Rośliny na słoneczny balkon

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Onak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 4 lip 2006, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Post »

Zerknij do tego tematu : Jest tam też teoche o kwiatach na balkon :-)

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight=

P.S. Napisz jaki masz balkon (jak duży, jak nasłoneczniony itp) - może wspólnie wymyślimy jakąś fajna kompozycje kwiatów? :D
Pozdrawiam! Karina
Na moim balkonie ;:173
77malinka
200p
200p
Posty: 385
Od: 17 maja 2007, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Z mojej strony tylko jedna rada: spróbuj sobie wyobrazic swoje kwiaty po nasadzeniu: jeśli podoba Ci się to, co sobie wyobraziłaś, to zwróc tylko uwagę na to, aby to były kwiaty o podobnych wymaganiach jeśli chodzi o nasłonecznienie i podlewanie.
Nie jest ładne to, co ładne, tylko co się komu podoba...
Ale jednak nie powstrzymam się :D ; zwróc uwagę sadząc, żeby nie mieszac za bardzo kolorów, ale ułożyc je plamami.
Pozdrawiam, Małgosia
Awatar użytkownika
Onak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 4 lip 2006, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Post »

Wygląda to ciekawie. Pamiętaj, że gazania otwiera sie tylko w słońcu, lub pół słońcu.

I skłaniam sie do tego co napisała 77malinka: układać kwiaty plamami, tak aby komponowały się ze sobą barwy podstawowe i mieszane. Kłania się tu nauka o kolorach :) I nie tylko, każdy ma swoje ulubione kolory, a to jak nasłoneczniony jest nasz balkon ma równiez niemałe znaczenie. na przykład rozgrzany, upalny balkon "schłodzą" rosliny o barwach chłodnych, jak lila, niebieski czy filolet z białym.

Podpowiem Ci co nieco o kolorach :wink: Zwykle na zestawianie barw patrzymy prze pryzmat koła barw. O - takiego:
Obrazek

Barwy sa ułożone obok siebie, tak? Barwy podstawowe w tym kole to: żółta, czerwona i niebieska -tworzą one wierzchołki wpisanego w okrąg trójkąta no nie? :wink: Pomiędzy nimi zaś - leżą barwy mieszane. dzięki temu schematowi łatwo jest ustalić jakie barwy harmonizują ze sobą :wink: .

Gdy będziesz szukać barw, które pasują do siebie i jednocześnie różne, wykreśl sobie biegnąca przez środek okręgu linie prostą -w ten sposób połączysz ze sobą barwy, dają kontrast, który jest przyjemny dla oka :D Na przykład: niebieski z pomarańczem. Jeśli zaś wyrysujesz w tym kole trójkąt równoboczny - otrzymasz harmonijne zestawienie barwne.

Ojej - ale tyradę tu Ci wygłosiłam o kolorach,

:wink:

Jak będziesz komponować rośliny w skrzyniach, na balkonie czy w donicach - nie zapomnij o wyposażeniu balkonu (n. kolor krzeseł, obrus, świece) - nie mogą Ci one zaburzyć harmonii ogólnej - muszą ze wszystkim współgrać :D

Ale fajnie - jak ja lubię takie szaleństwa z kolorami! :-)

Co do ziemi - ja do skrzyń zawsze biorę Substral z nawozem. To wystarcza na roślinki.
Pamiętaj też, że sadzonki kwiatów nie mogą być zbyt blisko siebie, muszą mieć miejsce - w ciągu lata przecież podwoją swoja objętość.
Pozdrawiam! Karina
Na moim balkonie ;:173
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7590
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rośliny doniczkowe, zdobiące balkon.Porady

