Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Cyklamen - Plamki na lisciach

Post »

W takim razie wyjścia dwa: lub wszystko obetniesz i przesadzisz, lub użyjesz chemię. Jeżeli cyklameny już przekwitły to uważam że najlepiej obciąć i odprawić na odpoczynek.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Hello jest tu ktoś? Mój przestał kwitnąć, rozumiem że podlewać teraz 1x na tydzień . Jak wszystkie liście zżółkną to wtedy przenieść go w tej ziemii do piwnicy? Zacznie się zimować?
fiolkowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 paź 2017, o 08:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ślubne fiołki umierają :( HELP

Post »

Cześć,

liczę, że mnie wspomożecie w walce o fiołki :( Kwaitki w doniczkach były naszą ozdobą stołów na weseleu (16.09). Pomysł wydał mi się genialny - po co robić dekoracje z ciętych kwiatów i potem je wyrzucać, skoro można postawić piękne doniczki z pięknymi fiołkami, a potem zabrać je i cieszyć się ich widokiem w mieszkaniu. Oczywiście tak pięknie brzmiała tylko teoria, bo fiołki zaczęły mi w ekspresowym tempie umierać :(

Najgorsze jest to, że nie mogę zdiagnozować, co im jest: jedne trzymają się jeszcze dzielnie, inne zupełnie straciły wolę walki, a najgorsze jest to, że niektóre okazy zdają się przesuszone (suche liście) i przelane (dość wilgotna ziemia, zwiędnięte łodyżki) jednocześnie :(((((

Załączam fotki poglądowe, mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. Nie chciałbym ich stracić, bo miały być piękną pamiątką po naszym ślubie... :(




Obrazek

Obrazek

Obrazek



"Jak się tu wkleja zdjęcia" - poczytaj i poćwicz tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=14&t=62102/Adm. :wink:
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Faktycznie szkoda byłoby gdybyś je straciła :D :wit

Może sama dojdziesz do tego jak im pomóc i jak je dalej pielęgnować, po lekturze naszych dyskusji w n/w linku?
Najpierw trzeba poznać wymagania i warunki ich uprawy.

Na teraz,to tym marniejącym musisz wyrwać palcami pędy chorych liści u nasady bulwy.
A potem to już doczytaj...
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=10205

:wit
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Przytulanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 lis 2018, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Hej,
chciałabym zapytać jeszcze o cyklamena. Poprzedniego niestety utopiłam - za radą znalezioną w internecie usunęłam w tej sytuacji wszystkie padnięte liście, bulwę przesuszyłam 2 tygodnie, wsadziłam do nowej ziemi, no i czekam, czy nastąpi cud. Na razie nic.

Kupiłam jednak drugiego i bardzo nie chciałabym mu w ten sam sposób zaszkodzić. Doniczka ma wysokość 9 cm, w obwodzie jakieś 30. Ile wody potrzebuje mniej więcej i jak często, coby nie przedobrzyć? Podlałam go na podstawkę ostatnio w sobotę (tak z pół szklanki przegotowanej wody - oczywiście ostudzonej), po 20 minutach to, co zostało, wylałam. Wyglądało, że mu to pasuje, bo ślicznie pootwierały się pączki. Od tamtej pory codziennie macam ziemię i nawet dziś ostatnie, co bym o niej powiedziała, to to, że jest sucha. Nie jest już mocno wilgotna, ale powiedziałabym, że tak jeszcze odrobinkę jest. Tymczasem wczoraj zauważyłam, że 2 listki zrobiły się jaśniej zielone i wyglądają, jakby miały zamiar zżółknąć. I niektóre kwiatki zaczynają pochylać główki.
I jestem pogubiona, bo możliwe, że on już potrzebuje podlania, ale jeśli jednak nie? I znów zaszkodzę? Proszę o poradę.

Rozejrzałam się po forum i znalazłam, że "rośliny obficie kwitnące i ulistnione zaleca się podlewać dwa-trzy razy dziennie". Naprawdę? Aż tak często?

