Fikus lirolistny i inne kwestie związane z uprawą

Rośliny doniczkowe
sawko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 sie 2006, o 21:18

Fikus lirolistny i inne kwestie związane z uprawą

Post »

Mam pytanie jak rozmnażać fikusa dębnolistnego?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam, :D
może cos podpowiem:

Ficus lyrata -syn.F.pandurata -polska nazwa f. dębolistny,gdyby była potrzeba szukania w necie.
Jeżeli chodzi o rozmnażanie ,to pozostaje, jedynie w warunkach domowych, robienie
odkładów powietrznych na zdrewniałej części głównego pędu.Fakt,że jest dość gęsto
ulistniony ,ale gdzieś :roll: pewnie miejsce się znajdzie .
Na fikusie sprężystym mam opanowane takie prowokowanie nowego odgałęzienia,nawet bez specjalnych zabezpieczeń ,na dębolistnym nie bo.. :lol: .go nie miałam.
Ale metoda pozostaje bez zmian.Pewnie i też sam wierzchołek ,jak przy F.sprężystym ,też się powinien dobrze ukorzenić.

Myślę,ze teraz jest dobra pora na takie metody-->ciepło sprzyja dla wzrostu nowych korzeni i ;:201
penetrowaniu nowego podłoża .Przed zimą mogą już podjąć samodzielny żywot.

Pozdrawiam
Jovanka ;:3
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Fikusa "dębolistnego" z powodzeniem rozmnażałam z sadzonek. Roślinę należy pociąć na 20-30 cm odcinki. Najlepiej, by były półzdrewniałe. Stare części, mocno zdrewniałe gorzej się przyjmują. Nowe zielone - wcale. Ważne jest by miały nie więcej niż 2 liście. Po ścięciu należy poczekać, aż rany wyschną i następnie umieścić rośliny w wodzie w niezbyt jasnym miejscu. Bardzo szybko puszczają korzenie.
Jeśli przyjrzysz się roślinie zauważysz, że na całej długości pędu w niektórych miejscach widać delikatne zawiązki korzeni. Tam należy ją przycinać. Szybciej się ukorzeni.

Pozdrawiam
MonikaDrzew
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 sie 2006, o 15:07
Lokalizacja: czasem Poznań/czasem Wrocław

Post »

Cześć Jovanka!

Podziel się informacją o prowokowaniu fikusów do puszczania pędów bocznych lub innego sposobu pozyskiwania sadzonek.

Mam F. sprężystego i F.dębolistnego, obydwa z powodzeniem odnawiam z sadzonek z górnego pędu co kilka lat (jak dorosną do sufitu :).

Z chęcią poznam sposób na sprowokowanie powstawania pędów bocznych.
Tym bardziej, że kilku osobom mój f.dębolistny wpadł w oko i proszą o sadzonki.

Pozdrawiam
MonikaDrzew
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :D

Jest kilka sposobów,każdy chyba dobry aby uzyskać nową roślinę.
Owszem,cięcie na kawałki można uwzględniać,gdy wyrośnie nam nie wiadomo co
za badylek,a jeszcze gdy bez liści ;:110 to taka, nie za bardzo :lol: dekoracja.
Ja takie cięcia nazywam rozkrzewiającymi i pielęgnacyjnymi,ze względu na estetykę.
Nie ma wtedy rady,cięcie na segmenty do pewnej wysokości daje:
starą roślinę,która pewnie sama ruszy niżej ostatniego cięcia
i.. kilka nowych, po ukorzenieniu w wodzie /może byc odrobina ukorzeniacza/+ew.tabletka węgla do wody w zależności od jakości ukorzeniacza.
Polecam swoje sprawdzone również:
1/metoda stresu :roll: ,a tak robię: fikus po zimie głodzony :D i suszony bardziej niż wypada idzie :roll: do ogrodu od maja.Miejsce cieniste i ma :D wszystko to co naturze.Wichry,deszcz
ja pomagam tylko gdy susza.Nawożenie 1xm-c. Dzisiaj obejrzałam mojego wzniosłego i ma...
na całym wzniosłym pędzie chyba z 30 sztuk !!!! 3 cm fikusików ;:111
I naprawdę nic mu nie zrobiłam :P

2//metoda prowokowania jest normalną ,zalecaną,szeroko upowszechnianą w roślinach o zdrewniałych pędach.
Czyli roślinka z kompresem :lol: :lol:

pozdrawiam fikusowo
Jovanka ;:3
;:3
Awatar użytkownika
Estreva
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 8 lut 2013, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ząbkowice śląskie - Dolny śląsk.

Re: Fikus dębnolistny

Post »

Witam serdecznie

Może więc i ja zapytam.

