Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
KASIENKA82
200p
200p
Posty: 389
Od: 13 cze 2012, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świdnik

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

No ja swoją jednak zabiłam tym obcieciem ;:223 został sam badyl i ani myśli wypuszczać nowe listki
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Witam wszystkich,
Kasienka82 - obejrzyj tego "badyla", czy jest uschnięty? Możesz ciąć go od góry, np. co centymetr. Jeżeli napotkasz żywą tkankę jest szansa, że odbije a jeśli usechł na całej długości to niestety koniec. Niepotrzebnie ciachnęłaś ją w styczniu, trzeba było poczekać i teraz ją skrócić.

Moje delonki też ciężko przeżyły zimę. Zgubiły liście a część gałązek obumarła. Musiałem radykalnie je poprzycinać ale na szczęście żyją i już zaczynają wypuszczać liście. Poniżej dzisiejsze zdjęcie:

Obrazek

Niestety te drzewka ciężko zimują w Polsce.

Pozdrawiam
"Większą mądrość znajduje się w przyrodzie aniżeli w książkach"
KASIENKA82
200p
200p
Posty: 389
Od: 13 cze 2012, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świdnik

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Patrzyłam kore na dole to jakby odstawała od środka drzewka a powyżej już przylega do niej , zrobie jak mowisz i później napisze :(
Awatar użytkownika
echmea
50p
50p
Posty: 54
Od: 26 sty 2013, o 10:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Witam wszystkich serdecznie.
Od kilku miesięcy przeglądam różne posty i dzisiaj trafiłam na ten.Dostałam od znajomego reklamówkę z ogromną ilością różnych strąków i nasion bliżej nie zidentyfikowanych powiedział mi tylko że jak był w Izraelu to zbierał z tych okazów które były ładne :?: po upływie 1.5 roku przyniósł do mnie ja czekałam do wiosny i wysiałam niektóre.Mam dwie siewki które zidentyfikowałam i jest to delonix.Cieszę się że tu trafiłam bo mogłam zniszczyć siewki z niewiedzy.Jak nauczę się wstawiać zdjęcia to pokarzę :)
echmea
Awatar użytkownika
echmea
50p
50p
Posty: 54
Od: 26 sty 2013, o 10:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Witam serdecznie .
No to pierwsza próba ;:oj obiecanych zdjęć młodych delonixów :D http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/749 ... b4e1e.html


Obrazek
echmea
Awatar użytkownika
Tissana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 kwie 2014, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Witam wszystkich miłośników Delonix regia.
Nasionka tego drzewka nabyłam już 2 lata temu, gdyż zachwyciły mnie jego zdjęcia w internecie. Przez te 2 lata, zapomniałam o nich, a sprzątając niedawno natknęłam sie na nich i mówię: a zasieję, a nóż coś wyrośnie. Pamiętałam o moczeniu, tak zrobiłam, w ubiegły czwartek zasiałam i wczoraj wykiełkowało. Zachwycona, bo będę miała cudowne kwitnące drzewko nie omieszkałam pochwalić się mężowi, a dziś weszłam na to forum i ... klops! Radośc sie skończyła, bo pojęcia nie miałam jakie to trudne i kapryśne drzewko. Radość już nie ta, ale skoro zasiałam, zobaczymy co z tego będzie. Przeraża mnie rzecz jasna zimowanie, bo ja z tych niecierpliwych.
I moja maleńka delonka...
Obrazek
KASIENKA82
200p
200p
Posty: 389
Od: 13 cze 2012, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świdnik

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

No ja już się ze swoją pożegnałam , zdechła i wywaliłam do kosza była zemna 6 lat , ;:145
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Moja wysiana w ub. roku (została jedna) przez zimę zasuszyła czubek,zrzuciła wszystlie liście, ale widzę,że reszta niżej zdrowa i żywa i jakby małe cosik kiełkuje w miejscu liścia.
KASIENKA82
200p
200p
Posty: 389
Od: 13 cze 2012, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świdnik

