Ukorzenianie w keramzycie - proszę o poradę

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
pablo33-33
100p
100p
Posty: 147
Od: 13 mar 2013, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdansk

Ukorzenianie w keramzycie - proszę o poradę

Post »

Kupiłem kramzyt,i mam kilka pytań,chciałbym go wykorzystać do ukorzeniania szczepek.
Wsypać do naczynka zalać woda i umieścić w tym odnóżke,czy pojemnik ma być przezroczysty czy nie,odnóżke umiescic na środku czy przy ściance,żeby było widać czy są już korzonki,zalać kramzyt i odlać wode?
Jakie rośliny można ukorzeniać w ten sposób? Obrazek
_fox_

Re: Ukorzenianie w keramzycie - proszę o poradę

Post »

Z tego co się orientuje to keramzyt pływa na powierzchni wody, i tu problem.
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Ukorzenianie w keramzycie - proszę o poradę

Post »

Różne rośliny można ukorzenić w keramzycie nawet storczyki, hoje, aeschynanthusy itd. Ja używam przeźroczystych pudełek i wsypuję do pełna keramzyt. Wodę nalewam do polowy i wkładam sadzonkę. Zazwyczaj końcówka rośliny siedzi około 1 cm w wodzie. Niektóre rośliny w ogóle nie dotykają wody i w ten sposób też się ukorzenią. Ukorzenianie w keramzycie jest bardzo łatwe jak i później jej hodowla.
pablo33-33
100p
100p
Posty: 147
Od: 13 mar 2013, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdansk

Re: Ukorzenianie w keramzycie - proszę o poradę

Post »

Dostałem dwie wykluczające się porady, ;:oj że można,i niemożna ukorzeniać odnóżki w keramzycie,kto przeciąży szale :wit
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Ukorzenianie w keramzycie - proszę o poradę

Post »

Można !!!!!
Niektórzy uprawiają storczyki w samym keramzycie.
Oczywiście grubym.
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Ukorzenianie w keramzycie - proszę o poradę

Post »

Oczywiście, ze można. Wypraktykowałam to wiele razy, szczególnie na hojach, ceropegiach i innych roślinach liściastych i kwitnących
Kubeczek może być przezroczysty, bo wszystko widać.
- sypiesz na dno keramzyt o granulacji 8-16, czyli ten grubszy
- następnie wsadzasz sadzonkę, ale tak, aby jej dolna krawędź nie sięgała powierzchni wlanej później wody
- badylek może być przy ściance kubeczka, wtedy można obserwować pojawienie się kalusa a potem zawiązków korzeni
- dosypujesz keramzyt, aby ustabilizować sadzonkę
- wlewasz wodę, ale tak, aby dolny brzeg sadzonki nie dotykał do niej, a jak dotknie, to też nic złego
- wsadzasz to wszystko w ciepłe miejsce np. do mnożarki z oświetleniem, a jeśli nie masz to w jasne, ciepłe miejsce
- dobrze byłoby, aby sadzonkę chronić od góry słoikiem lub workiem, co zapobiegnie nadmiernej transpiracji
- trzeba wietrzyć
Ja do ukorzeniania w ten sposób wykorzystuję również seramis i perlit.
Keramzyt przed użyciem powinien być dobrze wypłukany.
Obrazek

Można użyć keramzytu Euro - pebbles
Obrazek

Do ukorzeniania stosuję różne kubeczki, w których robię na dnie otwory dla lepszego przewietrzania a całość wsadzam do osłonek.
Obrazek

Jednak można spokojnie użyć naczyń o pełnym dnie.

Wygląda to tak:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jeśli chcesz ukorzenianą sadzonkę prowadzić w podłożu ziemnym, nie czekaj, aż korzenie urosną długie.
Przesadź do ziemi wraz z przyczepionymi do korzeni kulkami keramzytu, nie obrywaj ich.

I pytaj, będę zaglądać do tego wątku.
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie w keramzycie - proszę o poradę

Post »

Dzień dobry. Mam sadzonkę pilea silver, która widzę malutkie korzonki ale bardzo drobne. Włożyłam ją więc do wody, tutaj fotki:

https://www.fotosik.pl/zdjecie/2180e23291516560
https://www.fotosik.pl/zdjecie/599ce2551fe487a9
https://www.fotosik.pl/zdjecie/47374838a87147cf

Ale nie wiem czy zrobiłam dobrze? Chciałabym aby zabieg powiódł się na 100%. Nie wiem czy może jednak wsadzić ja już do ziemi?
Mam w domu też agrecol - nawóz ukorzeniający do roślin zielonych w proszku. Szczyptę do tej wody dosypałam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ukorzenianie w keramzycie - proszę o poradę

Post »

Ukorzeniacza nie dajesz do wody tylko do podłoża... Do samej wody lepiej dać kawałki węgla, np drzewnego.

Na marginesie, jak się ma to tematu wątku? Ukorzenianie w keramzycie, to jest ukorzenianie w keramzycie, a nie w samej wodzie.
Użyj więc tej metody wg powyższych wskazówek. Korzenie wg mnie są jeszcze za krótkie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”