Posiadam sporą odciętą odnogę Fikusa dębolistnego. Jego wysokość - ponad metr ,pozyskana z bardzo wysokiej rośliny matecznej.
Koniec pędu jest naprawdę zdrewniały. Jak mogę go ukorzenić?

Czy istnieje możliwość ukorzenienia tak zdrewniałego pędu?
A może jedyne co pozostaje,to pocięcie na małe odcinki?


Pozyskana odnoga zaczyna mi więdnąć,stojąc w wodzie. Nie wiem co robić...
Bardzo proszę życzliwych forumowiczów o pomoc.
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Fikus dębnolistny

Post »

Potnij jak najszybciej, roślina tak wysoka bez korzeni nie da rady.Za dużo liści do wykarmienia.
Najchętniej będą współpracować sadzonki z górnej ,mniej zdrewniałej części.
missjellyfish2
50p
50p
Posty: 75
Od: 17 lis 2013, o 02:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Fikus lirolistny - przycinanie

Post »

Witam,
Czy ktokolwiek wie (z własnego doświadczenia, czytał, widział lub słyszał) jak należy przyciąć tego fikuska (tą figę, jak lubie o nim myśleć;) aby z roślinki o jednym długim pędzie stawała się bardziej drzewkiem i wypuściła z przyciętego miejsca dwa (lub więcej) pędów? Czy powinnam uciąć zaraz nad liśćmi czy pod nimi? O jakiej porze roku i czy większe szanse na rozkrzewienie drzewka daje obcięcie krótszego pędu z mniejszą ilością liści czy dłuższego z większą? To figa z ikei (można wpisać w wyszukiwarkę ficus lyrata ikea, aby zobaczyć zdjęcie;)
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Fikus lirolistny, fikusy- pytanie o przycinanie do bardziej

Post »

Fikus lirolistny należy do gatunków trudno rozkrzewiających się.
Hamulcem jego jednopędowego wzrostu może być dopiero...sufit.
Jednak próbować należy, a nuż się uda zmusić go do rozkrzewienia.
Cięcie należy wykonać wiosną lub latem.
Tniemy w miejscu dla nas optymalnym najlepiej 1,5-2 cm nad parą liści .
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Fikus - jak rozgałęzić/skrócić

Post »

Witajcie, mam problem z fiskusem. Jak widać trochę wyrósł i zaczyna już atakować sufit. Co radzicie mi w tej sytuacji zrobić? Czytałem, że można zrobić sadzonki ze stożka wzrostu (szczytu rośliny) ale szkoda wyrzucać resztę, a dolne kilka centymetrów nie wygląda już tak ładnie. Może da się go jakoś rozgałęzić a z odciętych części zrobić sadzonki?
Obrazek

Liczę na wasze pomysły bo nigdzie już nie mam wyższego sufitu :)
Awatar użytkownika
demonia
100p
100p
Posty: 159
Od: 30 wrz 2010, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Fikus lirolistny - przycinanie

Post »

Witam, bardzo proszę o sprecyzowanie wyrażenia - "robienie odkładów powietrznych", ponieważ przejrzałam cały post i nikt tak naprawdę nie tłumaczy laikowi takiemu jak ja, jak to zrobić, a mam właśnie fikusa lirolistego i za chwilę wyląduje w śmietniku, bo już mąż nie może patrzeć na niego, a ja szukam jeszcze pomocy jak go uratować, bo ma liście tylko na samym czubku, reszta odpadła...proszę o pomoc w takim razie, bo chciałabym go skrócić i to sporo, tylko nie chcę go od razu wykończyć.

Pozdrawiam
Pozdrawiam, Ewela
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus lirolistny - przycinanie

Post »

To proste, pod wybranym liściem nacinasz łodygę pod kątem do 1/3 grubości łodygi. Możesz też usunąć korę w formie pierścienia dookoła łodygi. W obu przypadkach moczysz pędzelkiem ukorzeniaczem - jeśli łodyga jest zdrewniała do do zdrewniałych, jeśli pół to ukorzeniaczem do pół zdrewniałych. Jeśli wybrałaś nacięcie, wkładasz w nie kawałek zapałki i wkladasz mech torfowiec (w drugim przypadku owijasz łodygę). Mech możesz zastąpić ziemią torfową. Lekko spryskujesz wodą, żeby było wilgotne. Następnie owijasz szczelnie folią i zabezpeczamy od góry i od dołu.
To wszystko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus lirolistny - przycinanie

Post »

Dodam tylko , że trzeba kontrolować odkład żeby był cały czas wilgotny , ja tak rozmnożyłem tego fikusa tylko nie robiłem nacięć (pewnie ukorzenianie trwało dłużej ) . Po odcięciu ukorzenionej sadzonki mateczna roślina się ładnie rozgałęzia :wink:
Pozdrawiam
Daro---
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”