Bonsai gubi liście,marnieje

Rośliny doniczkowe
xxy2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2014, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: fikus bonsai

Post »

Jeśli chodzi o częstotliwość, to podlewanie wychodziło jakoś raz w tygodniu. Nie miałem jakoś też specjalnie powodu, by nie ufać temu co napisane było w ulotce, w końcu sklep ogrodniczy. Na przyszłość będę wiedział ;)
Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi ;) Mam nadzieję, że coś z niego jeszcze będzie :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
justyna111
200p
200p
Posty: 264
Od: 1 kwie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. zachodniopomorskie

Re: Marniejący bonsai

Post »

Również posiadam trzy fikusy bonsai- dwa mam już 2 lata, jednego rok. Jesienią ubiegłego roku starsze drzewka zgubiły wszystkie liście- myślę, że mogło to być spowodowane przeprowadzką (w nowym mieszkaniu jest cieplej niż w poprzednim). Wyniosłam je na cały okres zimowy do piwnicy i przestałam podlewać. Na początku marca zauważyłam, że drzewka wypuszczają listki więc znów trafiły do domu. Teraz mają ładne zielone liście, lecz jest ich mało. Drzewka są regularnie nawożone, czy uważacie, że powinnam je dodatkowo przesadzić do nowej ziemi aby je bardziej zmotywować do wypuszczania listków?
Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy? Oscar Wilde
Fiołki i reszta zielonej ferajny
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Marniejący bonsai

Post »

Jeśli nie były przesadzane od zakupu to tak, to dobry czas, żeby je przesadzić. Poczekaj jednak jeszcze trochę, niech powypuszczają więcej liści. Kolejna sprawa, nie jest dobrym rozwiązaniem przenoszenie, przesuszanie i nie podlewanie fikusów całą zimę, to nie są rośliny cebulowe, które się na ten okres zasusza. Bo następnym razem po zimie nic już nie wypuszczą. Fikusy powinny mieć przez cały rok stale umiarkowanie wilgotne podłoże. Muszą mieć jasne i stałe stanowisko (fikusy nie lubią przestawiania). Na jesieni, a szczególnie zimą mogą gubić liście, szczególnie gdy mają albo za ciemno, albo stoją tuż przy, lub nad włączonym grzejnikiem. Liście też mogą stracić po przeciągu, a nawet przestawieniu - dlatego musza mieć jak napisałem wcześniej muszą mieć od razu wybrane jedno stałe miejsce. Zimą powinny mieć spryskiwane liście.
Ważne, po przesadzeniu nie nawoź przez okres ok 6-8 tygodni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
justyna111
200p
200p
Posty: 264
Od: 1 kwie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. zachodniopomorskie

Re: Marniejący bonsai

Post »

norbert76, w sumie to wyniosłam je tylko dlatego, że myślałam już o tym żeby je wyrzucić, ale dałam im jeszcze jedną szansę, a tu taka niespodzianka :) Nowe mieszkanie jest ogólnie cieplejsze od poprzedniego, więc zdaję sobie sprawę z szoku jaki mogły przeżyć rośliny-lecz to tylko z fikusami miałam problem. Dziękuję za cenne porady :)
Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy? Oscar Wilde
Fiołki i reszta zielonej ferajny
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Marniejący bonsai

Post »

Przesadziłam w końcu mojego fikusa tępego - bonsai. Kupiłam ceramiczną donicę do zwykłych roślin, średnicy 40 cm, wysokości 50 cm, bo na większą dedykowaną dla bonsai mnie nie stać. Kiedy dostaliśmy tą roślinę, rosła w owalnej donicy wysokości ok. 17-18 cm, jakieś 40 cm długości, 30 szerokości. To co zobaczyłam po wyjęciu fikusa z donicy wprawiło mnie w osłupienie. Odmoczyłam resztki podłoża, w którym rósł fikus, i ujrzałam korzenie główne, średnicy kilku cm, obcięte tak, żeby w ogóle do tej donicy weszły. Roślina żyła dzięki małym korzonkom bocznym, więc nie dziwi mnie, że każda zmiana warunków w pomieszczeniu była dla niej trudna do zniesienia i zrzucała co rusz liście.
Po przesadzeniu nie podlewałam przez miesiąc, bo jednak podłoża ma tam sporo i było ono wilgotne, nie spadł ani jeden liść. Dwa tygodnie temu podlałam pierwszy raz wodą z odrobiną Bioseptu. Pojawiło się sporo młodych liści, roślina najwyraźniej odżyła.
Nie mam pojęcia kto i kiedy obciął te korzenie, ale śmiem wątpić, czy ma to coś wspólnego ze sztuką bonsai.
bogdans123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 cze 2015, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Diagnostyka patogena na bonsai

