Grzyby w doniczce

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
wawo
200p
200p
Posty: 217
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Grzyb a beniamin - prośba o pomoc

Post »

[quote="Majorek"]Witam,
jaki dorodny jeszcze trochę i będzie cała grzybnia. Zdradź mi sekret jak wyhodowałeś takie cudo, ja próbowałem w domowych warunkach utworzyć silną grzybnie i nic, a TY proszę jaka piękna symbioza.
Ziemia dla roślin zielonych, doniczka jakaś nowa (co do koloru nie podpowiem, kwestia gustu, tylko nie importowana-używana ja wiem kryzys w państwie i na wolnym rynku, ale doniczki w sprzedaży są), na spód warstwa drenażu (np. keramzyt) minimum 2-3 cm.
Nie podlewać zbyt często, raz na 2tygodnie (to oczywiście opcja umowna, w zależności od temperatury i wilgotności powietrza może się to zmienić) No grzybka oczywiście musisz się niestety pozbyć. Chociaż smutno, bo taki dorodny. Prosiłbym o fotkę jak wyjmiesz całość z "doniczki" chcę zobaczyć jak z systemem korzeniowym u benjamina no i jak dobrze rozwinęła się grzybnia ;:138 oraz nie zaszkodzi fotka roślinki już po przeprowadzce, może potrzeba jakiś korekt w pędach, czy systemie korzeniowym.

Nie wiem czy aby infekcja nie poszla z poprzedniego beniamina, ale tam grzybow nie bylo.
Mozna jakos profilaktycznie podac jakis srodek grzybobojczy (jaki i jak?)
pozdrawiam, WW
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Grzyb a beniamin - prośba o pomoc

Post »

Witam,
a po co wydawać kasę na środki chemiczne. Nie lepiej zaopatrzyć się w nową doniczkę i ziemię.
Przesadź Benjamina do nowego lokum i będzie git, moim zdaniem zrobiłeś po prostu w pewnym momencie błąd, w hodowli który potem odbił się tak niefortunnie. A że błędy się zdarzają, wystarczy je tylko naprawić.

Pozdrawiam
Majorek. :uszy
Życzę miłego dnia
Tomek.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Grzyb a beniamin - prośba o pomoc

Post »

Beniamin nie jest chory wymaga nowej ziemi i doniczki, z korzeniami nic nie rób tylko po wyjęciu z doniczki obkrusz lekko starą bryłę korzeniową i posadź w nową ziemię, nie podlewaj kranówka i żadnego nawozu do marca, poczytaj też w naszej forumowej Encyklopedii doniczkowych jakie warunki należy zapewnić fikusom na zimę. :wink:
wawo
200p
200p
Posty: 217
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Grzyb a beniamin - prośba o pomoc

Post »

Czarodziej_ pisze:Beniamin nie jest chory wymaga nowej ziemi i doniczki, z korzeniami nic nie rób tylko po wyjęciu z doniczki obkrusz lekko starą bryłę korzeniową i posadź w nową ziemię, nie podlewaj kranówka i żadnego nawozu do marca, poczytaj też w naszej forumowej Encyklopedii doniczkowych jakie warunki należy zapewnić fikusom na zimę. :wink:

skąd mógł się wziąść ten grzyb? w innych doniczkach tego cuda nie ma (i nigdy nie było), "grzybnia" mogła sobie przyfrunąć wraz kurzem? z zewnątrz? była już w ziemi ogrodniczej?
pozdrawiam, WW
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyb a beniamin - prośba o pomoc

Post »

Prawdopodobnie w ziemi ogrodniczej.
Do tego korzystne warunki dla rozwoju grzybni.

Ten grzybek nie zaszkodzi roślinie.
Ale ziemię trzeba wymienić, gdyż inaczej grzybnia przerośnie całą ziemię i wtedy to będzie kłopot.
Na razie jest po prostu nieestetycznie.

U mnie beniaminki najlepiej rosną w torfie, co jest wyjątkiem.
Torf stosunkowo szybko przesycha, natomiast czarna ziemia długo trzyma wilgoć.

Przelanie i przestawienie (obrócenie) beniamina to dwie najczęstsze przyczyny zrzucania liści.
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyb a beniamin - prośba o pomoc

Post »

wawo pisze:skąd mógł się wziąść ten grzyb? w innych doniczkach tego cuda nie ma (i nigdy nie było), "grzybnia" mogła sobie przyfrunąć wraz kurzem? z zewnątrz? była już w ziemi ogrodniczej?
Grzyb mógł być w ziemi ogrodniczej.Mi raz wyrósł w bananie.

Tak jak koledzy mówili zmień ziemię i nową doniczkę zafunduj benkowi.Najlepsze są plastikowe.

Majorek nie masz racji,że gdzieś tam ktoś popełnił błąd....U mnie grzybki wyrosły w świeżej kupnej ziemi i w nowej sklepowej doniczce.
I tak jak u kolegi grzybki były tylko w jednej doniczce. :roll:
Awatar użytkownika
Carisma
100p
100p
Posty: 159
Od: 4 mar 2009, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grzyb a beniamin - prośba o pomoc

Post »

Fakt, ziemia to istna tragedia.
tekbbar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 sie 2010, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

zółte grzyby w doniczce

Post »

witam

dziś rano budzę się patrzę w doniczkę z skrzydłokwiatem i .... no właśnie może ktoś wie co mi wyrosło( że grzyb to wiem ale może konkretnie)?
p.s. roślinka trzymana w domu, nie przesadzana ponad 3 lata, "zjawisko" ma miejsce pierwszy raz!

pozdrawiam
Obrazek Obrazek
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zółte grzyby w doniczce

Post »

Chyba niejadalne.... :lol:
A jakie- mnie od lat wielu w kaktusach rosną. I to w kuwetach z astrofytami, gdzie najbardziej sucho :roll:
elalek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 22 wrz 2008, o 15:57
Lokalizacja: Tychy

nalot na doniczkach kwiatowych.

Post »

Mam pytanie i proszę o wyjaśnienie. Przy przesadzaniu kwiatów spostrzegam na doniczkach tuż nad ziemią biało - brązowe naloty. Można je usuwać tylko drapiąc doniczkę nożem itp. Mycie nie wiele pomaga. Co jest przyczyną? Może skład ziemi, wody czy nawzów i jak temu zapobiegać. Kwiaty są raczej bardzo popularne.Za pomoc będę wdzięczny - dziękuję. Elalek.
statua1964
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 28 cze 2010, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: nalot na doniczkach kwiatowych.

Post »

Nie chce się wymądrzać, ale jak podlewasz kranówą, to będzie kamień.
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: nalot na doniczkach kwiatowych.

Post »

Tak to będzie chyba kamień z wody
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: nalot na doniczkach kwiatowych.

Post »

statua1964 pisze:Nie chce się wymądrzać, ale jak podlewasz kranówą, to będzie kamień.
Ależ wymądrzaj się, prosimy serdecznie :)
Właśnie po to na forum ludzie pytają, żeby uzyskać odpowiedź, czyż nie? :wit

A żeby zmniejszyć ilość tych białych i innych wykwitów na doniczkach u mnie na parapetach, podlewam rośliny tylko i wyłącznie przegotowaną wodą. Zbieram ją do pięciolitrowego kanisterka po każdym gotowaniu wody na herbatę i raz na tydzień, czasem rzadziej, czasem częściej, zużywam. Dzięki temu osad z soli wapiennych (i pewnie różnych innych) nadal się pojawia, ale jest go zdecydowanie mniej.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”