Epipremnum - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Epipremnum złociste

Post »

To reakcja na infekcję grzybową, która albo rozwija się bezpośrednio na powierzchni liści, albo plamy są skutkiem gnicia części pędu zanurzonego w wodzie.
Plamy proszę wyciąć nożyczkami i wyrzucić, żeby nie dopuszczać do rozprzestrzeniania się infekcji.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Epipremnum złociste

Post »

Nie wycinaj fragmentów liści! Po co?
Odetnij całe liście wraz z ogonkami a roślnę opryskaj środkiem przeciwgrzybiczym. Dobre efekty daje tez podlanie previcurem. przeciwgrzybiczym.

A tak w ogóle, to chyba nie jest E. Lemon, tylko Epipremnum 'Neon'. :D
MigotkaM
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 maja 2013, o 15:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warszawa

Re: Epipremnum złociste

Post »

Odcięłam z 5 liści, wyszło goło, ale czego się dla zdrowia nie robi :(

Czy tym preparatem potraktować także zdrowy egzemplarz, ale stojacy do wczoraj obok chorego? Profilaktyka taka ma sens? I czy chorego izolować od reszty domowej roślinnej menażerii?

A co do nazwy to Neon jest taki żółciutki, a moja sztuka zielonkawa mocno (moje zdjęcia tego dobrze nie pokazują), tylko jaśniutka, jak dojrzała limonka :)


Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Epipremnum złociste

Post »

raflezja pisze:Nie wycinaj fragmentów liści! Po co?
Odetnij całe liście wraz z ogonkami a roślnę opryskaj środkiem przeciwgrzybiczym. Dobre efekty daje tez podlanie previcurem. przeciwgrzybiczym.
Jeżeli nie trzeba nie pozbawia się rośliny aparatu asymilacyjnego, jakim jest liść, a już na pewno pozbawianie ulistnienia sadzonek jedno węzłowych u epipremnum złotego to niezbyt dobry pomysł na dodatek, proponowany osobie która zbytniego doświadczenia w rozmnażaniu tego gatunku nie ma (chyba, że się mylę). Zawsze staramy się aby sadzonki liściowe, z jednym węzłem, tudzież wierzchołkowe posiadały jednak ten aparat asymilacyjny, służący nie tylko asymilacji, ale również wyrównujący stosunki powietrzne wewnątrz rośliny, która w 90% jest pod ziemia.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Epipremnum złociste

Post »

Po pierwsze kolego Majorek oglądaj ze zrozumieniem zdjęcia, który pokazała Migotka. Przedstawiają one roślinę, która ma więcej niż jeden liść i po usunięciu chorych blaszek zostanie jeszcze trochę aparatu asymilacyjnego. To nie są sadzonki jednowęzłowe.
Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o epipremnum to ukorzeniają się również sadzonki pędowe nieposiadające liści, co na pewno wypraktykowałeś. A jeśli nie, to uwierz mi na słowo, bo ja ten rodzaj uprawiam ponad 30 lat.

Jeśli chodzi o poprawę stosunków wodno powietrznych w roślinie, zapewne myślisz o pobieraniu wody (parcie korzeniowe i transport aktywny oraz transpirację), to w przypadku ograniczenia tego ostatniego procesu, aby równowaga była zachowana, wystarczy roślinę podlewać mniej.
Zapewne wiesz także, że wycinanie części blaszki wiąże się z większym ryzykiem rozprzestrzeniania infekcji, w przeciwieństwie do odcinania całej blaszki liściowej wraz z ogonkiem. Dlatego ja polecam usunąć całe liście. Też to wypraktykowałam.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Epipremnum złociste

Post »

Na zdjęciu widać roślinę z częściowo podgniłymi plamami na liściach, to są jeszcze stosunkowo zdrowe liście, które po przycięciu jeszcze długo będą mogły pozostać na roślinie. Sadzonki węzłowe bezlistne też się ukorzeniają, jednak szybkość z jaką wyprodukują z uśpionych oczek nowe pędy jest moim zdaniem wydłużona dwukrotnie, a przynajmniej w warunkach domowych, nie mówię tutaj o warunkach podwyższonej wilgotności powietrza i temperatury. Właściwa higiena narzędzi używanych przy pracy z tkankami roślin nie doprowadzi do rozprzestrzeniania się infekcji.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Epipremnum złociste

Post »

Ja jednak jestem zwolenniczką radykalnego postępowania. Wytnij całe liście wraz z ogonkami.
Gdyby to był np. filodendron, który wypuszcza dwa, trzy liście na rok, można przyjąć wariant oszczędnościowy, jednak w tym przypadku tego nie polecam. Roślina z kikutami liśćmi wygląda nieestetycznie.
Takie postępowanie stosuję u siebie, na dowód tego przedstawiam moją roślinę.

Obrazek

Obrazek

A także inne z rodziny Araceae
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ulawisnia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 24 wrz 2012, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Epipremnum oklaplo

Post »

Witam. Moje epi oklaplo.Stwierdzilam ze byc moze za duzo podlewalam wiec przesuszylam roslinke.Nie podlewalam ok 6 dni.Wczoraj podlalam i dzis prawie caly dzien wygladalo super.Niestety teraz znow oklaplo.Zraszam epi prawie codzinnie.Czy jest mozliwe ze go przewialo?Stoi przy oknie ktore w nocy jest uchylone a jest ok 13 st.Moze przestawic?ale bedzie mialo mniej swiatla.
ulawisnia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 24 wrz 2012, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum oklaplo

Post »

Po obserwacji zauważyłam że epi(łaciate) klapie pod wieczór.Rano znów jędrne.Drugie epi(całe zielone) tak nie ma zawsze w świetnej kondycji.O co tu chodzi?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum oklaplo

Post »

A może zdjęcia jakieś wrzucisz, jak to wygląda tak i tak? Wg mojej wiedzy i uprawy, epipremnum to raczej żelazne rośliny i ciężko im zaszkodzić. Ale tak z Twojego opisu, wychodzi mi że nadmiernie je podlewałaś, te rośliny wolą umiarkowane i regularne podlewanie. Szczególnie, jak nocą stoi przy uchylonym oknie, gdy jest niższa temperatura. Spróbuj delikatnie wyciągnąć z doniczki i zobacz w jakiej kondycji są korzenie, które zdrowe powinny być jasne, jak nie będziesz w stanie ich ocenić, możesz im też zrobić zdjęcie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ulawisnia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 24 wrz 2012, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum oklaplo

Post »

Oto korzenie i liście epi.Jak to wygląda?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Epipremnum oklaplo

Post »

Akurat mniejsza ilość światła im nie szkodzi :wink:
U mojego listki wyglądały podobnie, ale to z niedoboru wody. Podlałam i się podniosło.
A ziemię ma mokrą czy suchą?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum oklaplo

Post »

Patrząc na bryłę korzeniową, korzenie wydają się być zdrowe, ale najwyraźniej miały już za mało miejsca w doniczce. Jak jest zbyt mało ziemi w doniczce, wtedy może się ona zbyt szybko przesuszać, poza tym ziemia może mieć też już za mało składników mineralnych. Przesadź do większej doniczki. Wydaje mi się, że to powinno pomóc. I zapewnij roślinie umiarkowane podlewanie, epi to nie sukulenty. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”