Post »

Witam,
Od ok. 10 dni zamierają rośliny iglaste - bonsai. Zarówno sosna jak i jałowce. Z chwilą pierwszych objawów opryskane Amistarem, tydzień później Topsin. Jak na razie żadnej poprawy. Gałązki najpierw żółkną od czubków, następnie brązowieją i "wiszą" na roślinie. Jedyną chorobą która po tych 10 dniach przychodzi mi jeszcze do głowy jest fytoftoroza... tym bardziej że mieliśmy w zeszłym tygodniu ok 3-4dni bardzo deszczowych a potem straszne upały ale tej chemii już tyle zaaplikowane... . ;:145
Gdyby ktoś z Was miał jakiś pomysł to chętnie posłucham.

Załączam zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Bogdan
jackpl
50p
50p
Posty: 96
Od: 1 cze 2010, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Prośba o identyfikacje patogenu - iglaki

Post »

Warunki o jakich była mowa sprzyjają fytoftorozie, ale amistar w dużym stężeniu może popalić rośliny.
Na fytoftorozę jest previcur albo mildex i nim trzeba podlać roślinę.
Pozdrawiam
Jacek
bogdans123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 cze 2015, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Prośba o identyfikacje patogenu - iglaki

Post »

Dzięki serdeczne za zainteresowanie.
Jak na razie spryskane Aliette. Choroba jakby delikatnie przystopowała... ale chyba za wcześnie na wyroki. Czas pokaże.

Pozdrawiam
assiczkkaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 cze 2017, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai gubi liście,marnieje

Post »

Proszę o pomoc. Drzewko posiadam od początku kwietnia tego roku. Ostatnio przy moim bonsaiu (chyba ligustr chiński) latało dużo muszek, obok w skrzydłokwiacie i zamiokulkas zamiolistny były male robaczki. Podlałam je chemią na ziemiórki i wywarem z tytoniu. Muszek i robaczków już nie ma, ale bonsai gubi cały czas liście zielone. Spryskałam drzewko owadum firmy dorociak. Drzewko stoi metr od okna od strony wschodniej, podlewane co 3 dni, zraszane co 2 dzień.
Zdjęcia w linkach:
http://imageshack.com/a/img922/426/3lzJSG.jpg
http://imageshack.com/a/img922/6199/yEZNBq.jpg
http://imageshack.com/a/img922/8048/JEl0hm.jpg
http://imageshack.com/a/img924/5889/2oRSij.jpg
http://imageshack.com/a/img923/2126/qE22Xz.jpg
http://imageshack.com/a/img923/306/X4hR80.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai gubi liście,marnieje

Post »

Liście gubi, bo jest przelewany. Jeśli nie był przesadzany od zakupu, to teraz jest najlepsza na to pora. Ogranicz częstotliwość podlewania - utrzymuj podłoże równomiernie wilgotne - raz ok. na tydzień w sezonie, będzie w porządku.
Przestaw na parapet, ligustry uprawiane w mieszkaniu potrzebują dużo słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
NaNa992
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 wrz 2017, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bonsai - opadły wszystkie liście

Post »

Cześć,

Od niedawna posiadam dwa nowe drzewka bonsai "z odzysku". Drzewko które już posiadałam rośnie bez problemu. Nowe drzewka mam już jakiś czas i pielęgnuje w ten sam sposób (podlewanie, podłoże, nasłonecznienie, temperatura). Niestety to nie pomaga, pojawiły się nowe listki ale szybko opadają i są liche. Proszę o radę jak mogę im pomóc.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai gubi liście,marnieje

Post »

Błąd, nie traktuje się roślin tak samo... Bonsai, choć w przypadku roślin kupowanych w marketach to daleko żeby je tak nazywać, to tylko styl uprawiania roślin. Poszczególne sprzedawane rośliny mają różne wymagania. W przypadku Twoich roślin, na ich obecny stan składa się nie tylko wcześniejsze traktowanie, ale też to błędy uprawowe spowodowane właśnie traktowaniem ich tak samo. Na pierwszym zdjęciu niestety nie jestem w stanie określić co to za roślina. Na drugim to zapewne fikus retusa, poczytaj ten wątek:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... kus+retusA , ma w każdym razie za dużą doniczkę, pewnie niewłaściwe zbyt zbite podłoże oraz niewłaściwie podlewane i niewłaściwe stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”