Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Miroslawa
200p
200p
Posty: 326
Od: 8 sie 2007, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Piękny okaz kupiłeś :D Mego zalałam :oops:
Pozdrawiam, Mirka
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Mój wcześniejszy miał wełnowca.
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Anka159
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1728
Od: 29 sie 2013, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

majreg - Czy cały rok stoi w pokoju?

Pozdrawiam.
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Rok temu na początek uprawy kupiłam w markecie przecenioną roślinę, była w złym stanie -miała zaschnięte pędy i tylko kilka liści. Stwierdziłam,że może i lepiej kupić taką niż gdybym miała zmarnować ładną i zadbaną przez swoje błędy w uprawie. Przez wiosnę i lato urosła około 50 cm i ładnie kwitła. W tym roku przy okazji wysiewania nasion przesadziłam ją do większej donicy i na dniach zaczęły wyrastać nowe listki, mam nadzieję,że uda mi się doprowadzić roślinę do jej dawnej okazałości.
Może za jakiś czas kiedy bardziej podrośnie, uda mi się ukorzenić pęd.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Namówiłam mamę na zakup Stefanotisa jako prezent na dzień mamy, wzbraniała się chwilę, ale uległa i tym sposobem kwiatek przyjechał do Polski z Holandii. Niestety zrzuca kwiatki i nie pachnie (może odchorowuje stres podróży). Ma oryginalnie plastikową doniczkę, także będę czekać aż zrzuci kwiaty i wtedy dostanie ceramikę z knotem :wink: , podobno lubi kwaśną ziemię więc dostanie torfu, zobaczymy jak długo z nami pobędzie. :roll: .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
lestikov
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 cze 2016, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Witam, mam problem ze Stefanotisem :cry: Kwiatek zakupiłam mamie jako prezent na dzień mamy, przez niecały tydzień wyglądał pięknie, teraz zrzucił wszystkie kwiatki. Nie wiem jak dalej z nim postępować i potrzebuję konkretnych rad, bo eksperymentowania może nie przeżyć. Czy teraz kiedy ,,usycha" przestawić go do chłodniejszego pomieszczenia? Czy uznać to za zimowanie kwiatka? Jak go teraz podlewać? Czy ma stać cały czas w wybranym dla niego miejscu? Mama wyniosła go do pokoju, w którym jest raczej chłodno, ale nie wygląda jakby było mu tam dobrze :cry:
Bardzo proszę o rady co po kolei z nim uczynić. Pozdrawiam

Obrazek
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Z racji opadnięcia kwiatów Stefanotis dzisiaj dostał nowe lokum, sporo większą ceramiczną donicę z knotem i drenażem na dnie, jedynie muszę poszukać głębokiej podstawki aby perlit się zmieścił, do tego stelaż z drabinki bambusowej bo nie mają niestety stabilności ze sklepowym drutem.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Błąd, przy przesadzeniu nie daje się dużo większych doniczek, a jedynie o rozmiar wiekszą - czyli gdzieś max. 2 cm na średnicy. W dużo większej doniczce bardzo łatwo przelać, gdyż trudniej kontrolować wilgotność podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

A no to aż tak dużo nie dodałam, myślałam że jeszcze bardziej przedobrzyłam, jest wyższa niż szersza od starej plastikowej, na średnicy niestety ma trochę więcej niż +2cm ale trafiłam na jakąś dziwną ziemię kwiatową że ciężko było ją w ogóle zamoczyć, także chyba nie powinno być problemu z przelaniem, knot ma podwójny ułożony po bokach bryły korzeniowej także będzie podlewany tylko z podstawki :).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Tydzień temu dostałam Stefana na razie ma się dobrze słyszałam, że jest bardzo wrażliwy i ciężki w uprawie. Zauważyłam, że niektóre pąki kwiatowe zaczynają żółknąć i nie do końca się rozwijają. Jaka jest tego przyczyna?
Jaki stosować do tej rośliny nawóz?Czy uniwersalna ziemia nadaje się do jego przesadzenia?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Jak przesadzisz to na bank wszystkie kwiaty i pączki padną, przesadza się gdy nie ma kwiatów, jest wrażliwy na przelewanie i wysoką temperaturę, uniwersalny nawóz jak najbardziej może być (ja podlewam od czasu do czasu florowitem uniwersalnym).

Mój po dostaniu w kość przy sezonie grzewczym zaczyna puszczać nowe pędy, w sumie cały czas się za to zabierał ale po zimie ruszył, może w końcu zakwitnie, chciał kwitnąć jesienią i zimą ale grzejniki mu to uniemożliwiały :roll: i w sumie dobrze będzie miał siły na wzrost gdy już się nie pali.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Tylko dlaczego pączki nie do końca się rozwijają?Co do przesadzenia to spokojnie wiem, że żadnych roślin nie przesadza się w momencie kwitnienia :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Zmiana stanowiska, roślina aklimatyzuje się do nowych warunków i jednym z efektów ubocznych może być zasuszanie i zrzucanie pąków oraz nierozwijanie nowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”