Post »

blue pisze:W zwiazku ze zbliżajacym się małymi kroczkami miesiacem który jest dla mnie najmilszy ze względu na kwiaty na balkonie,chciałam znaleźć tutaj "coś " na temat właśnie tych kwiatków i jestem rozczarowana bo błądzę i błądzę dział jest ROSLINY W DOMU,balkonie i tarasie ale tak naprawdę porady i zdjęcia dotyczą domowych!!!!! chciałabym aby admin albo moderator założył takie rozwinięcie Rośliny Doniczkowe, zdobiące balkon.Porady jest to mozliwe? napisałam pw do admina ale nie dostałam odpowiedzi!!!!
Witam po kilku dniach nieobecności, (delegacja z pracy)
Nie otrzymałem od Ciebie niestety takiego PW
Pisać należy na nick : Administrator
Nie przewidujemy zmian nazw sekcji w najbliższej przyszłości
Zakładaj wątki uściślone tematycznie na wszelkie tematy , które Cię interesują - inni zapewne chętnie włączą się.
Pozdrawiam serdecznie
Miłego dnia!
Admin.
Awatar użytkownika
Onak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 4 lip 2006, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Post »

blue pisze:Super Dzięki Onak ;:79 to bardzo ciekawe co napisałaś tego mi brakowało ;:208
c ..... kiedyś miałam gazanie i faktycznie nie rozkwitały się może zastapię je ale czym ?....
To fajnie, cieszę sie, że Ci pomogłam :D :D Czekamy na zdjęcia teraz - sadzonek, a potem tego jak się rozwijają :D :D :D
Pozdrawiam! Karina
Na moim balkonie ;:173
Awatar użytkownika
bajka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 4 mar 2008, o 14:21
Lokalizacja: Wrocław

Post »

misiacz pisze:
KaRo pisze: Najbardziej wytrzymałe na takie stanowisko są oczywiście pelargonie choć w utrzymujące się dłużej upały kwitną mniej obficie lub zaprzestają w ogóle kwitnienia.
"Co prawda jestem początkującą ogrodniczką, ale pierwszy raz spotykam się z tym poglądem, że pelargonie tak źle znoszą upały; może to zależy od odmiany? Nigdy nie zaobserwowałam negatywnego wpływu upałów na pelargonie bluszczolistne, które uprawiam, wręcz przeciwnie, mam wrażenie, że w czasie upałów kwitną o wiele obficiej niż przy niepogodzie i deszczach. "
Tylko pozazdrościć takich okazów :D
Z tego co wiem, to Twój balkon Misiaczku jest od strony wschodniej, więc pełne słońce masz chyba do południa... może dlatego tak pięknie te Pelargonie kwitną...

Podobnie jak KaRo ja mam balkon od strony południowo-zachodniej i latem mam pełne słońce od ok. 11.00 aż do zachodu słońca więc patelnia jest właściwie przez cały dzień :evil: Balkon jest "wystający", nie ma żadnych ścian, na 3 piętrze, a pod balkonem "Autostrada" !!!! W piękny, letni dzień jest nie do wytrzymania !!!! Ciężko nawet drzwi balkonowe otwierać bo jest straszliwy skwar, hałas i spaliny. Już różne kwiaty sadziłam żeby choć w małym stopniu się "odgrodzić" i efekt końcowy jest zawsze taki sam - pierwszy miesiąc jest ok, ale w lipcu mam już suche badyle :(

Pomocy....
"Jak nie możesz dojść do siebie... to przyjdź do mnie :) "
Bajkowe Cudeńka
Awatar użytkownika
miluck
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2491
Od: 22 lut 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Police

Post »

Witam ! Mój balkon obsadzam pelargoniami , które są bardzo wytrzymałe.
W tamtym roku pokusiłam się i zakupiłam Bakope. Byłam z niej bardzo zadowolona , kwitła prawie do przymrozków.Lobelia u mnie się nie sprawdziła, za szybko przekwita.
W niedzielę kupiłam Nasturcję kanaryjską i właśnie dzisiaj ją wysiałam.
Urzekła mnie innymi kwitami niż typowa nasturcja.Trochę obawiam się mszyc bo one podobno lubią te kwiatki.
Oto one: Obrazek
Awatar użytkownika
Onak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 4 lip 2006, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Post »

