Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Moje 2 roślinki padły.
Teraz po raz kolejny próbuję zrobić nowe roślinki jednak za każdym razem zaliczam porażkę.
Nasionka przecieram papierem i moczę w ciepłej wodzie 24h.
Nacinam nasionko wzdłuż (tak że można rozchylić i wyjąć listki z zalążkiem korzonka) i razem z naciętą okrywą umieszczam pod ziemią (0,5 cm).
Nasionka albo nie kiełkują albo padają.
Co począć?
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

yakuz35 - choc już dawno był Twój post, trudno dziś powiedzieć cokolwiek mądrego, ale ja wiem już jedno: w wysiewie "delonek" najważniejsza jest świeżość nasion. Niestety, sprawdzić to można jedynie podczas wysiewu. W grudniu, jak co roku, wysiewam nasiona i miałam dwa źródła: jedno, wktórym zaopatruję się już od 3 lat i drugie, które przetestowałam w tym roku. Z tamtego "starego" nie ruszyło nic. Z nowego...niesamowicie:

Delonix regia - na 10 nasion wykiełkowało 8
Obrazek

Obrazek

Pokusiłam się o wysiew pozostałych, mało znanych gatunków (wszystkie endemiczne dla Madagaskaru, mojej "zielonej" miłości) i efekt mam taki:

Delonix decaryi - 6 siewek:
Obrazek

Delonix floribunda - 3 siewki
Obrazek

Delonix pumila - 4 siewki, z jedną było już kiepsko, ale rośnie
Obrazek

i Colvillea racemosa - 3 siewki
Obrazek
Colvillea racemosa to również gatunek roślin strączkowych z rodziny bobowatych (Fabaceae). Rodzaj ten nazwany na cześć Sir Charlesa Colville, byłego gubernatora Mauritiusa. Drzewo to jest szczególnie znane z jego jasnopomarańczowych kwiatów, które rosną w cylindrowatym klastrze. Po kwitnieniu drzewko produkuje długie, cienkie i drzewiaste strąki nasienne. Drzewko to ma małe, ciemnozielone liście, pozornie jest podobna do Delonix regia, stąd stoi sobie u mnie z tą rodzinką.

Wszystkie razem na dziś mam tak:

Obrazek

I jestem więcej niż pewna, że gdyby nasiona nie były świeże, nie wykiełkowałoby nic.
Serdecznie pozdrawiam! :D
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
szy---
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1923
Od: 31 sty 2013, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Piękne roślinki, nie wiedziałem nawet że jest ich aż tyle odmian. :D
Balkon u Szymka Zapraszam :D
Szymon
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Jak tam delonixy po zimie? Obserwuję moje i niestety nie widzę tego zbyt różowo. Zimowałam je w 10-12 stopniach, na poddaszu pod oknem. Wszystkim (10 sztuk) poczerniały stożki wzrostu, ale szczerze mówiąc nie mam pojęcia dlaczego. Podlewałam je bardzo ostrożnie, tyle tylko, żeby nie przeschły na wiór. A wygląda to tak, jakby po prostu zgniły. Widzę natomiast, że pojawiają się jakieś pąki poniżej. Jestem ciekawa, czy u Was też powoli ruszają po zimowym odpoczynku?
Awatar użytkownika
nierika
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 1 mar 2016, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bolimowski Park Krajobrazowy

