Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
judytkaamo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 cze 2011, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Stefanotis inne problemy w uprawie

Post »

Witam chciałam zapytać co należy zrobić z przelanym Stefciem. Stefen Długo nie chciał kwitnąć, mimo nawożenia i wyglądał tak... Obrazek Obrazek Obrazek
zaczełam go nawozić i stwierdziłam że może ma za sucho więc wstawiłam go do naczynia z wodą żeby się "napił" :) podłoże nie zdążyło do końca przeschnąć (tak mi się teraz wydaje) a ja zaserwowałam mu kolejną dawkę "picia". Stefek się w końcu zbuntował, zrzucił prawie wszystkie listki... i wygląda tak... Obrazek Obrazek Obrazek
Pomóżcie Go urotować :( Obiecuję, że już nie będę go tak poić :P
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Przelany Stefanotis

Post »

Niestety jest nie do uratowania.
judytkaamo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 cze 2011, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przelany Stefanotis

Post »

a czy gdybym go obcieła jest szansa, że odżyje? :(
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Przelany Stefanotis

Post »

Póbuj nie masz nic do stracenia... :roll:
WYjmij z doniczki obejrzyj jak wygląda bryła korzeniowa,usuń korzenie martwe,zgniłe i wsadź do nowego podłoża.
Przytnij oczywiście adekwatnie do wielkości bryły korzeniowej...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
judytkaamo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 cze 2011, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przelany Stefanotis

Post »

W takim razie idę działać :) dam znać co i jak :)
Awatar użytkownika
carmen83
100p
100p
Posty: 114
Od: 18 mar 2010, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Witam wszystkich serdecznie.
Stefanotis bukietowy to mój najnowszy nabytek. Kupiłam go na poprawę nastroju mimo że do tej pory wzbraniałam się przez dosyć wysoką cenę :( Kwiat jest piękny... choć ma niewiele otwartych kwiatów (większość jeszcze zamkniętych) - pachnie wspaniale ;:138
Obrazek
Przeczytałam masę wątków dotyczących warunków jakie te kwiaty lubią ale wydaje mi się , że nadal nic nie wiem :(

Właśnie przyjechał ze mną ze sklepu i oto co planuję z nim zrobić, proszę o wskazówki czy będzie mu tak ok czy coś zmienić:
- stanowisko: parapet wschodni (ciągłe światło ale niezbyt mocne) ;:3 ;:3 ;:3 , stolik zaraz obok okna wschodniego za firanką ;:3 ;:3 , wysoko na szafie jakieś 1,5 metra od wschodniego okna ;:3 - co lepiej? Wiem że te kwiaty nie lubią przestawiania więc chciałabym od razu usadzić mojego Stefanka by było mu dobrze
- podstawka z wilgotnym żwirkiem i częste zraszanie listków - podobno to lubią
- przesadzenie z tej sklepowej doniczki i ziemi do innej (tylko kiedy? dziś zaraz po kupieniu, za tydzień, po przekwitnięciu??? )
- nawóz i też nie wiem kiedy aby nie popalić (teraz , po przesadzeniu czy kiedy?)

Z góry dziękuję za pomoc :wit
carmen83 - kolejne podejście do ogródka warzywno-kwiatowego :)
Awatar użytkownika
BEATA55555
200p
200p
Posty: 393
Od: 22 wrz 2008, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stefanotis bukietowy właściwe warunki dla nowego domownika.

Post »

Mojego Stefana mam ok 1,5-2 lata. Podlewany jest za pomocą knota, nawożony nawozem dla kwitnących ( zimą był nawożony nawozem dla zielonych).Stoi na parapecie okno od strony południowo-zachodniej. Kwitnie gdzieś od maja, jedne bukieciki przekwitają następne rozkwitają ( średnio po 3-4 bukieciki). Ja swojego nie zraszam a nawet nie myje wodą, listki wycieram mięciutką ściereczką. Stefanotis bardzo szybko rośnie, pęd potrafi urosnąć nawet ok 15 cm na dobę, pędy lużno upinać do pałąka ( ja swoje upinałam ciasno i teraz niektóre bukieciki mają problemy że wzrostem). Przesadzany był trzy razy. Stefanka ma też moja mama, uprawiany jest identycznie na wschodnim parapecie, nawet nawóz dostaje taki sam ale uparł się i nie kwitnie!
Awatar użytkownika
carmen83
100p
100p
Posty: 114
Od: 18 mar 2010, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stefanotis bukietowy właściwe warunki dla nowego domownika.

Post »

Dzięki za cenne informacje :wink:
Twój kwiat przesadzany był w trakcie kwitnienia czy po (podobno nie powinno się przesadzać kwitnących roślin) - nie wiem czy mojego przesadzić od razu czy się wstrzymać.
W jakiej doniczce masz Stefanka - czytałam że koniecznie musi być w ceramicznej/glinianej i to na spodku z wilgotnym żwirkiem - nie bardzo rozumiem czemu.

Pozdrawiam :D
carmen83 - kolejne podejście do ogródka warzywno-kwiatowego :)
Awatar użytkownika
BEATA55555
200p
200p
Posty: 393
Od: 22 wrz 2008, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stefanotis bukietowy właściwe warunki dla nowego domownika.

Post »

Mój w kilka dni po zakupię zrzucił kwiaty i pączki i zaraz po tym go przesadziłam. Rośnie w plastikowej doniczce bez drenażu, przy przesadzaniu umieściłam w doniczce knot i przeciągnęłam go przez otwór w dnie. Całość jest umieszczona na pojemniku z wodą w której moczy się drugi koniec knota.
Awatar użytkownika
carmen83
100p
100p
Posty: 114
Od: 18 mar 2010, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stefanotis bukietowy właściwe warunki dla nowego domownika.

Post »

W takim razie wstrzymam się jeszcze z przesadzaniem. Niech sobie spokojnie kwitnie :)
carmen83 - kolejne podejście do ogródka warzywno-kwiatowego :)
Desire85
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 25 lip 2013, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis Bukietowy

Post »

A je ze swoim Stefanotisem mam problem - wypuścił 2 pędy i chciałam żeby ładnie szły po podpórce więc je zaplątałam i... uschły :(
Teraz wypuścił kolejny pęd ale boję się dotykać i wspina się po oknie. Czy wam też się zdarzały uschnięcia po dotykaniu? czy może za wcześnie chciałam te młode pędy oplątywać?
Awatar użytkownika
doromichu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4019
Od: 12 mar 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: United Kingdom.Cheshire

Re: Stefanotis Bukietowy

Post »

Ja swojego zawijalam,ale nigdy nie uschla mi galazka ;:185 ;:202
Desire85
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 25 lip 2013, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis Bukietowy

Post »

Zawinęłam i co prawda nie zżółkł cały pęd, ale ostatnie "najświeższe" listeczki owszem. Widać mój Stefanotis nie lubi macania :;230 Chociaż wypuszcza kolejne pędy - więc może jednak.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”