Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
pop_szper
50p
50p
Posty: 74
Od: 7 paź 2010, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Mój Płomień afryki, wyhodowany z nasionka przywiezionego z Egiptu :), początek jest dobry, zobaczymy co będzie dalej :)

Obrazek
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

arkandor pisze: Obrazek
Hej, jestem tu nowa od dziś ::))
Chciałabym wiedzieć jak mam postępować z moim "Płomieniem" i jak go przycinać by powstało właśnie takie drzewko :ala "bonsai" niskie i o takim pniu grubym jak Twoim "Płomieniem".
Marzena
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Witajcie! Jako że moja kolekcja w większości już jest ukierunkowana na roślinność Madagaskaru, nie może zabraknąć i tej roślinki u mnie. Z radością zauważyłam, że jest ten wątek, i natychmiast go sobie zaznaczam niniejszym wpisem.
Tydzień temu wysiałam dwa gatunki:
mniej znaną Delonix - Flamboyant adansonioides oraz Delonix Flamboyant regia.

Flamboyant adansonioides ma zdecydowanie mniejsze nasiona. Wyglądają jak kawa:
Obrazek

A dziś po tygodniu od wysiewu mam taki widok:
Obrazek

i kiełkują następne:
Obrazek

Delonix Flamboyant regia nasiona ma znacznie większe i trudniejsze do przygotowania:
Obrazek

I jedna już całkiem sobie nieźle radzi, również tydzień po wysiewie:
Obrazek

Więcej na moim wątku, zainteresowanych zapraszam, a ja będę teraz na bieżąco obserwować Wasze doświadczenia z tą roślinką. Pozdrawiam cierpliwych miłośników delonek :D
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Żanetko brawo ;:138 :D
Jestem mile zaskoczona rezultatem Twoich wysiewów,mnie się nie udało podczas ostatniej próby ale mam starą roślinę więc ją hołubię.
Chcę jednak znowu spróbować ...w czasie gdy jesień lub zima zaczną mi dokuczać ja wezmę się za siew nasion :D
Piękny wynik ! ;:333
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Krysiu - bardzo, bardzo dziękuję ;:196 Niezupełnie chce mi się wierzyć, że Tobie coś mogło nie wyjść - może to była kwestia nasion, ich jakości lub świeżości? Bo przecież rękę do roślin masz jak mało kto, a i doświadczenie w komplecie, więc raczej widziałabym tu winę nasion. Bierz się i wysiewaj, jeśli tylko masz taką możliwość, bo jak mnie kiedyś wysiewem zarażono, tak teraz i ja zachęcam.
Niemniej bardzo dziękuję i proszę o dalsze trzymanie kciuków, temu mojemu żlobkowi potrzebne to bardzo ;:306
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Marl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 gru 2014, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Witam,

Chciałabym prosić o poradę w sprawie mojego płomienia. Przeczytałam cały temat, ale mogło mi coś umknąć, więc jeśli problem był już poruszany to proszę o wybaczenie i przekierowanie.

Otóż roślinka moja ma obecnie ok. 2 lat i na oko rozwija się całkiem nieźle. Niestety, tylko w górę... Za nic nie chce się rozkrzewić. Dwa razy nawet ją cięłam, ale uparciuch owszem, wypuścił pęd z najwyższego węzła, ale dalej tylko idzie w górę. Za to łodyżka jest cieńsza od ołówka i bez kijka się nie obejdzie. A licząc od ziemi ma już ok. pół metra.

Co jeszcze mogę zrobić by "zmusić" roślinkę do rozkrzewienia się i/lub pogrubienia łodyżki?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Nie jest to latwe podobno ale nie jest niemożliwe...
Ja swoją przycięłam i się rozkrzewiła,ma 2 pędy.
Obecnie jest bez liści na zimowisku, tak wyglądala latem
http://img3.garnek.pl/a.garnek.pl/028/2 ... djecie.jpg

Ale tutaj kolega opisuje jakie podjął kroki by ją rozkrzewić :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Marl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 gru 2014, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Musiało mi umknąć...

Nie wiem czy jestem gotowa na takie drastyczne podejście do mojej roślinki, ale patent z wacikami myślę, że spróbuję. Obaczym. Dziękuję za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Witam!

Wątek śledzę już od dłuższego czasu, znalazłam tu bardzo dużo informacji. Dzięki wskazówkom tu znalezionym udało mi się wyhodować pierwszy płomyk. :)

Niestety po początkowej radości nadszedł czas na zmartwienia. Siewka początkowo wystrzeliła jak z procy i w ciągu kilku dni rosła w oczach ku mojej radości. Później zwolniła, a parę dni temu pojawił się nowy listek, którego kolor mnie zaniepokoił. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć co jest nie tak i jak pomóc roślince?

