Szeflera zrzuca liście

Rośliny doniczkowe
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Re: Szeflera gubi liście i brązowieje

Post »

Milijka szeflery są wrażliwe na przesuszenie, powinny mieć stale wilgotne, ale też niezbyt mokre podłoże. Generalnie jest to jedna z wytrzymalszych roślin wg mnie, jeśli tylko umiejętnie się je podlewa. Ja swoją od 3 lat trzymam przez cały rok na tarasie, bywała nawet przez kilka godzin pokryta śniegiem, a mimo to ma się dobrze.
milijka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 25 mar 2014, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera gubi liście i brązowieje

Post »

Musiało się coś wedrzeć bo z nią tez wcześniej nie było problemu! Może to rzeczywiście grzyb jakiś? Stoi w korytarzu od zachodniej strony więc nie jest na bezpośrednim słońcu i nie jest przewiana bo w tamtym miejscu stoi dużo kwiatów i z obawy na przewianie okno przy nich nie jest otwierane :). Dziękuje za rady! będę musiała ją wyciągnąć z doniczki i popatrzeć co tam się w środku dzieje :) :roll: Pozdrawiam serdecznie :wit
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera gubi liście i brązowieje

Post »

A w jakiej odległości stoi od okna? Akurat Szeflery lubią słoneczne stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
milijka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 25 mar 2014, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera gubi liście i brązowieje

Post »

Już szeflerka przestawiona bliżej okna ;) bo do tej pory stała jakieś 1,5 m od okna. Przesunęłam ja na 0,5 m i zobaczymy. A co powiecie na temat podlewania kwiatów wodą z odrobiną aspiryny? Czytałam, ze to się dobrze sprawdza na grzyby i pleśnie w ziemi.
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Na większość pytań które zadałam znalazłam odpowiedź w wątku. Podsumowując lubi słoneczne stanowisko,ale nie bezpośrednio na słońcu. Podlewać raz na 7-10 dni,tylko mniej więcej jaką ilością wody? Szeflere dostałam od babci,miala tam świetne warunki, chłodno i jasna. Przez ponad pół roku była podlewana dość sporadycznie,bo mieszkanie stało puste. Dzisiaj przekręcając kwiat i po przeczytaniu wątku przyjrzałam jej sie troche bardziej i zauważyłam,że liście zaczęły opadać w dół. Szeflere mam od tygodnia i zaczyna marnieć,czy możliwe,że zmiana miejsca na to wpłynęła? Nie wiem kiedy była przesadza,ziemie ma raczej uniwersalną,nie sądzę żeby babcia kombinowała. Sprawdzałam stan ziemi to jest dość sucha. Ostatnio ją podlałam malą ilością wody i chwila minęła zanim woda się wchłoneła. Może kwiat ma za ciasno, może trzeba by było ją przesadzić,tylko nie bardzo wiem do jakiej wielkości doniczki. Musiałabym wyjąć chyba bryłę korzenieniową i sprawdzić w jakim jest stanie. Proszę o rady,to piękny okaz po babci,bardzo nie chcę jej stracić. Liście ma zdrowe, tylko zaczęły opadać w dół.
Obrazek

Obrazek
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

W wątku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania. Zapraszam do lektury.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

Ok,dziękuję. Wydaję mi się,że ona jest troche przesuszona,dlatego liście opadają. Poczekam aż woda postoi i ją obficie podleje,ma dziury w donicy więc nadmiar wyleci. poza tym chcę ją przesadzić do lepszej ziemi niż uniwersalna,po czym poznam ze należy rośline przerzucić do większej i ile centymetów większa i szersza powinna być donica od bryły korzeniowej?
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

Po stopniu przerośnięcia bryły korzeniowej. Jeśli jest przerośnięta, a jeśli nie była dawno przesadzana, to najprawdopodobniej jest, standardowo do doniczki o rozmiar większej, czyli gdzieś około 2 cm na średnicy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

Witajcie,
mam piękną szeflerę,ale żółkną jej dolne liście. Powoli, to nie jest tak szybki proces,że liść za liściem, trochę to trwa,ale jednak dzieję się. Za każdym razem jest to listek z tych dolnych gałązek,nigdy z wyższych.
Nie wiem czy to nie jest efekt przesuszenia.. podlewam kwiat raz na 2-2,5 tygodnia bardzo obficie, zalewam całą bryłę korzeniową obficie i czekam aż ziemia przeschnie. Mam wrażenie,że jeżeli podlewałabym ją 2 razy w tygodniu tak jak tu piszą to w moment bym ją zalała. Nie nawoziłam szeflery, mam ją od jakiś 2 miesięcy, pięknie wypuszcza liście od góry, liść za liściem,nadziwić się nie mogę,natomiast martwi mnie te żółkniecie. Szeflera jest czasem przestawiana niestety, gdy jest potrzeba dostać się do okna, nie wiem kiedy była przesadza niestety nie było mi dane zapytać właścicielki kiedy robiła to poraz ostatni.. Macie jakieś rady?
Obrazek

Obrazek
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

Naturalne zjawisko, szeflery to drzewa więc gubią stopniowo dolne liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

Czyli śmiało można stwierdzić,że w skutek rośnięcia w górę ( bo tych nowych pędów jest mnóstwo) dolne obumierają?
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

Dokładnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

Witajcie. Norbert jakiś czas temu odpowiadał mi,że szeflera to drzewo i stopniowo gubi dolne liście,ale pomimo to dalej mnie to nie pokoi. To dzieję się tylko u dołu. Jeszcze niedawno szeflera rosła jak szalona w górę, teraz spowolniła i już tak nie pędzi. Niestety liście cały czas powoli zółkną i z czasem roślina je zrzuca. Ponadto,pojawiła się taka mała odnóżka. O czym może to świadczyć? Czy pomimo niekorzystej pory roku powinnam przesadzić szeferę jak gubi te dolne liści?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”