Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
NomiMalone
100p
100p
Posty: 172
Od: 8 sie 2012, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Cyklamen - co dalej ? zwiędłe liście i kwiaty

Post »

a powiedz mi , jak go wsadzę do lodówki, czy wtedy mam np zwilżyć ziemie raz na jakiś czas czy tak zostawić suche ?
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Cyklamen - co dalej ? zwiędłe liście i kwiaty

Post »

zanim go wsadzisz do lodówki ziemia musi być bardzo ale to bardzo leciutko wilgotna, cóż wydaje mi się że lepiej go nie podlewać aby mógł przejść pełny okres spoczynku (ma on cebulkę a podobnie tak jak amarylisy nie podlewa się ich w okresie spoczynku). Cebulka lekko się przesuszy, ale przez ten cały czas cebulka będzie żyła "śpiąc" :D A i nic nie musisz odkażać
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Awatar użytkownika
NomiMalone
100p
100p
Posty: 172
Od: 8 sie 2012, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Cyklamen - co dalej ? zwiędłe liście i kwiaty

Post »

dzięki ;:168 ;:196 ;:168
Mam nadzieję , że przezimuje w zdrowiu a na wiosnę puści listki. Bardzo bym chciała by tym razem udało mi sie przechować cyklamena przez okres spoczynku tak by go nie zabić :shock:

Dodatkowo mam nadzieje , że komuś ten wątek sie przyda i nie będzie musiał tyle szperać po necie w poszukiwaniu odpowiedzi.

Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
NomiMalone
100p
100p
Posty: 172
Od: 8 sie 2012, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Cyklamen - co dalej ? zwiędłe liście i kwiaty

Post »

cyklamen w lodówce ;:oj mam nadzieje , że mi go mąż nie wyrzuci przez przypadek (albo celowo :;230 )
To teraz mam kolejny powód by z niecierpliwością czekać na wiosnę ;:138
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Cyklamen - co dalej ? zwiędłe liście i kwiaty

Post »

NomiMalone w lodówce podlewaj go małą ilością wody raz na jakiś czas, oraz cyklamena oznacz aby nikt go nie zjadł :;230 bo ich cebulka (czy tam bulwa) jest trująca :shock: :D
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Awatar użytkownika
carmen83
100p
100p
Posty: 114
Od: 18 mar 2010, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Cyklamen/ fiołek alpejski umiera. Jak go ratować?

Post »

Mój fiołek stoi na parapecie północnym. Podlewany jest wyłącznie od dołu (wstawiam go do wody na kilka minut po czym przenoszę do suchej osłonki), podlewam tylko odstaną wodą. Mam go ponad rok i wygląda coraz coraz coraz ... marniej :(

Kwiat od razu jak do mnie trafił zaczął marnieć: Na początku stopniowo żółkły mu listki i usychały (czerniały) kwiaty:


Obrazek
Obrazek

Teraz mój fiołek (mimo że naprawdę staram się go odratować) ginie w oczach i wygląda tak:

Obrazek
[url=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d867851aeedfc210.html]Obrazek

Obrazek


Wszystkie młode listki więdną-gniją, młode pędy kwiatowe jak są jeszcze maleńkie to czernieją :(

Co robię nie tak???
Czy jest szansa na uratowanie fiołka który jest już w tak złym stanie??


Dzięki za odpowiedzi :)
carmen83 - kolejne podejście do ogródka warzywno-kwiatowego :)
Ala1207
200p
200p
Posty: 388
Od: 10 kwie 2012, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cyklamen/ fiołek alpejski umiera. Jak go ratować?

Post »

Mój też marniał na zimę odcięłam wszystkie listki wyciągnęłam z ziemi dałam do woreczka i do ciemnego pomieszczenia a na wiosnę go i włożę z powrotem do ziemi,tak czytałam żeby tak zrobić a na wiosnę wsadzić ponownie i się zabierze.
Może ktoś się wypowie może coś źle napisałam.

pozdrawiam :)
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 76&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Cyklamen/ fiołek alpejski umiera. Jak go ratować?

Post »

Raz do roku fiołek musi przejść okres odpoczynku,czyli część nadziemna usycha ,zaprzestajesz podlewania i odstawiasz doniczkę w kąt.Twój ma już ponad rok i widocznie chcę odpocząć.Na wiosnę przesadzisz w świeżą ziemię i znów doczekasz się kwiatuszków. :wit
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
maria.k55
1000p
1000p
Posty: 1058
Od: 24 maja 2009, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Cyklamen/ fiołek alpejski umiera. Jak go ratować?

Post »

Przyczyną marnienia fiołka może być za ciepło w mieszkaniu lub postawiony blisko grzejnika. To są raczej zimnoluby.
"Szanuj każdy dzień - bo już nie powróci"
Ogródek przydomowy u Marii.k55
toper-utl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 sty 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cyklamen - Plamki na lisciach

Post »

Hej
Jako iż jestem nowy na forum, chciał bym serdecznie wszystkich powitać :)
Zalogowałem sie z podwodu przedłuzajacych sie problemów z jednym z moich cyklamenów. Uprawawiam go od ponad 15 lat, jednak w okresie ostatnich 6-ciu miesiecy zaczely pojawiac sie na starych lisciach oraz lodygach tych starych lisci brunatne elipytczne wybrzuszone plamki o wymiarach ok 1x2mm. Kwiaty sa czyste, mlode liscie rowniez. Ogolnie cyklamen dalej rosnie puszcza nowe pedy, liscie, kwiaty ale raczej jest cos nie tak, nigdy takich plam nie miał.
na razie ograniczyłem mu dostawy wody, nic wiecej nie robilem.
Prosze o porady jak go ratować, ponizej załączam zdjecia.
Pozdrawiam

http://imageshack.us/g/844/pict0001cz.jpg/
Awatar użytkownika
IroniaLosu87
100p
100p
Posty: 146
Od: 14 lis 2011, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tam gdzie spadają Anioły...

Re: Cyklamen - Plamki na lisciach

Post »

Również serdecznie witamy :wit mam dwa typy: tarczniki albo wełnowce. Bardziej skłaniam się do tych pierwszych.
toper-utl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 sty 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen - Plamki na lisciach

Post »

Dzięki "Ironia" za podpowiedz, faktycznie przegladajac siec sa duze szanse iz jest to wlasciwy trop, jakiś ratunek ??, jak wyczytałem zaleca sie mycie roztworem denatruratu lub plynu do naczyn, zawsze starałem sie trzymac te płyny zdala od kwiatow - wiec mam mieszane uczucia ........
Zastanawia mnie tylko jedno, sa to pasozyty, z tego co wyczytałem moga sie samodzielnie poruszac,, ale te moje wydaja sie byc nieruchome.... jak juz przycupnie na liscu w danym miejscu nie rusza sie nawet na krok.... to normalne w tym przypadku ?
Szkoda mi tego cyklamena , mam do niego duzy sentyment, a do tego super ładnie sie rozrasta.....
Moze uchlastac mu wszystko co nad ziemią ?
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Cyklamen - Plamki na lisciach

Post »

:wit To ewidentnie tarcznik. Te gady przysysają się do roślin i nie ruszają się ,ale oczywiście szkodzą. Po prostu usuń ich że tak powiem ręcznie, chemia nie musi być.Chyba że masz plagę.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”