Dracena sanderiana (Lucky bamboo) mylona z bambusem

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
IroniaLosu87
100p
100p
Posty: 146
Od: 14 lis 2011, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tam gdzie spadają Anioły...

Re: żółknący bambus

Post »

To zmienia postać rzeczy :wink: . Opcja z wodą jest jak najbardziej realna tylko rzeczywiście dziwne jest to,że tylko bambus choruje :shock: . Chyba nie jest "wrażliwszy" od ryby czy ślimaka :wink: . A korzonki się nie zmieniły?
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: żółknący bambus

Post »

Korzenie od zawsze miał pomarańczowe i takie są też teraz. Wszystko jest w jak największym porządki, a pęd wypuszcza właśnie kolejny, duży liść. Jedyne, co odbiega od normy, to fakt, że 6 cm łodygi jest, że tak się wyrażę, paintowo żółta.
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2505
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: żółknący bambus

Post »

To jest dracena, nie bambus.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: żółknący bambus

Post »

Zeszłoroczne zdjęcie: http://images35.fotosik.pl/171/f54bbdc105f73b9c.jpg

W porównaniu z obecną kondycją, na zdjęciu jest wyjątkowo mizerny. Teraz ma prawie dwa razy większe i szersze liście - ale wracając do tematu, jakoś mi na dracenę nie wygląda ;)
Awatar użytkownika
IroniaLosu87
100p
100p
Posty: 146
Od: 14 lis 2011, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tam gdzie spadają Anioły...

Re: żółknący bambus

Post »

Farel pisze:To jest dracena, nie bambus.
Zgadza się to rzeczywiście dracena :) ,którą zwie się bambus :lol: . A to cytat ze strony http://www.luckybamboo.pl dotyczący nazwy :) "Lucky Bamboo to tak naprawdę nie bambus a roślina rosnąca w południowej Azji sklasyfikowana jako Dracena Sandera. Ta popularna nazwa nadana została jej przez Chińczyków, w ich języku roślina ta nazywa się Fu Gwey Zchu co przetłumaczyć można jako bogactwo, energia, bambus."
Awatar użytkownika
IroniaLosu87
100p
100p
Posty: 146
Od: 14 lis 2011, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tam gdzie spadają Anioły...

Re: żółknący bambus

Post »

Dziwią mnie te korzenie,bo "książkowe" powinny być jasne. Jednak jeżeli zawsze takie były i wszystko było ok to one na pewno nie są problemem :) Hmm,a może jakaś część rośliny obumiera? Spróbuj poszukać informacji na takich stronach strikte poświęconych bambusom (np. http://www.bambusy.pl ) Może to coś da :) . Tak czy owak życzę powodzenia :uszy
PS. Listki na zdjęciu wyglądają jakby miały nadmiar słońca.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: żółknący bambus

Post »

Co do listków - możliwe, bo wtedy stał przed samym oknem. Teraz liście są ładniejsze. Ale że bambus szczęścia to dracena, to nie wiedziałem :D (chociaż jak go teraz porównuję z moją draceną draceną, to aż tak bardzo się nie różnią :D)
A korzonki są - i zawsze były - lekko pomarańczowe, młode odrosty są jaśniejsze a potem nieco ciemnieją.

A stronę przejrzę.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: żółknący bambus

Post »

IroniaLosu87 pisze:Dziwią mnie te korzenie,bo "książkowe" powinny być jasne.
Nie tylko "książkowe", ale i naturalne korzenie u dracen są pomarańczowe.
Jest to zresztą cecha umożliwiająca ich odróżnienie od dość podobnych kordylin.
A w temacie- górna część pnia, ponad najwyższym odgałęzieniem zamiera z przyczyny prostej i oczywistej- jest roślinie niepotrzebna, a i transport asymilatów tam się nie odbywa. Odciąć i zdezynfekować cięcie, bo będzie gniło.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: żółknący bambus

Post »

Spróbuję - jakby co, jak się nie uda, to najwyżej ukorzenię pędy boczne.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: żółknący bambus

Post »

Wyszło tak, że połowa (w pionie) była żółta a połowa zielona. Fajnie to wyglądało, ale niestety zaczęło brzydko pachnieć :(
Wyjąłem główny pęd i odciąłem pędy boczne (te "podwodne" same się już usamodzielniły). Mam teraz 5 nowych roślin, które powypuszczały masę nowych korzeni :D
cheetah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 wrz 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lucky bamboo

Post »

Moje lucky bambo mam w wodzie już od 6 lat. Przez te kilka lat urosło już trochę. Niestety po przestawieniu w inne miejsce zaczęło dziać się coś z korzeniami. Do tej pory były to cieniutkie korzonki a teraz zaczęły wyrastać grube(średnica ok. 1 mm), białe korzenie ? korzenie doszły już do końca naczynia.
Druga rzecz które zmieniała się to z boku w wodzie pojawił się mały odrost. Jak na razie rośnie on jeszcze w wodzie ? ale pnie się ku górze dość szybko.

W temacie mam kilka pytań:
1. Czy powinnam posadzić główną roślinę do ziemi? Te grubsze korzenie chyba na to wskazują. Nie jestem jednak tego pewna, ponieważ czytałam, że rośliny, które są długo uprawiane w wodzie trudno później uprawiać w wodzie. Anie chcę aby roślina mi zmarniała.
2. Czy mogę oderwać ten mały odrost od rośliny głównej i uprawiać go w wodzie?
Obrazek Obrazek Obrazek
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Lucky bamboo

Post »

Mam w domu takie kilkuletnie paskudztwo... Też z bukietu. Wyrosło wielkie i palik nie pomaga, to się na boki rozłazi z uporem maniaka. Poodbijało przy ziemi sporo pędów i ładnie zagęściło. Jakby było bardziej sztywne to bym się bardziej cieszył. :D
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dracena sanderiana - podział

Post »

Witajcie,

potrzebuję waszej porady. Mianowicie mam w domu 3 "patyki" draceny sanderiana, tzw. lucky bamboo.
Przez pierwszych kilka miesięcy trzymałem je w wodzie, następnie zdecydowałem się je wsadzić do ziemi i tak już ok. miesiąca rosną. Ale ponieważ ja lubię zmiany, wymyśliłem, że chciałbym pozbyć się tej rośliny w tej postaci w jakiej jest - tych "patyków", tych nienaturalnie poskręcanych spiralnych kształtów.

Najchętniej zostawiłbym przycięte proste fragmenty "pnia" (bez tych zawijasów) i posadził to do ziemi. Mam też w domu dracenę sanderiana, ale taką rosnącą bezpośrednio w ziemii i bez tych "patyków".

Jak dokonać podziału rośliny, jak ją ukorzenić ?? Macie jakieś doświadczenie z tą rośliną, jej rozmnażaniem, podziałek??

Poniżej zdjęcie Draceny sanderiany w postaci "patyków"
Obrazek

A tutaj zdjęcie mojej drugiej Draceny Sanderiany:
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”