Sundaville,-,Dipladenia - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
emet
200p
200p
Posty: 231
Od: 6 maja 2011, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Belsko-Biala

Re: Sundavilla - pomocy

Post »

Palec do ziemi na 3cm,jeśli ziemia jest wilgotna to nie podlewaj.Roślina szykuje się do zimy i nie potrzebuje wiele wody a broń Boże nawozu.Jeśli jest jeszcze żywa :(

Pozdrawiam Emet :uszy
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Sundavilla - pomocy

Post »

Wygląda zupełnie tak, jak moja, gdy dopadły ją przędziorki. Mnie się swojej uratować nie udało.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Izka08
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 15 wrz 2012, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Sundavilla - pomocy

Post »

Zobaczymy co będzie po zimie, oby przeżyła. :?
jromanow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 wrz 2012, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Sundavilla - pomocy

Post »

Witam wszystkich na tym cudownym forum :wit Od roku odkąd zachorowałam na ogrodnictwo śledzę i czerpię wiedzę Waszą za co wszystkim dziękuję.. Tak naprawdę wszystkiego co wiem nauczyłam się od Was. Niedawno dołączyłam do forum bo chyba nieładnie z mojej strony tak "podczytywać" i nic nie dawać od siebie w zamian.. Ale przejdę do tematu. Sundaville.. Mam. Od wiosny tego roku; czerwoną kupiłam w szkółce i malutką białą z delikatnym różem, którą kupiłam w OBI.. Czerwona- kwitnie cudnie do tej pory, stoi na balkonie w półcieniu czasem pojedyncze liście żółkną aczkolwiek nie mam pojęcia cóż to może być ale generalnie ma się ok. Duża na 1m. Obok stoi biała. Te same warunki , ta sama pielęgnacja.. i jest marna... jeden kwiat, jeden główny pęd, pąki które ma stoją w miejscu od miesiąca... Wygląda na to, że czerwona jest najbardziej łatwa w pielęgnacji. Odnośnie zimowania. Otóż mam sąsiadkę, która od 4 lat ma tę jedną jedyną sundaville red, w doniczce (non stop tej samej). W maju wynosi na balkon oplata pędami zdrewniałymi swoją pergolę i przez całe lato roślinka pięknie jej kwitnie. Jesienią pędy zdejmuje z pergoli i owija wokół głównej tyczki tkwiącej w doniczce i wstawia do mieszkania. Do pokoju, na parapet zachodni, gdzie słońce zimą jest od około godziny 13 i to nisko.. no w końcu zima. Mieszkamy na Mazurach choć nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale pewnie ma. Jest u nas zimniej. Gdy zapytałam sąsiadki kiedy przycina swoje cudo popatrzyła się na mnie jakbym zapytała, kiedy obetnie sobie głowę :D .. Wniosek..?? Sąsiadka swojej sundavilli swojej w ogóle nie przycina. Nie cacka się z nią. Mało podlewa bo wiecznie jej w domu nie ma. Więc drodzy forumowicze sekret chyba tkwi w "obojętności" co do tej rośliny no i w odmianie. Jak pisałam moja czerwona tak samo pięlęgnowana jak biała jest ładna (tfu tfu kwiatów się nie chwali) a biała zdechlak z jednym kwiatem. Przepraszam, że tak się rozgadałam i jeszcze raz Witam Wszystkich Zakręconych na Zielono:)
Joanna
Joanna
wesola73
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 lip 2011, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

sundavilla - co jej jest???

Post »

Przy zakupie były takie ładne soczysto zielone liście, a teraz po około miesiącu listki żółkną, może to od nadmiaru deszczu, którego ostatnio nie brakuje, doświadczonych w uprawie sundaville proszę o pomoc

Obrazek
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Choroby Sundaville

Post »

Witam

Mam problem z moją sundavillą, ręce mi już opadają bo nie wiem co to jest za choroba, która ja dopadła. Czym pryskać, czym ją wyleczyć? Odkąd przyniosłam Sundavillę do domu (30 września), rośnie i rozwija liście, pąki i gdyby nie te choroby byłoby wszystko dobrze. Chce nawet kwitnąć, ale to co ją dopada nie pozwala na rozwój pąków, podgniwają i opadają, nie nawożę już jej, bo pora odpoczywać, przeszła dwie choroby, ale oprysk od wciorniastka i przędziorka pomógł, tak mi się wydaje, wyniosłam ją jeszcze raz na 3 dni w październiku na dwór na parapet, na którym przestała całe lato, było 15-20 stopni więc stwierdziłam że może warto dać jej jeszcze trochę słońca. Gdy się ochłodziło, po ponownym przeniesieniu do domu coś znów ją dopadło, trzeci raz ale teraz już widzę, że bardziej niż poprzednio.
Zebrałam dzisiaj garść liści, płakać się chce. Pomóżcie proszę, co to może być??? Może kilka chorób dopadło moją sundavillę ???


Proszę zauważyć małe plamki na liściach, co to może być?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oraz pousychane części liści:

Obrazek
Obrazek

A tutaj zdjęcia liści, które opadły po dotknięciu doniczki
:(
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Belfedor
200p
200p
Posty: 409
Od: 10 maja 2013, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Choroby Sundaville

Post »

Ja bym obstawiał przędziorka :roll: . Powiedz mi jak często podlewasz rośline ?
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Choroby Sundaville

Post »

Podlewam teraz raz na 3-4 dni 2 szklanki wody, doniczkę ma sporą więc myślę, że nie jest za dużo. Latem dostawała wody ponad litr co 2-3 dni. Teraz stoi w mieszkaniu na parapecie w kuchni, nie ogrzewana kaloryferem zimą, temp około 20-23stopni C. Mam preparat od przędziorków. Może uzyć znów? sprawdzić czy to pomoże? choć była pryskana około 2 tyg temu. Ale skąd te kropki i usychające palmy na liściach? może ma jakieś podskórniki? drugie zdj od dołu, są takie wypukłe kropki, sporo liści z takimi wyrzuciłam.
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Choroby Sundaville

Post »

Zauważyłam pod lupą przędziorka :twisted: miałeś rację Belfedor, już 2 razy opryskałam Magus 200SC Agrecol. Mam nadzieję, że to tylko przędziorek i że zwalczę to cholerstwo wreszcie.
tomtom13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 mar 2014, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Choroby Sundaville

Post »

Od jakiegoś czasu zauważyłem ,że na liściach zaczęły pojawiać się brązowe plamki.
Oprócz tego widziałem dwa malutkie robaczki koloru pomarańczowego podobne do pajączków. Wielkość to może nawę niecały 1mm, poruszają się dość szybko. Co to może być?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
hanna133
500p
500p
Posty: 658
Od: 23 sty 2013, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sundavilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

Mam sporą sundavillę,pięknie kwitła latem ,natomiast jesienią żółkną i opadają liście a przy kążdym wężle liściowym biały nalot jakby wata.Proszę o poradę co to może być.
x-u-3
---
Posty: 285
Od: 20 kwie 2013, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sundavilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

Najprawdopodobniej masz inwazję wełnowca . Jednak bez zdjęć trudno o prawidłową diagnozę. :wit
Awatar użytkownika
hanna133
500p
500p
Posty: 658
Od: 23 sty 2013, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sundavilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc w postawieniu diagnozy,zapewne to jest wełnowiec.Muszę poszukać informacji jak się pozbyć. go
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”