Epipremnum - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Daro71
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 paź 2014, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Epipremnum żółknące liście.

Post »

Witam.
Mam podobny problem. Liście żółkną a zielonym usychają końcówki, podlewam je raz na tydzień, więc chyba nie przelewam, stanowisko jasne, ale nie pada na nie bezpośrednio światło słoneczne, stoją na górnej półce blisko okna, do tej pory nie zraszałem, niedawno zacząłem, ale nie codziennie. Nawożenie raz w tygodniu od wiosny do jesieni, zimą raz w miesiącu.
Do tej pory ładnie rosły, dopiero od września wystąpiły problemy, najbardziej martwi mnie usychanie końcówek, co może być przyczyną?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Epipremnum żółknące liście.

Post »

Witaj!
Często za żółknięcie liści możemy obwiniać nastanie sezonu grzewczego. Nie wiem, czy mieszkasz w bloku?
U mnie zwykle kilka liści jesienią żółknie i odpada i jest to normalne. Natomiast jeśli liście żółkną masowo, to trzeba się się zastanowić jaka jest przyczyna.
Piszesz, że podlewasz raz na tydzień. Ale czy ziemia w doniczce całkiem przesycha, czy lejesz na wilgotną? Pamiętaj, że im większa doniczka, to na powierzchni może być podłoże suche, a na dnie wilgotne. I wtedy tylko krok od przelania.
Epipremnum zimą doskonale radzi sobie w suchej ziemi, to znaczy w suchej między podlewaniami. :D Ja podlewam swoje w zimie, gdy prawie całkiem "omdlewa". Może sprawdź korzenie?
Awatar użytkownika
Daro71
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 paź 2014, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Epipremnum żółknące liście.

Post »

Dzięki za odpowiedź, mieszkam w bloku, teraz centralne jest wyłączane, gdyż blok jest ocieplony, wymienione okna i nie jest za zimno. Wcześniej (rok temu) było włączone i nic się nie działo, ziemia przeschnięta, właśnie sprawdzałem, doniczka jest lekka, stoi dodatkowo na talerzyku, gdyż podstawka przywarła do doniczki, nie mogę ja odkleić, :( ,przez otwory doniczkowe wystawały przeschnięte korzenie do około podstawki (może potrzebuje większej doniczki?) choć na jego wielkość wydaję się być duża. Przelanie więc wykluczyłem, ziemia ma taki dziwny kolor, jakby trochę ceglasty, ma prawie 2 lata i nic mu się nie działo właściwie do teraz...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum żółknące liście.

Post »

Wyjmij delikatnie roślinę z doniczki i sprawdź w jakim stanie jest bryła korzeniowa. Piszesz, że przesadzane było dwa lata temu, może korzenie są już przerośnięte. Jeśli tak, to przesadź do nowej ziemi i najlepiej żebyś dodał do niej agroperlitu, żeby ją trochę rozluźnić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Daro71
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 paź 2014, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Epipremnum żółknące liście.

Post »

Uhm, Postaramy się jakoś ją wyjąć, łatwe to chyba nie będzie, być może są przerośnięte skoro część z nich wyszła przez otwory i uschła, dodatkowo nie wiem co spowodowało przyklejenie podstawki (jakby była na kleju) :?:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum żółknące liście.

Post »

Jak korzenie wyszły od spodu, to w ciemno Ci napiszę, że na dole będzie zwój korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
goral8101
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 lut 2015, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

epipremnum złociste

Post »

Witam.
Mam mały problem z kwiatkiem doniczkowym nazywa się "epipremnum złociste". I miałbym prośbę czy ktoś wie dlaczego zrobiło się liście brązowe? Stało na półce w rogu jak tego kwiatka posadziłem w doniczkę. I teraz postawiłem na parapecie żeby miało więcej światła.

Ps. Nie znam się za bardzo na tym kwiatku i prosiłbym o pomoc


Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Góral
Ripdem
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 paź 2015, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Epipremnum złociste

Post »

Witam, mam pewien problem, a mianowicie chodzi mi o to że gdy przesadzałem go do innej doniczki to mi padł, bo za dużo korzeni wyrwałem i już więdła. Ale gdy całkowicie padła to zdążyłem uciąć listek i dałem go do wody. Gdy wyrosły mu korzenie to posadziłem go do doniczki, korzenie ma już większe, ale tu się zaczyna mój problem, mam go dość długo (kilka miesięcy) i nadal nie rośnie, stoi w miejscu, dało by się to jakoś zmienić ? Co mam zrobić ?
XjoASIAx
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 paź 2015, o 05:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Epipremnum złociste

Post »

Dziwne, normalnie te rośliny rosną błyskawicznie, spróbuj z nawozem.
Ripdem
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 paź 2015, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum złociste

Post »

Właśnie niedawno dodałem nawozu ale nadal nie widać jakiś większych efektów, może spróbować z ukorzeniaczem albo specjalnym nawozem do zielonych roślin ? Bo na razie mam nawóz z odchodów dżdżownic
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum złociste

Post »

A był tam kawałek łodyżki, czy sam listek? Może roślina nie ma skąd wypuścić nowych pędów?
Ripdem
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 paź 2015, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum złociste - problemy w uprawie

Post »

Właśnie sam listek, ale nie więdnie więc chyba powinien choć troche urosnąć
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum złociste - problemy w uprawie

Post »

Wiesz co , wstaw zdjęcie, bo może to coś innego. Nie widziałam jeszcze, żeby sam listek epipremnum wypuścił korzenie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”