Baobab (Adansonia ) - wysiew,wymagania,problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Lukbao
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 kwie 2017, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baobab (Adansonia ) - wysiew,wymagania,problemy w uprawie

Post »

Cześć, jestem nowy na forum. Widzę że znów temat trochę ucichł. Mój baobab ma około 3 lat i 50cm wysokości, chciałbym się dowiedzieć jak mogę go podciąć żeby uzyskać pokaźniejszą koronę i jaki czas jest na to najlepszy? Przesadziłem go porą zimową do większej doniczki, posiada dość dużą "bulwę" i mnóstwo korzeni. Nie wiem też czy podłoże jest dla niego odpowiednie, hoduję go w ziemi uniwersalnej z domieszką piasku. Poniżej zamieszczam zdjęcia.
http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/662fad13de51e9db
http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/dc5ecc8f2c8ed612

Pozdrawiam i czekam na Wasze odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baobab (Adansonia ) - wysiew,wymagania,problemy w uprawie

Post »

Mam nasiona baobabu i co z nimi zrobić ,jak posiać? Mogę je posiać razem z kaktusami ? I kiedy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Baobab (Adansonia ) - wysiew,wymagania,problemy w uprawie

Post »

A może poczytasz wątek, nie ma informacji czy można razem z kaktusami, ale już na pierwszej stronie jest napisane jak wysiać. :idea:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baobab (Adansonia ) - wysiew,wymagania,problemy w uprawie

Post »

Jaka jest różnica między baobaem grandidieri a baobabem afrykańskim we wczesnych fazach rozoju(10 letni)?
I nasiona jakoś się różnią czy nie?


--- 13 kwi 2017, o 15:49 ---

Proszę o odpowiedź na pytanie z powyższego mojego postu .

I jeszcze mam takie 2 pytania :ile lat mogę trzymać nasiona aby mogły wykiełkować?
Oraz w jakim po ilu latach mogę mieć owoc z nasionami zdolnymi do kiełkowania?
Czy wystarczy 1 kwiat aby zapylić?
xlandia1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 kwie 2018, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Baobab Polska

Post »

Witam, dowiedziałem się że w pewnych warunkach i przy dużej pracy włożonej w drzewko można wychodować baobab na dworze. Czy to prawda?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Baobab (Adansonia ) - wysiew,wymagania,problemy w uprawie

Post »

Nie da się uprawiać tej rośliny na dworze przez cały rok, to nie jest roślina z klimatu umiarkowanego... Co najwyżej na lato możesz wynieść na słońce i tyle.
Zapraszam też do lektury tego wątku, do którego przeniosłem Twój post, a następnym razem korzystaj z wyszukiwarki na górze strony. Mamy na forum mnóstwo już istniejących wątków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Wisnia00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 maja 2018, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baobab (Adansonia ) - wysiew,wymagania,problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich,

oto moje baobaby, które wysiałem w połowie kwietnia

Wydaje mi się, że jedną z siewek dopadła zgorzel. :( Z każdym dniem łodyga zasycha coraz bardziej, a Baobab przestał praktycznie rosnąć. Mam zamiar uciąć łodygę powyżej zgorzeli i następnie ją ukorzenić, co o tym sądzicie? Lepiej zanurzyć i trzymać w wodzie, czy jednak pacnąć ukorzeniaczem i do gleby?
Obrazek

Tu pozostałe 2 Baobaby, jeden ma się świetnie, drugi od 2 tygodni ani drgnął - zdaje się że ma jakąś chorobę na liściach:
Obrazek

Przybliżenia liścia chorej siewki, widać drobne plamki na obu liścieniach, tu też pytanie do specjalistów, czy coś Wam to przypomina i czy jest opcja zaradzenia?
Obrazek

Liczę że ktoś mi pomoże. :)
iskra23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 mar 2020, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Baobab (Adansonia ) - wysiew,wymagania,problemy w uprawie

Post »

Witam :) Oto mój 2 letni baobab. W tamtym roku piękny i miał mnóstwo liści, a wtym roku nie dość, że późno wystartował po zimie, to jeszcze miał inwazję ziemiórek. W marcu zaczął ładnie wypuszczać listki, jednak jak tylko urosły do normalnych rozmiarów to zaraz zaczynały się skręcać i opadać. Stanowisko słoneczne, rozproszone. Całe lato spędził w tunelu foliowym, a pod koniec sierpnia już nawet przestał wypuszczać nowe listki. Podlewany 1 lub 2 razy w tygodniu w zależności od upałów. Nawożony raz w kwietniu i raz w sierpniu kristalonem pomarańczowym, zero szkodników. Czy ktoś może ma jakieś sugestie dlaczego ma takie żółto zielone liście? Od czasu zrobienia tego zdjęcia w sierpniu nic się nie zmienił, ani nie zgubił liści ani nie wypuścił nowych.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Baobab (Adansonia ) - wysiew,wymagania,problemy w uprawie

Post »

Hmmm... I uważasz, że 2 razy do roku wystarczy nawozu?
Druga sprawa, czy Kristalon nadaje się do takich roślin, jak baobaby? NPK 6:12:36 - uważasz, że taki skład jest odpowiedni?
No to, ja Ci napiszę, że nie. Nie wiem po co akurat ten nawóz, ale ta roślina jest ewidentnie niedożywiona. Powinna dostawać regularnie nawóz z przewagą azotu. Kup w przyszłym sezonie zwykły do roślin zielonych, mineralny oczywiście.
Na razie możesz stosować nawóz dolistny.
Inna sprawa, że baobaby z tego co mi wiadomo mogą gubić liście w okresie jesienno-zimowym. Czytałem, że warto w związku z tym je w tym okresie doświetlać.
Baobaby są wrażliwe na przelanie, więc zaczynaj stopniowo ograniczyć podlewanie do minimum, góra raz na 3 - 4 tygodnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”