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Słuchajcie, proszę o radę :roll: Przeglądam wątek, ale widzę, że jednak doświadczenia i obserwacje bywają konkretnie różne. Po raz pierwszy mam nasiona delonixa i postanowiłam spróbować swoich sił w uprawie. Zgodnie z instrukcją na opakowaniu oraz waszymi radami najpierw delikatnie nacięłam nasionko, potem włożyłam do ciepłej wody. Już się moczy tak drugą dobę, napęczniało trochę i zmiękło nieco, wszystko wygląda dobrze - ale - mam pytanie: lepiej jest zasadzić je w takim stanie już dziś, czy poczekać, aż się rozpęknie i dopiero wtedy? Tak pytam głównie znawców, co myślą, bo podobną wątpliwość miałam z baobabem. Zastosowałam wówczas obie metody (bo tak wymogło na mnie nasionko) - pierwsze rozpękło się na drugi dzień w szklance (dziś sobie rośnie), natomiast kolejne tylko napęczniało i takie po tygodniu wsadziłam do ziemi (jeszcze czekam na efekt). Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Ja wypracowałem taką metodę:
nasionka przecieram ale nie za bardzo po czym moczę je w letniej wodzie przez 24h.
umieszczam nasionka w plastikowej, zamykanej torbie z wermikulitem (3 działki suche, 1 mokra).
Po 3-4 dniach wyciągam nasionka z torby (powinny puścić korzonki), usuwam okrywy i tak goły listek z korzonkiem umieszczam w mieszance ziemnej. Roślinka jest przysypana niewielką ilością ziemi. Po około 7 dniach roślinki ładnie wschodzą.
Awatar użytkownika
nierika
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 1 mar 2016, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bolimowski Park Krajobrazowy

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Dzięki, będę eksperymentować. :wink:
czcz12
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 5 kwie 2016, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Witam, Posadziłem płomień Afryki z nasiona ma już około 2 miesięcy. Wszystko było dobrze gdyby nie liście które zaczeły żółknąć. Wiecie może czym to może być spowodowane? Dodam,że ziemia na ktorej rośnie jest zwykla ziemia kupiona w supermarkecie uniwersalna, a drzewko jest podlewane bardzo obficie raz na tydzien w okresie letnim. Jeszcze nie nawoziłem tego drzewka.

Obrazek
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

U mnie pomogło zastosowanie nawozu przeciwko chlorozie.
czcz12
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 5 kwie 2016, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Witam, niedawno co podlałem drzewko specjalnym preparatem przeciwko chlorozie faktycznie listki przestały robic się zółte i wszystko zaczyna wracać do normy. Zmieniłem glebe na torfową (kwaśną). Tylko zastanawia mnie dlaczego w drzewku dolne gałązki zrobiły się hmmm nie wiem jak to opisać, bo dzisiaj to zaobserwowałem, takie strasznie wiotkie chociać górne gałęzie trzymają się bardzo sztywno :) Czy może być to przyczyną np słabego oświetlenia ?
Awatar użytkownika
kaczmar005
200p
200p
Posty: 372
Od: 17 lip 2010, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Ja bym już wystawił płomień afryki na zewnątrz... Moje 2 roślinki od 3 tygodni są na dworze :)
Tylko pamiętaj o aklimatyzacji...
Zolwik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 lis 2016, o 02:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

Hej,
Posiadam to drzewko od 4 lat.
Swoje nasiona przywiozlem z Afryki, roslina jak na nasz klimat jest bardzo dziwna. Niby rosnie w warunkach gdzie do wody nie ma zbytnio dostepu a reakcja na przesuszenie to gubienie liści. Od kilku lat jak ją posiadam zgubiła liście kilkanascie razy, zawsze odzyskiwala je
na nowo. Przycinac trzeba czesto poniewaz szybko rosnie i niezbyt efektiwnie wyglada jeden badyl. Nigdy nie zimowalem jej, przez te kilka lat ma już ponad metr. Pozyskalem teraz inna odmiane, nasiona sa wieksze i grubsze, same strąki z nasionami sa 2 razy wieksze. Ciekawostka jest fakt iz do wyciagania nasion używałem mlotka i srubokreta plaskiego. Aha, nigdy nie zakwitla.
Obrazek
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Delonix regia,Płomień Afryki - nasze doświadczenia

Post »

W tym roku jeden delonix zimuje na poddaszu, drugi został w salonie. Zobaczymy, który lepiej zniesie zimę.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”