Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
TOMECZQ
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 lis 2007, o 18:44
Lokalizacja: Tarnów

Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Post »

Karmona drobnolistna jest tropikalnym wiecznie zielonym krzewem. Jest dobrym materiałem na bonsai ze względu na drobne liście i stosunkowo łatwe formowanie. Cechy tego gatunku bowiem pozwalają na kształtowanie tylko przez przycinanie. Bonsai z karmony jest atrakcyjne także ze względu na białe kwiaty pojawiające wiosną i latem, które przekształcają się w zielone, a później czerwone owoce. Jak każda roślina tropikalna karmona drobnolistna rozwija się przez cały rok ( w okresie zimowym mniej intensywnie).

Stanowisko dla Karmony powinno być bardzo jasne, ale latem należy ją osłaniać przed silnym słońcem. Temperatura w pomieszczeniu musi mieć minimum 15 °C. Podłoże powinno być stale wilgotne. Korzystne jest zraszanie rośliny. Nawozić karmonę należy przez cały rok, zimą raz w miesiącu, a przez resztę roku co dwa tygodnie. Przesadzanie co dwa lata.

Karmonę formujemy przez cięcie Gdy pędy mają około siedmiu liści przycinamy je pozostawiając dwa, trzy. Spowoduje to zagęszczenie korony i sprowokuje drzewko do bardziej intensywnego rozwoju. Oczywiście jeśli potrzebujemy wykształcić dłuższą gałąź nie przycinamy tak krótko. Pędy można także drutować, jest to jednak dość trudne ze względu na łatwo łamiące się gałązki i z tego powodu zabieg ten możliwy jest jedynie w przypadku niezdrewniałych pędów . Rozmnażanie poprzez nasiona przez cały rok lub sadzonki zielne wiosną i latem ( obie metody wymagają warunków szklarniowych ).
pozdrawiam tomek=)
Awatar użytkownika
aage
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9926
Od: 7 mar 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mój Zakątek

Post »

Proszę o poradę w sprawie bonsai. Kupiłam dzrewko w obi było piękne obsypane całe białymi kwiatami i zielone świecące liście. Nie znam się na uprawie drzewka, a więc postawiłam je na komodzie koło okna (okno do którego niegdy nie zagląda słońce). Po pewnym czasie zaczęły opadać liście, opada ich coraz więcej. Co źle robię?? POMOCY!!!!!
Awatar użytkownika
Zgredo
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1291
Od: 1 maja 2008, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Jak podlewasz? Większość roślin lubi choć trochę słońca, roślina dopiero co została przeniesiona - może po prostu odchorowywać zmianę miejsca. Tak prowadzony maluszek ma to do siebie, że korzenie niemal nie mają pola działania, a więc są bardzo wrażliwe na przesuszenie/zalanie/brak składników odżywczych, więc bonsai musi mieć idealne warunki aby pięknie rosło. Nie wiem, jaki gatunek dostałaś rośliny, ale dobrze by było dac mu słonka (może na początek łagodnego, zobaczysz jak reaguje i będziesz korygować w zależności od smopoczucia rośliny).
Jeśli ziemia jest przesuszona zwilż (nie zalewaj!) spryskiwaczem, może przez dzień-dwa, potem podlewaj nieco więcej (ten spryskiwacz po to, aby nie zalać rośliny po przesuszeniu, bo to może jej zaszkodzić jeszcze bardziej). Jeśli jest zalana zostaw do przeschnięcia lub wymień podłoże.
Bonsai dobrze jest dokarmiać, bo szybko wysysa z ziemi składniki odżywcze, ale tu lepiej pogooglać - ja mam zbyt małą wiedzę o nawożeniu.
"Wysoko mnie ceni - mówisz? Wiem, zażądałby więcej niż 30 srebrników"
Moje... wszystko
Czy wolność oznacza anarchię?
oloix
200p
200p
Posty: 201
Od: 12 gru 2008, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łosice

Post »

Twoje drzewko to chyba Carmona Macrophylla. Możliwe że okno jej nie pasuję. Jeśli to drzewko z Obi to sprawdź bryłę korzeniową, pewnie jest przerośnięta. Daj zdjęcie
Rydz_ogrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 paź 2009, o 19:54

Post »

Witajcie dostałem drzewko stylizowane na Bonsai i nie wiem jak sie ono nazywa proszę o pomoc .
Obrazek
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Bonsai - co to za drzewko

Post »

