Areka - BAZA

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Sarenka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 1 lut 2009, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Areka - BAZA

Post »

Areka (Areca)

Należy do rodziny palmowatych (Arecaceae) i pochodzi z tropikalnej Azji. Jej owoce przypominające jaskrawoczerwone oliwki zawierają orzechy arekowe, które zawinięte w liście pieprzu żuwnego są podstawowym składnikiem betelu - używki o działaniu pobudzającym i orzeźwiającym.

Gatunki - spośród około 50 gatunków z tego rodzaju w mieszkaniach uprawia się tylko jeden - Arekę żuwną (Areca catechu)

Opis - W warunkach naturalnych dorasta do 30 m wysokości. Liście są pierzaste, o intensywnie zielonej barwie. W mieszkaniach dorasta do 2-3 m zachowując smukły pokrój, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca. Rośnie szybko, każdy kolejny liść jest wyższy od poprzedniego. W domu nie zakwita.

Miejsce w mieszkaniu - wymaga miejsca jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego, zwłaszcza latem w godzinach południowych. Jest rośliną ciepłolubną, przez cały rok temperatura powinna wynosić powyżej 18 st. Lubi także ciepłe podłoże. Małą roślinę możemy postawić na parapecie okna zachodniego lub wschodniego. Duża roślina dobrze będzie się czuła w pobliżu okna balkonowego.

Podlewanie - wymaga stałej, wysokiej wilgotności podłoża. Po każdym podlewaniu wylewamy z podstawki nadmiar wody.

Zraszanie - Areka nie znosi suchego powietrza. Powinniśmy ją codziennie zraszać. Możemy też ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami zalanymi wodą.

Nawożenie - od marca do sierpnia raz na tydzień roztworem nawozów mineralnych o niskim stężeniu. Zimą roślinę zasilamy raz na 2 tygodnie.

Podłoże - specjalna mieszanka dla palm lub uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dodatkiem gliny.

Przesadzanie - tylko młodą roślinę co roku. Starszą arekę przesadzamy w miarę potrzeby, gdy korzenie przerosną całe podłoże. Nie lubi dużych doniczek.

Dodatkowe zabiegi - żółkące, zasychające liście odcinamy u podstawy

Rozmnażanie - z nasion. Aby otrzymać ładne rośliny, trzeba wysiewać po kilkanaście nasion do jednej doniczki. Nasiona usuwamy dopiero wtedy, gdy wyraźnie odłączą się od wyrastającego z nich pędu. Zbyt wczesne odjęcie nasion może spowodować zniszczenie rośliny.

Choroby i szkodniki - gdy powietrze jest zbyt suche palma bywa atakowana przez przędziorki, wełnowce i tarczniki.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Sarenka źle to zrozumiałaś obydwie te palmy to areca tyle że ta której teraz fotka widnieje pod opisem to areca catechu typowo gatunkowa a Twoja zdjęcie poniżej to dypsis lutescens potocznie zwana areką bo wychodzi z tej samego rodzaju, nie mylić z rodziną czy gatunkiem. :D
Awatar użytkownika
Sarenka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 1 lut 2009, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Post »

Ojojoj, ale mi żeście namieszali ;:129 Czyli moja palma to Dypsis lutescens? I nazywa się ją Areką, tyle że nie Areką catechu? Dobrze rozumiem?
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Poprzednia nazwa dypsis lutescens to chrysalidocarpus lutescens, a jeszcze wcześniej areca lutescens.
W wielu językach nazwa potoczna to "areka", "palma z areki".

Nazwy łacińskie ulegają zmianie po przypisaniu rośliny do innego rodzaju, a nazwy zwyczajowe pozostają i tworzy się zamieszanie.

Ta Twoja wygląda bardziej na dypsis lutescens.
Widziałem niedawno młodą arekę catechu w kwiaciarni i miała takie pojedynczo rozwidlone liście jak na innym podanym zdjęciu.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”