Rośliny owadożerne-uprawa, identyfikacja odmian

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wyluzuj troszkę, podlewanie wodą destylowaną co drugi dzień w podstawek tak by stale podłoże torfowe w jakim rośnie było wilgotne, zraszanie swoją drogą jak najbardziej trzy razy w ciągu dnia jest ok, nie zaszkodziło by nawet cztery, pięć razy gdyż powietrze im bliżej sufitu tym suchsze, co do usychania dzbanków każdy z nich ma swoja żywotność i z czasem zasycha i marnieje, więc jeśli nie postępuje to gwałtownie nie martwiłbym się. :wink:
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Dzięki za odpowiedź :)

doniczkę z dzbanecznikiem mam włożoną do osłonki. każde podlanie rośliny powoduje to, iż woda zalega w tej osłonce... czy może tak zalegać (długo tak zalega) ? ?

Zamierzam w końcu roślinę przesadzić, bo wkurza mnie to :), tylko nie wiem czy czasem nie jest już za późno?

każda ziemia dla roślin owadożernych powinna być dobrą ziemią dla dzbanecznika ?
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

A czy torf kwaśny: 3,5 - 4,4 pH, (bez jakichkolwiek nawozów), będzie dobrą ziemią dla dzbanecznika?
Mogę teraz go przesadzić? Czy już dać sobie spokój do wiosny ?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Będzie dobry i możesz przesadzić, nawozu w ogóle żadnego nie wolno dawać roślinom owadożernym. :wink:
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

mam problem...
na listkach dzbanecznika pojawiły się malutkie czarne kropeczki, które powodują wybrzuszenie na wierzchu liścia.
załaczam zdjęcia.


Obrazek



Obrazek
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

co się z nim dzieje ?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Obawiam się że to albo jakiś podskórnik (to gorsza wersja) albo od zraszania zbyt twardą wodą (łagodniejsza wersja) i związki wapienne jakie dostały się do liścia mogą takie wybrzuszenia powodować. :wink:
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Dzięki za ekspresową odpowiedź :)
Kurcze ja podlewam (zraszam) go odstałą wodą... (może tak mi się tylko wydaje?) - to w takim razie jak długo ta woda ma odstać?
Przyznam, że robiłem głupotę i zakręcałem butelkę z wodą....
Mogą one zniknąć przy podlewaniu miękką woda?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ech podstawowy błąd, jak najszybciej kup sobie albo podłoże dla dzbanecznika albo czysty torf o pH 3,5-4 max., przesadź roślinę i zacznij podlewanie i zraszanie tylko i wyłącznie wodą destylowaną, podlewając inną wodą sam sobie zatłuczesz roślinę. Po zmianie podłoża i wody objawy powinny się zahamować, niestety tych jakie już wystąpiły na liściach nie usuniesz ppóki same liście nie uschną i nie odpadną, nic w każdym razie nie obcinaj. :wink:
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

W porządku. Fakt, że wiedziałem iż powinno sie wodą destylowaną podlewać/ zraszać. Ale jakoś do mnie to nie docierało...To teraz podstawowe pytanie brzmi: jak sprawić aby woda była destylowana? Wiem, że można ją kupić..., ale czy nie można jakoś w domu jej stworzyć (podobno wiele z tym zachodu jest). Najwidoczniej najlepszym sposobem jest kupno takiej wody - nie za drogą cenę.


Mam pytania ;)
Tak sobie rozmyślam, by nie ulokować dzbanecznika w terrarium....
wymiary jak wymiary, widziałem będąc na uniwerku biologicznym, dzbaneczniki i inne owadożerne umiejscowione w akwariach. Z tego dzbaneczik miał je zakryte.

Jeśli już będzie się miało takie terrarium, to czy ono ma być przykryte? Bo jeśli nie przykryte, to sądzę że kiepsko z tą wilgotnością będzie? Może się mylę?, doprowadzi do tylko do dolewania wody i wszystko będzie ok ?
Może w takim razie stać blisko słońca? - może to już nie wystarczy i będzie trzebałoby oświetlać sztucznie - czy nie konieczne ?(tylko aby szybciej roślina wydawała dzbanki)

Dzbanecznik w tym terrarium powinien zwisać, czy stać?

A ta woda będąca w terrarium, ma być destylowana ? :)

Czy dzbanecznik może stać w wodzie?

Dziękuje za cierpliwość :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

PO pierwsze takie terrarium było by dla niego najlepsze bo dzbaneczniki kochają wręcz wilgotność powyżej 80-90% i dlatego musiało by być zamknięte, możesz go postawić w wysokim a węższym akwarium na odwróconej do góry nogami doniczce by miały gdzie dzbanki zwisać, woda zarówno do zraszania jak i w akwarium do tworzenia wilgoci powinna być destylowana, akwarium może stać nawet (najlepsze miejsce) na południowym oknie by było jak najwięcej słońca by dzbanki się ładnie wybarwiały no i przede wszystkim tworzyły (wysoka wilgotność powietrza i full słońca), zimą jeśli nie masz możliwości zimowania jak najbardziej wskazane jest doświetlanie - sprawdzony zestaw:

Świetlówka LUMILUX de Luxe T5 54W/965 + oprawa + odbłyśnik


Świetlówka LUMILUX de Luxe T5 54W/965 tu kliknij

Emituje przede wszystkim światło z niebieskiego i czerwonego obszaru widma.
Działanie tych świetlówek ma szczególny korzystny wpływ na procesy fotobiologiczne, przyspiesza wzrost roślin

Oprawa - tu kliknij

Odbłyśnik - tu kliknij
Zastosowanie odbłyśnika zwiększa nawet do 60 procent skuteczność świetlną układu.

Co zaś do samej wody jeśli zdobędziesz aparaturę do destylowania wody możesz ją produkować, sama woda nie jest bardzo droga w marketach kosztuje 3 zł za 5 l, chyba że zainstalujesz sobie na kran filtr RO (odwrócona osmoza) wtedy możesz podlewać wodą prosto z takiego filtra (jest to równie dobra woda jak destylowana do hodowli roślin owadożernych). :wink:
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Już coraz więcej wiem :) Dzięki za pomoc.
No i kolejne pytanie:

Jak zapewnić roslinie okres zimowania. Zappewnie niska temperatura i mało słońca. Kiedy go "uśpić" a kiedy się go wybudzić.

Ile centrymetrów ma zajmować ta woda w akwarium ? I dodatkowo trzeba roślinkę jeszcze zraszać, no ale raz już na dzień wystarczy ?.

U mnie pokoj jest oświetlany promieniami słonecznymi od rana do południa. Mam nadzieję ze jest wystarczający dla rośliny. Inne wymagające rośliny pod wzlględem światła: jak Difenbachia, (takie które mają listki o białej barwie) oraz Juka rosną mi dobrze
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Temat rzeka poczytaj na zaprzyjaźnionym forum - http://www.owadozery.pl/forum/ i tutaj na ich portalu http://www.owadozery.pl/dzbanecznik-d9.html :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”