Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
daria11715
200p
200p
Posty: 302
Od: 1 mar 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Mango,choroby

Post »

Mam pytanko. Czy mogę przesadzić moje mango teraz, znaczy w zimę. Bo ma już za małą doniczkę i przez to nie rośnie a i nie wypuszcza nowych liści. A jeśli pojawia się coś zielnego to usycha. Mango ma około roku już. Chciałabym je przesadzić bo boję się że mi uschnie bo korzeń się może wygiąć i do góry pójść i zgnić.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango,choroby

Post »

Zimą raczej nie przesadza się roślin, większość w tym czasie przestaje rosnąć. Przede wszystkim, czy sprawdzałaś bryłę korzeniową i jest mocno przerośnięta? Jeśli jest, to możesz przesadzić, ale musisz to zrobić, jak najdelikatniej, tzn. nie ruszając bryły korzeniowej, a jedynie przerzucając do większej doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Mango,choroby

Post »

Ja nie polecam przesadzania w zimie, z doświadczenia wiem, że to się nie udaje :?
Mając tą świadomość ;:223 2 tygodnie temu przesadzałam 3 roślinki właśnie przekładając całą bryłę bez ingerencji w nią do większych doniczek z ziemią i wczoraj stwierdziłam, że to był błąd, lepiej poczekać do wiosny.
Pozdrawiam,
Kasia
kacper07
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 29 gru 2013, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Mango,choroby

Post »

U mnie wysychanie młode liście to prawdopodobnie przez suche powietrze, bo stał blisko grzejnika i przeniosłem na stole i teraz ma się dobrze.
Właściwe mam pytanie:Czym nawozić?
pysia34
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 22 wrz 2009, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Mango,choroby

Post »

Moje doświadczenia z mango z pestki :)
1. Przy pozyskiwaniu pestki trzeba bardzo uważać żeby obierając owoc nie uszkodzić często już rosnącego korzenia na boki płaskiej pestki - w dojrzałych owocach z Biedronki (mango premium) co trzecia pestka jest nadpęknięta i puściła już korzeń. Po pozyskaniu pestki szoruję ją z resztek miąższu ostrym zmywakiem.
2. Należy zaprawiać nasiona wówczas jest duża szansa że skiełkuje i nie zgnije - ja zaprawiam je kaptanem mocząc kilka minut
3. Nasiona do kiełkowania wykładam na wilgotnych ręcznikach i przykrywam kolejnym które moczę dwa trzy razy na dzień
4. Skiełkowane napęczniałe nasiono po kilku dniach ładnie się w rękach rozpada i delikatnie daje się wyjąć się z osłonki pestki
5. Do regulacji warunków wodnych aby rośliny przechodziły mniejszy stres stosuje się nie perlit , który poprawia jedynie strukturę gleby tworząc ją bardziej przepuszczalną, lecz hydrożel. Należy jednak pamiętać, że w okresie suszy może on "wyciagać" wilgoć za pomocą osmozy z rośliny
6. Skiełkowane nasiono sadzę do doniczki wypełnionej (na dnie) keramzytem i mieszanką ziemi kwiatowej, hydrożelu i nawozu otoczkowanego np osmocote
7. Nasiono sadzi się pionowo na co wskazuje wyrażnie stożek wzrostu puszczającego kiełka i korzeń, nie sadzę zbyt głęboko
Alessia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 lut 2014, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango,choroby

Post »

Będę wdzięczna za podpowiedź jak mam ratować moje mango ?
Ma około 6 mieisięcy i ostatnio na liściach pojawiły sie ciemne plamy .... co robić ? Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pyskatanika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 cze 2013, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango,choroby

Post »

Minęło półtorej roku i mangus znów zaczął chorować... Znowu pojawiły się ciemne plamy na liściach oraz biały nalot,a chore liście zaczęły opadać :( to jest chyba nie do wytępienia... Jakby tego było mało, przypelętało się coś jeszcze. Inne liście zaczęły mu czernieć i deformować się.

Dorzucam zdjęcia.

http://imageshack.com/a/img633/5898/Bu88Kp.jpg
http://imageshack.com/a/img538/8374/1nul7r.jpg
http://imageshack.com/a/img538/8065/nxseRd.jpg
http://imageshack.com/a/img743/333/NToxQW.jpg
http://imageshack.com/a/img633/3235/WBSBNt.jpg
http://imageshack.com/a/img673/915/37iAAx.jpg
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Mango,choroby

Post »

Posadziłem sobie trzy mango, wszystkie wyrosły :D, ale później dwa z nich zniszczyła choroba ;:145 ;:145 ;:145 i zostało mi tylko jedno.
A tu jego zdjęcie (akurat i on jest też zarażony przędziorkiem, który już się zahamował)
Obrazek
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango,choroby

Post »

Jak przędziorek raz wlazł Ci na rośliny, to będzie co jakiś czas powracać. Musisz regularnie przeglądać rośliny i dokonywać co jakiś czas profilaktycznych oprysków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Mango,choroby

Post »

Co dolega mango? Stoi w zachodnim oknie, podlewam gdy ziemia przeschnie, nie zraszam, temperatura to ok.20 stopni, wilgotność powietrza to ok.40-60 %.

Obrazek
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Mango,choroby

Post »

Czy w końcu ktoś mi odpowie co dolega mojemu mango?
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
kacper07
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 29 gru 2013, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Mango,choroby

Post »

Witam! Posiadam 2,5 letnie mango; stoi przy oknie wschodniego, codziennie zraszam liście, systematycznie podlewam deszczówką. Na jesieni ubiegłego roku na liściach mango pojawiły się jakieś robaki i pajęczyny. 1 raz w tygodniu zraszam wywar z tytoni i nacierałem mokrą szmatkę liście z dwiema stronami. Pomogło to, później na wiosnę jak pojawiły się nowe, młode liście na stożku znów pojawiły się te robaki, to powtarzałem ten zabieg co wcześniej. Kilka dni rosły nowe, młode liście to znów są. Mam ich dość, czyżby te robaki składali jaja w środku stożka? Może mam przyciąć wszystkie stożki?

Link do zdjęcia: https://zapodaj.net/68e862e369e4b.jpg.html
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango,choroby

Post »

Na przędziorki tylko i wyłącznie chemia i tylko ta działająca na wszystkie stadia rozwoju.
Kup Magus albo Vertimec i zrób dwa, trzy opryski, każdy w odstępie tygodnia - tak, jak odpisałem Tobie w wątku o cytrynie.
Nie potrzeba ucinać stożków wzrostu, bo te szkodniki mogą się wszędzie zalęgnąć.
A przędziorki tak czy owak będą co jakiś czas powracać - taki ich urok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”