Epipremnum - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mkarpinski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 19 lip 2015, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum złociste - problemy w uprawie

Post »

Korzenie tej roślinki wyglądają tak: http://share.pho.to/9zKvb
Chyba nic podejrzanego nie widać, kropki na spodzie od otworów w doniczcce.
Po wyciągnięciu mimo że nie podlewałam już jakiś tydzień ziemia wilgotna, ale na spodzie to chyba normalne.

4m od okna to może przesadziłem (jakieś 3, ale wystawa zachodnia).
Sprobuję przenieść na południową to więcej swiatłą dostanie.

Z przesadzaniem czekam na wiosnę, bo zimą nie chcę roślinek męczyć.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum złociste - problemy w uprawie

Post »

Oczywiście, że z przesadzaniem jeśli to nie jest pilne to dopiero na wiosnę. Korzenie wydają się być zdrowe. Być może żółknięcie liści u Ciebie spowodowane zostało poprzez zbyt ciemne stanowisko - u tych roślin tak się może dziać. Jeśli chodzi o wilgotność bryły korzeniowej - wydaje się być nie przelana. Pozwalaj przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi przed kolejnym podlaniem, a powinno być ok.
Jeszcze jedna uwaga, epipremnum to rośliny pnące, więc z czasem i tak będzie gubić najstarsze liście, dlatego ze względów estetycznych powinno się co jakiś czas odmładzać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
mkarpinski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 19 lip 2015, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus (Epipremnum) - rozmnażanie

Post »

To by miało sens, bo zaczął gubić liście od najstarszych właśnie. Przesunąłęm jeszcze blizej okna i zdam raport za jakiś czas.
licja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 cze 2014, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum oklaplo

Post »

Witajcie,
mam podobny problem, choć niestety bardziej zaawansowany. Opiekuję się przez kilka miesięcy roślinami koleżanki. Dając mi rady o hodowli stwierdziła, że epipremnum nie wymaga praktycznie żadnej uwagi, podlewać można ją bardzo rzadko. Ma dwa egzemplarze w dwóch pokojach, tylko jeden podupadł na zdrowiu.

Epipremnum oklapło, a następnie końcówki i brzegi niektórych liści zbrązowiały. Uznałam, że to z przelania, bo pewnie zaczęłam podlewać ją częściej niż koleżanka i postanowiłam zmienić ziemię. Okazało się, że ziemia jest sucha jak wiór, a roślina prawie nie ma korzeni... Stan korzeni widać na zdjęciach. Białe grudki były widoczne także na brzegach doniczki i powierzchni ziemi, nie jest to przypadłość korzenia. Kojarzy mi się to z wytrącaniem się wapna (?).

http://alturl.com/zdszk
http://alturl.com/7rw2n
http://alturl.com/hfxrp
http://alturl.com/nrvve

Czy da się coś jeszcze zrobić Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum złociste - problemy w uprawie

Post »

Wg mnie są to wełnowce korzeniowe. Czy to białe na korzeniach jest może lepiące?
Teraz pozostaje jedynie rozmnożyć roślinę, czyli pociąć na odcinki po parę liści i ukorzenić, najlepiej w wodzie.

Tutaj w tym wątku, są opisane metody rozmnażania Epipremnum:
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... epipremnum
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
licja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 cze 2014, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum złociste - problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:Wg mnie są to wełnowce korzeniowe. Czy to białe na korzeniach jest może lepiące?
Nie, zupełnie nie lepiące, nie ma tam też żadnych robaczków ani charakterystycznych niteczek czy kłębków. Wydaje mi się więc, że to nie to.

To jest jak bardzo kruche kamyczki, które bardzo łatwo odchodzą od korzenia. Są też na brzegu doniczki. Może jeszcze dodam, że są tylko w doniczkach z epipremnum, choć jest tu bardzo dużo roślin, a drugie epi jest w innym pomieszczeniu (choć może rozmnożone są z tej samej rośliny, tego nie wiem). Biały nalot był tam od początku, kiedy zaczęłam zajmować się roślinami. Dlatego zastanawiam się, czy to moje przelanie epi, czy znacznie dłuższy proces ją zrujnował?

Zatem przy tym stanie korzenia tylko rozmnożenie wchodzi w grę?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum złociste - problemy w uprawie

Post »

To w takim razie może to być wytrącające się sole wapnia, wskutek podlewania zbyt twardą wodą. Można to nieco zminimalizować podlewając przegotowaną odstaną wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
mkarpinski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 19 lip 2015, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum złociste - problemy w uprawie

Post »

Wracam z informacjami odnośnie mojej roślinki. Przestawienie bliżej okna (ok 50cm), zbyt wiele nie dało.
Żółkną kolejne liście. Uparcie żółkną na tym jednym pnączu. Jest tak, że żółknię około 3, te odpadną i zaczynają następne w kolejności.
Jak się pospieszyłem i zerwałem te które zaczynały żółknąć wcześniej to następnego dnia już kolejne się robiły żółte.

Temperatura w domu 21-22st. Chyba mi umrze ten pęd jednak.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum złociste - problemy w uprawie

Post »

To weź go potnij i rozmnóż.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Andziax007
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10079
Od: 20 gru 2008, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce woj. Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Epipremnum złociste - problemy w uprawie

Post »

mkarpinski czy Twoje epipremnum tak wygląda:

Obrazek

Obrazek

Jeśli tak to ewidentnie go przelałeś.....ja swoje właśnie przelałam i tak wygląda i to już drugi raz mi się zdarzyło :(
Tym bardziej, że czytam że ziemia jest cały czas wilgotna.....zauważyłam że (chyba) trzymasz go w glinianej doniczce?
Zaraz go potnę aby mi całkiem nie padł...
Awatar użytkownika
mkarpinski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 19 lip 2015, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum złociste - problemy w uprawie

Post »

Nie, moje liście nie wyglądaja tak. Żaden nie był ani na moment brązowy. Po prostu robią się coraz bardziej żółte, aż w końcu odpadają.
Nie są przelane. Wysyłałem zdjecia bryły korzeniowej. Poza tym ostatnimi czasy ograniczyłem podlewanie i nawet mi się zdarzało raz na 2 tyg podlać (obecnie raz na 10 dni mniej więcej).
Ziemia głęboko jest wilgotna bo po prostu mają bardzo dużą doniczkę i na pewnej głębokości (ok 10 cm) po prostu jest bardziej wilgotna zawsze.

Chciałem uniknąć cięcia bo to piękne 2 metrowe pnącze prawie.

Nie znacie może jakiegoś ogrodnika z Łodzi lub okolic, który dojeżdza na miejsce, diagnozuje i udziela porad?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum złociste - problemy w uprawie

Post »

Niestety im większa doniczka, tym większe ryzyko przelania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Epipremnum złociste - problemy w uprawie

Post »

:wit
Kupiłam niedawno epipremnum, chyba Neon. Czy możecie mi pomóc zdiagnozować co mu dolega? Ma takie brązowe smugi na łodygach - jak na zdjęciu - oraz brązowe plamki na liściach. Wymieniłam mu ziemię po przyniesieniu do domu i dodałam palik; myślę że w sklepie było bardzo przelane. Czy te brązowe smugi i plamy to objaw jakiejś choroby grzybowej?

Obrazek
Pozdrawiam
Agneska
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”