Doczytałam w wątku o azalii o patyczku - czyli jeśli będzie choc trochę wilgotny, fiołka jednak nie podlewać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Kompletne bzdury. Nie podlewa się roślin doniczkowych rosnących w mieszkaniu codziennie, a już na pewno nie ma na to wpływu kwitnienie.
Częstotliwość podlewania dostosowujesz pod konkretną roślinę, porę roku, warunki uprawy, jedne podlewasz rzadziej, inne częściej.
Jeśli chodzi o podlewanie cyklamenów i ich odpowiedniej pielęgnacji to po prostu przeczytaj ten wątek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Przytulanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 lis 2018, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Oke, przeczytam, ale o tym podlewaniu właśnie w bazie na tym forum znalazłam. Może tam miało "w tygodniu" być?

viewtopic.php?t=4111
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Być może to jakiś błąd. Z tego co mi wiadomo podlewanie cyklamenów jest podobne jak w przypadku uprawy fiołka afrykańskiego. Podłoże ok., w czasie kwitnienia powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Podlewając codziennie będzie mokre, bo nie zdąży nawet delikatnie przeschnąć. Kiedyś, kiedyś miałem cyklamena i podlewałem nie częściej niż bodajże raz w tygodniu większą ilością wody. Ważne żeby nie pozwolić w czasie kwitnienia przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi, bo wtedy może zrzucić kwiaty.
Aha i ważna uwaga, cyklameny lepiej podlewać od dołu czyli albo lejesz wodę na podstawkę albo wstawiasz do miseczki i nalewasz do niej wody - ja nalewałem nie więcej niż do połowy wysokości doniczki, można też nieco mniej. Tak zostawiasz na kilkanaście minut, powinno wystarczyć żeby roślina się opiła, wyciągasz żeby obciekło i stawiasz z powrotem na swoje stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Przytulanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 lis 2018, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Dzięki. :) No podlewam do podstawki, po 20 minutach odlewam to, co zostało. Wsadziłam wykałaczkę, troszkę ziemi się do niej przykleiło, ale bez przesady. Podlałam do podstawki i jutro się okaże - jak kwiatki klapną, znaczy niepotrzebnie podlałam, jak się pączki rozwiną - znaczy dobrze zrobiłam. Oby to drugie. :)




--- 2 gru 2018, o 14:51---

No niestety, kwiatkom pozwieszały się główki, a pączki się nie rozwinęły. Tyle dobrego, że liście nie żółkną jak przy poprzednim fiołku (jeden tylko odrobineczkę zrobił się jaśniejszy). I że te przywiędłe kwiatki u nasady nadal są sztywne, klapnęły tak jakoś od góry. W związku z tym nie usunęłam ich na razie, bo może się jednak dźwigną?
Szczerze mówiąc to trochę nadal jestem głupia, czy to na pewno od nadmiaru wody, a może to dlatego, że od 3 dni słońce dość mocno operuje i w tym pokoju zrobiło mu się za ciepło? Mimo wyłączonego kaloryfera temperatura momentami wynosi prawie 20 stopni. Oczywiście moja myśl była, żeby może jednak podlać (mimo że ziemia jest jeszcze w miarę wilgotna). Ale powstrzymałam się, bo chyba już lepiej przesuszyć niż utopić. :(
Jak i ten fiołek padnie (odpukuje), odpuszczam sobie skomplikowane kwiatki, pozostanę przy storczykach.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

A ja robię tak.
1. Przez cały czas mam je na północno-zachodnim parapecie.
2. Podlewam do osłonki 1-3cm wody, zależy od wielkości rośliny i doniczki. Przed podlaniem sprawdzam palcem podłoże i obserwuję roślinę. Jak ma mało wody, to zwiesza liście (powinny być jędrne). Latem to i co 2-3 dni trzeba dać wody.
3. Raz na ok.3 tygodnie do wody dodaję 100% biochumus.
4. Jak zaczyna się sezon grzewczy na czas ciepłych grzejników odstawiam dalej od kaloryferów. Grzejemy od godziny 16-17 bo wcześniej nie ma nikogo w domu. Rano doniczki wracają na parapet, a popołudniu wędrują na komodę daleko od kaloryferów. Trochę z tym zabawy, ale warto.
Nie mam dużego doświadczenia (3 lata ), ale udaje mi się.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Chyba udało mi się wskrzesić kompletnie zalanego cyklamena ze smętnie zwisającymi już kwiatami. Po wyjęciu z doniczki woda aż kapała. Sama jestem zdziwiona, że tak gładko poszło.
Cały dzień stoi owinięty ręcznikiem papierowym, w kółko go wymieniałam. Kwiaty się podniosły, bryła korzniowa już wygląda przyzwoicie. Operacja przebiegała w chłodzie :) postoi tak jeszcze do jutra
Obrazek Obrazek Obrazek

---9 lut 2020, o 10:31---

A dzisiaj reanimek wylądował na zewnątrz, dołaczając do biedronkowej minatury, która stoi tam juz od tygodnia.
Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

W jakim sensie "na zewnątrz", chyba nie na powietrzu?

B.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Na powietrzu
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”