Obrazek

Z góry dziękuję za wszelką pomoc. :)
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Mama prośbę: czy ktoś mógł by mi proszę podać sposób na wykiełkowanie nasion?
Robię tak:
Skaryfikuję nasiona papierem ściernym po czym moczę 24h w ciepłej wodzie.
Po tym czasie nasionko powiększa się a na jednym końcu pojawia się zalążek korzenia.
Takie nasiona umieszczałem już na ziemi (do palm, torfowej), płytko pod ziemią, w keramzycie i na suficie.
Efekt był przeważnie taki że nasiona gniły albo zasychały (brązowa okrywa twardniała na kamień)

Czy przed zasadzeniem biały zarodek z zalążkiem korzenia należy wydobyć z brązowej resztki łupiny (czy sadzić z łupiną)?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Nikt nie poda Ci sprawdzonego i jedynie słusznego przepisu, ale mogę się chętnie podzielić wiadomościami, jak ja to zrobiłam.
Nasiona najpierw sparzyłam gorącą wodą (nie wrzątkiem, ale gorącą). Chwilę je w tym potrzymałam, wyjęłam i nacięłam ostrym nożykiem wzdłuż tych linii (popatrz wyżej na zdjęcia nasion). To ważne, by nie ciąć od początku do końca, bo można nasiono uszkodzić, co i tak w którymś przypadku się zdarzyć może, tylko tak - więcej niż pośrodku. To ciężka sprawa, ale można spokojnie. Potem nacięte wsadziłam do wody już w temp. pokojowej naokoło 4 godz. I dopiero wtedy do podłoża, ale bardzo przepuszczalnego (sama ziemia palmowa jest zbyt żyzna i ciężka, ale w takiej nie siałam, więc tylko tak mi się wydaje). I na głębokość wielkości nasiona do przygotowanego podłoża, zamknąć w pudełku i powinna dość szybko wykiełkować. Nie można ich "obierać" ze skórki, bo je uszkodzisz. Sadzi się z łupiną.
Moim zdaniem - a siałam i delonix, i wcześniej baobaby - samo namaczanie to zbyt mało. Nasiona mają bardzo twardą skorupę i potrzebne jest ich nacięcie. Inaczej pęczniejące nasionko i roślinka nie mają tyle siły, by ją przebić i gniją w środku. Wysiew takich roślin to pracochłonne zajęcie, ale warte wszelkiego wysiłku, kiedy widzisz jak roślinka rośnie.
Aha - potrzebują dużej wilgotności i bardzo dużo ciepła. I w tej materii nic nie doradzę, bo siałam pod lampami, gdzie temperatura sięgała nawet 26-29 stopni.
To tyle ode mnie, jednak być może inni mają inne doświadczenia.
Moje wysiane w październiku ubiegłego roku roślinki: Delonix regia i Delonix adansonioides na chwilę przed wyniesieniem na balkon wyglądały tak:

Obrazek

Powodzenia życzę!
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Dziękuję za odpowiedź
Wczoraj nasiona trafiły do ziem. Jedną posadziłem do ziemi do palm wymieszanej z torfem i perlitem, druga sadzonkę do torfu wymieszanego z perlitem i wermikulitem (powinna być bardzo przepuszczalna).
Gratuluję ładnych roślinek.
Pozdrawiam
Saththa
50p
50p
Posty: 65
Od: 21 sty 2014, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Już wiem, że wszystkie nasiona to Płomień- miałam ostatnio okazję wybrać się w miejsce skąd zbierałam nasiona i zastałam kwitnące na czerwono drzewko ;) Z tamtej partii wykiełkowanych nasion zasadniczo wszystkie mi się zeschły oprócz jednej która była w jednej doniczce ze smoczym drzewem. Rozsadziłam je i już myślałam, ze i po tej sadzonce zostanie tylko wspomnienie ponieważ prawie wszystkie liście pożółkły i opadły, a te co zostały były "zamknięte przed jakieś 3-4 dni. Zdecydowanie tak jak już było pisane na forum nie lubi jak się przy niej coś robi. Na szczęście przeżyła i tfu tfu chyba ma się coraz lepiej.

Przy ponownej wizycie pozbierałam nasiona. Mam nadzieję, że tym razem się uda :)


Wkopałam ją dość głęboko w ziemię przy przesadzeniu w dość dużą doniczkę jak widzę na zdjęciu. Jakoś na żywo nie było aż takiej różnicy. Może to kwestia tego, że była większa jak ją przenosiłam- jeszcze z liśćmi.

Obrazek

Obrazek

A jak tam Wasze Płomienie Afryki? :)

Pozdrawiam
Sandra


--- 23 lip 2015, o 14:07---

Dzień dobry ;)

Pochłonęłam watek z zapartym tchem, tyle lat starań, tyle informacji bardzo fajnie jest móc to wszystko przeczytać :)

Arkandor ;:63 ;:63 WOW! Piękne małe drzewa :)

Moje Delonix właśnie kiełkują a byłam pewna, że nic z tego nie będzie gdyż jak zwykle najpierw robię, później czytam. I zapomniałam zupełnie, że nasionka najpierw trzeba moczyć ;:124 Wsadziłam je do ziemi a później zaczęłam czytać. Niespodzianka po około 2 tygodniach zaczęły kiełkować. Jedyne co mi przychodzi do głowy dlaczego tak się mogło stać to świeżość nasion. Zebrane w zeszłym miesiącu prosto z drzewa.

Pozdrawiam
Sandra



Edit:

O mogę pokazać skubańce :) Większa ma 7 cm.

Obrazek

A tutaj biedna uszkodzona, po przejściach :?

Obrazek

Nie wiem tylko czy to Delonix czy Jakaranda bo zbierałam nasiona spod drzewa a nie było na nim kwiatów a po liściach dopiero się uczę rozpoznawać :) Nie wiem czy się różni od Delonix bo to inne drzewo czy dlatego, że jest po przejściach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”