Stefanotis bukietowy - liście żółkną, opadają i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Natka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 lis 2006, o 20:08
Lokalizacja: Poznań

Stefanotis bukietowy - liście żółkną, opadają i inne problemy w uprawie

Post »

Witam
Dostałam go w listopadzie i od tego czasu stoi w tym samym miejscu (na wschodnim oknie), podlewam go ok 1-2 razy w tygodniu nie przelewając, nie był przesadzany (stoi w doniczce w jakiej był kupiony +osłonka).
Od tygodnia środkowa gałązka i liście na niej zaczęły żółknąć i opadać i idzie to coraz wyżej. Co się dzieje?
Dodam że w nocy i w dzień często jest okno uchylone ale tak było od samego początku. Proszę o rade
Pozdrawiam Natka

Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Natko a czy Ty czasem go nie przekręcasz co jakiś czas tak by się liście prostowały na przemian do światła - bo bardzo tego nie lubi i może w ten sposób reagować poprzez zrzucanie liści a potem nawet i pąków kwiatowych - na odwracanie go. :D
Natka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 lis 2006, o 20:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Nie przekręcam go.
Natka
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Natko może on już się domaga odżywiania. Zima jest taka niezimowa i rośliny domowe też wchodzą szybciej w okres wzrostu.
Ja swoją hoję dokarmiam już od miesiąca, bo zaczęła także gubić liście, wyglądało to dosyć podobnie jak na Twoim zdjęciu.
A roślina to jednak Stefanotis bukietowy.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Może warto podmienić mu trochę ziemi na świeżą i faktycznie zacząć dawać już nawóz ale na razie w zmniejszonych dawkach. :D
Justa1987
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 21 kwie 2007, o 12:13
Lokalizacja: Zawiercie

Post »

Witaj Natko!!!
Podstawowy błąd jest taki, że nie przesadziłaś rośliny do ziemi odpowiedniej dla niej. Stefanotis (bo tak się on na pewno nazywa roślina na zdjęciu) jest przywożony najczęściej z Madagaskaru w mieszance kory i odżywek. W takim podłożu może on prawidłowo rosnąć tylko kilka miesięcy. Nie przesadzając rośliny, woda którą podlewamy ją w domu wypłukuje wszystkie składniki mineralne i odżywki dlatego roślina usycha.
Najlepiej jeśli przesadzisz go do zwykłej ziemi do kwiatów doniczkowych.
Kolejna sprawa po przesadzeniu roślina lubi kiedy górna warstwa podłoża jest mokra tzn trzeba ją podlewać średnio co dwa dni małą ilością wody.
aha i jeszcze jedno rośliny najlepiej rosną w ceramicznych doniczkach dlatego nie ma sensu sadzić jej do plastikowej doniczki tylko od razu do ceramicznej.
Mam nadzieję że to ci pomoże. Zajmuję się hodowlą tych kwiatów wiele lat i mam nadzieję że moje rady ci pomogą. Pozdrawiam=]]]

Ja się stosuję do tego i mój kwiatuszek wygląda tak. Obrazek
Gosiaczek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 25 sie 2007, o 23:14
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Stefanotis bukietowy,żółknące liście

Post »

przeczytałam wszystkie watki o tym kwiatku i sie dowiedziałam ze jak mu żółkną liście to ma za mało światła. No i faktycznie teraz przez ta brzydka pogodę to słońca jak na lekarstwo. I wynika z tego ze powinnam go przestawić tylko nie jestem pewna czy jak mu zmienię miejsce to nie zbuntuje sie i nie rzuci liście bo jak puścił nowa łodygę i założyłam na pałąk to sie od razu obraził i wszystkie liście zgubił. A druga sprawa to nie dawno przy podolewaniu leciutko przez przypadek minimalnie może o milimetr (więcej nie) trochę sie przesunął i nie wiem czy to tez nie jest powód żółknięcia i pozbywania sie liści.
Co poradzicie bo ja już sama nie wiem co zrobić żeby bardziej nie zaszkodzić!
Strasznie delikatny ten kwiatek, chyba nie na moja cierpliwość. Tyko ze jak zakwitnie to po prostu cudownie wygada i jeszcze piękniej pachnie! Wiec warto sie poświecić![/img]
Awatar użytkownika
piku
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1948
Od: 12 lip 2007, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Podkarpacie

Post »

Mam takiego już dosyć długo, już nawet porobiłam z niego szczepki, rośnie na zachodnim oknie i nie zauważyłam żeby miał jakieś specjalne wymagania. Może Twój ma coś w ziemi i powinnaś mu ją wymienić :?:
pozdrawiam Wiesia :wit
ogród / siedlisko / sukulenty / inne roślinki
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Obrazek
Obrazek
Gosiaczek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 25 sie 2007, o 23:14
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post »

Tak wygląda mój stefanotis:
Obrazek
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Jak tak patrzę na zdjęcie Twojego kwiatka, to widzę okaz zdrowia. Nie wiem skąd Twoje obawy. Rzeczywiście zmiana miejsca może mu zaszkodzić, ale dlaczego chcesz go przestawić skoro boisz się, że straci listki? A jeśli twierdzisz, że schną mu listki to zwiększ wilgotność np. pryskając go lub stawiając doniczkę na podstawce z wilgotnym żwirkiem. Pozdrawiam. :lol: :D :lol:
Awatar użytkownika
Gotka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 wrz 2007, o 14:32
Lokalizacja: Łódź

Post »

bardzo ładny kwiatek:) też nie zauważyłam zeby mu coś dolegało.. może spróbuj go przestawić i zobacz co się bedzie działo.. odrazu nie uschnie przecież, on też chce żyć:) może lepiej mu zrobi zmiana miejsca? a jeśli nie to przestaw go zpowrotem:)
Gosiaczek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 25 sie 2007, o 23:14
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post »

zdjęcie jest jak jeszcze mu nic nie dolegało. Na razie pożyczyłam aparat i nie mam jak zrobić aktualnego. 3 listki już żółkły które oberwałam i żółkną następne 3. I nowa łodyga która wypuścił zrobiła sie tez prawie cała żółta. Najpierw spróbuje zwiększeniem wilgotności ale boje sie ze nie zahamuje tego procesu i poleca wszystkie bo żółkną od samego spodu po kolei 1, 2, 3 itd. w takiej kolejności jak wyrosły.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”