Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Dracena marginata

Post »

Nigdy nie miałam draceny stąd moja niewiedza.
A trzeba jej pomóc chyba
Te listki, to zawsze takie suchawe czy też to brak wilgoci?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jaka to roślina?

Post »

Dracena ma zasoloną ziemię, popiołowatą, wyjałowioną i nadaje się tylko do odmłodzenia i przesadzenia bryły korzeniowej z pinkami jakie zostaną po odmładzaniu. Obetnij jej czubki tak jak zaznaczyłem na zdjęciu, włóż je do wody by się ukorzeniały, podobnie środkowe kawałki pinków odetnij, z góry zalej woskiem i do wody a pinki jakie zostaną z ziemią zalej woskiem z zapalonej świeczki, przesadź w nową ziemię i oszczędnie podlewaj. :wink:

Obrazek
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Jaka to roślina?

Post »

Piękne dzięki :) . Nigdy nie miałam draceny stąd moja niewiedza. Jeszcze jedno: przesadzić ją do ziemi ogrodniczej?
jova
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 maja 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

proszę o radę w sprawie nadania ładniejszego kształtu mojej dracence. Liście ma ładniutkie, tylko ten korzonek - pieniek jest taki cieniuchny. W sklepach widzialam bardzo często draceny marginaty z bardzo grubym korzeniem - średnica ok. 5 cm, moja dracenka ma niespełna 1 cm, a gdzieniegdzie nawet i mniej. Proszę o radę jak wmocnić pieniek i co zrobić, aby w doniczce wyrosły u podłożna małe dracenki - podoba mi się taki gąszcz jak las palmowy. Gdyby ktoś wiedział to proszę o radę. :?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dracena marginata wymuszenie kształtu

Post »

Pasowało by ją pokazać. :wink:
jova
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 maja 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena marginata wymuszenie kształtu

Post »

Obrazek Obrazek
A oto moja dracenka :?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dracena marginata wymuszenie kształtu

Post »

Po pierwsze ma za sucho, po drugie nie ma rady na to by pogrubić jej pień ani by wybiła cokolwiek z ziemi bo to młoda roślina uzyskana z szczytowego kawałka innej rośliny. Samoczynnie podczas wzrostu będzie lekko grubiała ale nie liczyłbym na gruby pień. :wink:
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Jaka to roślina?

Post »

Czarodziej_ pisze:Dracena ma zasoloną ziemię, popiołowatą, wyjałowioną i nadaje się tylko do odmłodzenia i przesadzenia bryły korzeniowej z pinkami jakie zostaną po odmładzaniu. Obetnij jej czubki tak jak zaznaczyłem na zdjęciu, włóż je do wody by się ukorzeniały, podobnie środkowe kawałki pinków odetnij, z góry zalej woskiem i do wody a pinki jakie zostaną z ziemią zalej woskiem z zapalonej świeczki, przesadź w nową ziemię i oszczędnie podlewaj. :wink:

Obrazek
Bardzo Tobie dziękuję, zrobiłam dokładnie jak napisałeś. Efekt? Obcięte w wodzie puściły korzonki i już siedzą w donicy. Na górze badylków pojawiły się młode kiełki. Wielkie dzięki! :) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kaskasz
50p
50p
Posty: 81
Od: 18 lut 2013, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dziś wracajac ze szkolu z moim dzieckiem zwrocilam uwage na rosline w doniczce,pozostawiona na chodniku,porzucona:(
Zrobilo mi sie zal wiec wzielam ja do domku z nadzieja ze da sie ja jakos odratowac.
Na doniczce pisze ze to Dracaena Marginata.Jest w złym stanie liście ma oklapniete w dol,wyblakle, ziemia w doniczce byla przemoczona i zaplesniala.
Wiec zmienilam cala ziemie (zeby wyjac rosline z doniczki musialam od spodu przeciac korzenie,bo byly tak poplatane-mam nadzieje ze nie zrobilam jej tym przycieciem jeszcze wiecej krzywdy? )
Nastepnie podlalam i poswawilam na podlodze przy drzwiach balkonowych w salonie (okna w kierunku poludniowo wschodnim)
Prosze doradzcie co mam jeszcze zrobic zeby uratowac ta piekna rosline.Zawsze mi sie podobaly,ale nigdy nie mialam stycznosci z dracena.

;:145 prosze o jakies rady jak przywrocic to cudo do zycia
x-mm-x
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 602
Od: 28 paź 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracaena Marginata-jak odratować

Post »

Echh, skoro ziemia była przemoczona i zapleśniala, to nie trzeba było jeszcze jej podlewać ;:185 Przesusz ją trochę. I obetnij te liście, raczej już nie zzielenieją. Tzn. zostaw same gałązki, powinna szybko wypuścić nowe liście. Tylko nie top jej!
Awatar użytkownika
kaskasz
50p
50p
Posty: 81
Od: 18 lut 2013, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracaena Marginata-jak odratować

Post »

dziekuje za odpowiedz.
Prosze mi jeszcze uswiadomic jak,w ktorym miejscu ja przyciac?Same liscie poucinac czy moze wiekszy fragment?Jak ja podlewac od gory konewka,czy moze od spodu poprzez zamoczenie doniczki w misce z woda?prosze o rady jak ja podlac tak zeby miala wystarczajaco wody,ale tym samym nie dopuscic do przelania?
blagam o podpowiedzi :(
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Dracaena Marginata-jak odratować

Post »

Tej większej łodydze to ja bym przycięła całe końcówki nie tylko liście,jakoś tak ze zdjęcia wydaje mi się,że są zżółknięte.
roślina jak przeżyje powinna odbić ze śpiących pąków na łodydze.
I daj jej odpocząć, jak była przelana to po przesadzeniu nie trzeba jej było w ogóle podlewać.
Bo nie dość ,że korzonki przesadzone muszą wrosnąć w nowe podłoże, to jeszcze walczyć z nadmiarem wilgoci.
Awatar użytkownika
kaskasz
50p
50p
Posty: 81
Od: 18 lut 2013, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracaena Marginata-jak odratować

Post »

zgadza sie,koncowki sa zolte:(
ziemia w ktora ja przesadzilam byla sucha,wiec pomyslalam ze mimo wszystko po przesadzeniu powinno sie ja podlac ;:223
ale nie nalalam jej duzo wody,dzis juz wierzchnia warstwa ziemi przeschla.
wiec sciac koncowki?to wszystko co zolte? przepraszam za takie pytania ;:124 ,ale bardzo chce ja uratowac,a nie bardziej zaszkodzic.Moze ktos nakresli na zdjeciu jak powinnam ja przyciac :oops: bardzo prosze
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”