To Karmona drobnolistna (carmona microphylla) znana jeszcze pod nazwą Ehretia bukszpanolistna (Ehretia buxifolia) - co jest jej właściwą nazwą gatunkową.
W internecie jest dużo informacji na temat jej pielęgnacji.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
aage
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9926
Od: 7 mar 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mój Zakątek

Re: BONSAI- opadające liście

Post »

Obrazek Obrazek
Oto moje bonsai tak wyglądają proszę o pomoc :(
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: BONSAI- opadające liście

Post »

Trudno coś sensownego doradzić. Z moim wiązem (Twoja to Karmona drobnolistna) dzieje się to samo. Po prostu jesień - krótki dzień, brak światła, ciepła itd. Trzeba mieć nadzieję, że drzewko po prostu nie uschnie, przezwycięży szok i jako tako dotrwa do końca zimy (koniec stycznia - początek lutego). Trzeba zapewnić jak najwięcej światła - można spróbować doświetlać świetlówkami. Ostrożnie z podlewaniem - lepiej codziennie zraszać.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
aage
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9926
Od: 7 mar 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mój Zakątek

Re: BONSAI- opadające liście

Post »

Ja podlewm przez zanurzenie w wodzie. Nie wiem jak wy to robicie?? W pokoju w którym stoi Carmona jest dość wilgotno wilgotność - około 60%.
Awatar użytkownika
LUKIPELA
50p
50p
Posty: 54
Od: 18 paź 2009, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: BONSAI- opadające liście

Post »

aage pisze:komodzie koło okna (okno do którego niegdy nie zagląda słońce)
Prawie na pewno winą jest brak światła.Skoro nigdy nie zagląda tam słońce,a jeszcze mamy przecież jesień więc jest jeszcze mniej światła,przestaw karmonę na parapet.
Ogranicz trochę podlewanie,bo karmona reaguje też zrzucaniem liści na przelanie (lepiej nie podlewaj przez zanurzenie dopóki nie zmienisz jej podłoża na bardziej przepuszczalne,ale to na wiosnę).
No i nie nawoź jej do wiosny
Powodzenia :wit
...
Awatar użytkownika
aage
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9926
Od: 7 mar 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mój Zakątek

Re: BONSAI- opadające liście

Post »

Carmona stoi na parapecie okna najbardziej wystawione na promienie słoneczne- są ale dopiero w godzinach popołudniowych. Może faktycznie lepiej zacząć mniej podlewać. Teraz nie podlewam jej już tydzień czasu i zaczęła wypuszczać nowe blado zielone listki. Zrobię fotkę i wkleję. Podłoże nadal jest wilgotne. A na wiosnę na jakie podłoże wymienić?? Czy doniczka jest wystarczających rozmiarów??
Awatar użytkownika
LUKIPELA
50p
50p
Posty: 54
Od: 18 paź 2009, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: BONSAI- opadające liście

Post »

No to skoro po tygodniu nie podlewania podłoże nadal jest wilgotne,to podłoże jest trochę lipne,ale jesienią lepiej go nie zmieniaj.Na wiosnę przesadź ale ze względu na nie najlepszy stan drzewka nie przycinaj korzeni.Jak po usunięciu starego podłoża będzie sporo miejsca w doniczce,możesz posadzić do tej samej,a jak będzie ciasno to wymień na większą.Te doniczki z supermarketów nie są zbyt ładne więc mała szkoda,a drzewko może tylko zyskać na przeprowadzce w sensie estetycznym.Co do podłoża to moja karmona bardzo ładnie rosła w czystej akadamie.Także polecam - akadama zapewnia bardzo dobre dopowietrzenie korzeni, a poza tym ma jeszcze tą zaletę że dokładnie widać kiedy trzeba podlać (jak wysycha,robi się bardzo jasna).Jak nie zdecydujesz się na akadamę możesz użyć zwykłej ziemi kwiatowej,ale żeby poprawić przepuszczalność wymieszaj ją z drobnym żwirkiem - nawet w stosunku 1:1
Pozdrawiam
...
Awatar użytkownika
Marteczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 28 gru 2008, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: BONSAI- opadające liście

Post »

Miałam takie bonsai i kilkakrotnie zrzucało liście. Było to spowodowane przędziorkami, więc proponuję dokładnie obejrzeć listki od spodu, czy nie ma tam pajęczynki. Trzeba dalej normalnie podlewać i listki powinny się znów pojawić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”