Na mszyce - częsta obserwacja połączona z reakcja! :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam! Karina
Na moim balkonie ;:173
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Miałam kiedyś przez rok nasturcję kanaryjską i mszyce jakoś się nią nie zainteresowały. A z rośliny zrezygnowałam, gdyż w naturze żółte kwiaty słabo odbijają od liści i nie wygląda ona tak ładnie jak na zdjęciu.
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Awatar użytkownika
misiacz
50p
50p
Posty: 52
Od: 12 lut 2008, o 19:09
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

bajka pisze: Z tego co wiem, to Twój balkon Misiaczku jest od strony wschodniej, więc pełne słońce masz chyba do południa... może dlatego tak pięknie te Pelargonie kwitną...
Wyżej trochę nieprecyzyjnie napisałam, bo faktycznie balkon nie jest od "czystego" wschodu, a od południowego-wschodu, więc słońce jest do popołudnia. Może jeszcze jakieś inne czynniki decydują, jakość sadzonek itp.? Choć akurat pelargonie te na zdjęciu były wyhodowane z sadzonek kupionych w supermarkecie, dość małych roślin.

Mam pytanie - czy ktoś z Was ma link do zdjęć kocanki srebrnej? Myślałam o tym, by w tym roku pelargonie (bluszczolistne, czerwone - mój Mąż jest do takich bardzo przywiązany i innych nie chce :lol: ) miały towarzystwo w doniczkach, chciałabym coś w kolorze białym lub srebrnym właśnie, ale nie wiem dokładnie, jak ta kocanka wygląda. A może doradzicie jeszcze coś innego w tych kolorach? Nie lubimy zbyt dużych kontrastów, więc niebieskie czy fioletowe kwiaty odpadają.
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Dzień dobry ;:6 U mnie na "upalnych" oknach sprawdzaja się doskonale pelargonie zwisające. Oczywiście nie wiem jakie dokładnie bo co roku kupuję inne. Zazwyczaj jadę do jakiegoś hipermarketu i pod koniec kwietnia kupuję lichutkie sadzonki, malutkie, z jednym kwiatkiem -ale kwiatek musi być podwójny! :mrgreen: Jesienią zamierzałam przezimować krzaki bo miałam cudne podwójne bladoróżowe, różowe i fioletowe ale pierwszy mróz mnie zaskoczył i cała zieleń się zwarzyła... Poszły na śmietnik a teraz dopiero się zastanawiam czy nie było szans na odratowanie?!
Miałam też lobelie wyhodowane dosłownie z jednej jedynej niteczki sadzonkowej (po 15groszy!!!) -z trzech takich niteczek miałam trzy potężne krzaki, każdy zwisał na prawie metr. Też ze strasznie upalnej strony.
Niedługo nowe zakupy!Na rynku zdecyduję co wybrać, oczywicie kupię je "na piękne oczy" ;:87
Udanych prac balkonowych życzę!
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
znajoma29
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 mar 2008, o 00:12
Lokalizacja: Częstochowa

Post »

Ja też mam słoneczny ;:3 balkon, na barierce od lat mam pelargonie, oczywiście z własnego chowu, bo świetnie znoszą upały i nie wymagają tak często podlewania jak np.surfinie, a na podłodze :) drugi rok będę mieć te same begonie, wierzbe japońską, planuje dokupić osteospermum bo przepięknie wygląda.
Kilkanaście dni temu posiałam do doniczki przypołudnik - ponoć idealny na suche gleby wiec mysle ze sprawdzi sie na moim balkonie no i oczywiście eksperymentalnie w tym roku będę mieć mieczyki :) (już mają 50 cm)

Pozdrawiam właścicieli balkonów ;:113
znajoma29
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 mar 2008, o 00:12
Lokalizacja: Częstochowa

Post »

...zapomniałm o kocance.....miałam kiedyś razem z pelargoniami rabatowymi, owszem ładnie wyglądały razem, ale kocanka bardzo się rozrosła,a pelargonie były marne,.......więcej nie spróbuje tego mix'u.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”