Stefanotis bukietowy - liście żółkną, opadają i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stefanotis bukietowy - problemy z liśćmi (żółkną, opadają i inne)

Post »

Do ceramicznej doniczki, po przesadzeniu nie nawozisz przez kilka tygodni, a że w okresie jesienno-zimowym nie nawozimy pierwsze nawożenie dopiero na wiosnę.
Podłoże, jak napisałem wystarczy ziemia uniwersalna zmieszana z agroperlitem, na dno dajesz drenaż z keramzytu.
Nie podlewa się wodą destylowaną, bo jest jałowa nie zawiera żadnych mikroelementów. Wystarczy podlewać odstaną wodą.
Podlewasz w sezonie tak, żeby nie dopuścić ani do zbytniego zalania, ani przesuszenia podłoża. W okresie jesienno-zimowym podlewasz oszczędniej. Ważne znajdź jedno jasne i stałe stanowisko. Stefanotisy nie lubią nawet obracania, w ten sposób mogę stracić liście i kwiaty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kamisia2405
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 paź 2017, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis bukietowy - problemy z liśćmi (żółkną, opadają i inne)

Post »

A woda demineralizowana? czytałam ze taka najlepiej podlewać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stefanotis bukietowy - problemy z liśćmi (żółkną, opadają i inne)

Post »

To jest to samo. Demineralizowana czyli pozbawiona minerałów. Podlewaj zwykłą odstaną wodą, chyba że masz twardą to możesz ją wcześniej przygotować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kamisia2405
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 paź 2017, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis bukietowy - problemy z liśćmi (żółkną, opadają i inne)

Post »

Dziękuję za wszystkie porady
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis bukietowy - problemy z liśćmi (żółkną, opadają i inne)

Post »

Ratunku, proszę o pomoc dostałam niedawno drugiego Stefanotisa był cudny masa paków. Paków już niestety nie ma musiałam go przesadzić ale nie to mnie martwi w tym tygodniu zaczęły mu masowo żółknąć liście jak tak dalej pójdzie to będzie kompletnie łysy. Napiszcie mi kiedy powinnam się niepokoić

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stefanotis bukietowy - problemy z liśćmi (żółkną, opadają i inne)

Post »

Przesadzałaś go po zakupie? Nie przewiało podczas transportu albo w ostatnim czasie? Nie przelałaś go? Nie stoi w pobliżu grzejnika?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis bukietowy - problemy z liśćmi (żółkną, opadają i inne)

Post »

Musiałam go przesadzić jak wspominałam wcześniej dostałam go w prezencie korzenie były ok. Mogło go zawiac nie wiem jak mogę mu pomóc obawiam się że, straci wszystkie liście.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stefanotis bukietowy - problemy z liśćmi (żółkną, opadają i inne)

Post »

Tak już bywa ze stefanotisami, są wrażliwe na przelanie, przewianie, suche i ciepłe powietrze od grzejnika, a także na przesadzanie, które w okresie jesienno-zimowym jest niezbyt korzystne.
Jeśli pędy pozostaną zielone najprawdopodobniej wypuści nowe na wiosnę. Teraz pozostaje tylko pozostawić go w jednym jasnym miejscu nienarażonym na przeciągi, ani na ciepłe powietrze z grzejnika.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis bukietowy - problemy z liśćmi (żółkną, opadają i inne)

Post »

Dzięki za radę, pędy póki co są zielone mam nadzieję że, tak zostanie ale chyba mogę go podlewać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stefanotis bukietowy - problemy z liśćmi (żółkną, opadają i inne)

Post »

Tak, tylko jeśli straci wszystkie liście to musisz z tym delikatnie podchodzić i podlewać rzadziej mniejszą ilością wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Paulinaaa
1000p
1000p
Posty: 1134
Od: 9 sty 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Stefanotis bukietowy - problemy z liśćmi (żółkną, opadają i inne)

Post »

lena 21 podpowiem jeszcze patrząc po swoim, że stefanotis woli raczej chłodniejszy parapet.
Mój też zrzucał liście tak jak Twoj i zachowywał się tak po przestawieniu na ciepły parapet (pod spodem grzejnik).
Jak przestawiłam na parapet bez grzejnika no i ogólnie do chłodniejszego pomieszczenia poprawiło się zdecydowanie :) .
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis bukietowy - problemy z liśćmi (żółkną, opadają i inne)

Post »

Tylko że z moim problem polega na tym, że został pewnie przewiany i zmarzniety co prawda mam pod nim grzejnik ale go nie włączam. Mam już przecież taką samą roślinę ale nie jest taka chimeryczna jak jej kolega. Może źle zrobiłam, że go przesadzilam ale musiałam.
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis bukietowy - problemy z liśćmi (żółkną, opadają i inne)

Post »

Napiszcie mi czy wasze Stefanotisy w trakcie okresu jesienno-zimowego stoją w miejscu abo marnieją? Mam szczepkę hoji, która co jakiś czas puszcza kilka liści. Niestety teraz oba moje Stefanotisy stoją w miejscu chociaż pierwszy zaczyna puszczać pąki kwiatowe pytam bo hoja to krewna Stefanotisa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”