w ten sposób ; )
W każdym razie na pewno to dobrze dla kaudeksu. Mam nadzieję, że nie zaszkodzi części odkrytych korzonków. Większość to i tak suche jak wiór strączki. Mam nadzieję, że życie zacznie się pod żwirkiem i tak wszystko nabierze jędrności.
Moje roślinki - wątek
Change blows through this house like the jasmine wind, F..head.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Teraz to już musisz mieć nadzieję, że będzie dobrze :) Przy przesadzaniu mojej noliny nigdy nie pozbywałam się tak drastycznie starej ziemi, a tym bardziej korzeni, dlatego ciekawa jestem, jak będzie u Ciebie. Zdaj relację za jakiś czas, trzymam kciuki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”