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Tissana u nas raczej nie zakwitnie to drzewko , ale zato będziesz mogła sie cieszyć pięknym drzewkiem
Awatar użytkownika
echmea
50p
50p
Posty: 54
Od: 26 sty 2013, o 10:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Witam serdecznie.Moje delonixy wysiane w tym roku póki co rosną :heja Obrazek Obrazek Obrazek jeden lepiej drugi gorzej bo z jednej gałązki spadły wszystkie listki ;:oj ale rośnie dalej,nie wiem czy mogę już zacząć zasilać nawozem i jakim przede wszystkim?Mają po 20-25 cm ,a może je uszczknąć ;:7 to się rozkrzewią ?
echmea
pysia34
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 22 wrz 2009, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Przeczytałam temat od deski do deski dlatego że wytaszczyłam moje zdobyczne nasionka kilka dni temu. Dwa tala temu przywlekłam z Egiptu wielkie strąki zbierane w kwietniu na hotelowych drzewach. Z części udało mi się za pomocą noża wyjąć nasiona już w Egipcie ale kilka wielkich strąków przywiozłam w całości. Przeleżeły w domu dwa lata czekając na swoją kolej. Tydzień temu wyrzuciłam je na taras na stół ogrodowy i wybebeszyłam pozostałe wrzucając do skrzynek z przekwitłymi frezjami. Jakież było moje zdziwienie gdy wykiełkowało jedno nasiono. Dopiero wówczas odgrzebałam zdjęcia z Egiptu drzew i zodentyfikowałam ponownie nasiona jak i siewkę, którą delikatnie przesadziłam do właściwej doniczki. Zobaczymy co z tego wyniknie. Delonix to strasznie himeryczna roślina. Opiekując się zielonogórską palmiarnią miałam na letnisku roślinę wkopaną w grunt. Ciągle w palmiarni zrzucała liście i była wiecznie łysa. Po przycięciu puściła ładnie i przeżyła sezon ogrodowy. Niestety skończyła się umowa i wróciła pod szklaną kopułę co się z nią potem stało nie wiem ale na wiosnę nie widziałam jej już w palniarni :(
Moje nasiona rzucone , a raczej wciśnięte w torf z frezjami wykiełkowały bez stratyfikacji i moczenia w gorącej wodzie. Nie przysposabiałam ich do wysiewu ze zwykłej niewiedzy ;) Zobaczymy co siebędzie z nią dalej działo. Na razie po wczorajszym grzebaniu trzyma się przesadzona nieźle. Strąki miały wielkość ok 30cm a nasiona ok 2-2,5cm. Teraz usiłuje zidentyfikować inne które z tej podróży właśnie kiełkują w tej samej skrzynce wciśnięte byle jak :) u niektórych pojawiły się już korzonki więc czas na identyfikacje kolejnych roślinek po zdjęciach. Na szczęście robiłam zdjęcia każdej roślinie z której pozyskiwałam nasiona dzięki czemu możliwa jest ich identyfikacja.

Czy ktoś widział już w Polsce kwitnącą gdzieś roślinę? Posiadam szklarenke przydomową w której temperatura latem jest wysoka to może udało by się doprowadzić kiedyś rośline do kwitnienia...
pastorek23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 sie 2014, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Witam. Jestem tu nowy ale Dolonix mam teraz 3rok. Mam ich 4szt ale bardzo słabo rosną. Aż dzwine bo stoją w ciepłym i nasłonecznionym pomieszczeniu na parapecie.

Nie wiem dlaczego tak powoli rosną.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Moim zdaniem nie mają odpowiednich warunków do prawidłowego wzrostu.
Musisz je rozsadzić,posadzić osobno każdą roślinę do dużej donicy...nawozić wiosną i ..
wtedy możesz oczekiwać dobrych rezultatów. Ty je kisisz niestety :wink: :(
A to jest drzewo w naturalnych warunkach,potrzebuje przestrzeni może nie nieograniczonej zupełnie
ale na pewno większej niż jej serwujesz w tej skrzyneczce...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”