Sit spiralny (Juncus filiformis)

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
koziolek
50p
50p
Posty: 88
Od: 10 lip 2012, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnoslaskie
Kontakt:

Sit spiralny (Juncus filiformis)

Post »

Mam pytanie co do tej roślinki, a mianowicie co to jest i jeśli ktoś wie jak ją pielęgnować? Ale sama nazwa wystarczy, bo przecież wtedy bez problemu znajdę sobie konkretne dane na ten temat:) i od razu mówię, że nie jest to sztuczne tylko prawdziwa, żywa roślina ;:108

Obrazek

Obrazek
KozioleK, lecz nie Matolek.
Zapraszam do mnie: Kwiatki u Koziołka i Blogowe HandMade oraz Forumowe Robótki ręczne
Brak polskich liter,zgoda /Adminka.Buziaki przesyła Paulina:*
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co to za zawijaski:)

Post »

Poszukaj informacji o roślinie - Sit spiralny?Spiralis?.
Awatar użytkownika
koziolek
50p
50p
Posty: 88
Od: 10 lip 2012, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnoslaskie
Kontakt:

Re: Co to za zawijaski:)

Post »

Tak ;:108 To jest to :heja ;:138 dziękuję bardzo:) Roślina łatwa w utrzymaniu dużo wody potrzebuje troche światła i nic więcej jej nie potrzeba:)
KozioleK, lecz nie Matolek.
Zapraszam do mnie: Kwiatki u Koziołka i Blogowe HandMade oraz Forumowe Robótki ręczne
Brak polskich liter,zgoda /Adminka.Buziaki przesyła Paulina:*
SynMalpy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 sie 2017, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sit spiralny (Juncus filiformis)

Post »

Mam pytanie odnośnie "łatwości" w utrzymaniu tej rośliny. Udało mi się mianowicie uśmiercić już trzy takie okazy. Stosowałem różne zasady po śmierci kolejnej rośliny.

Pierwsza: przesadzona do glinianej doniczki, bez zrywania starej ziemi z uwagi na bogaty system korzeniowy, z dodaniem nowej. Podlewana często, ale nie szaleńczo, tj. ziemia stale wilgotna.

Druga: bez przesadzania, podlewana szaleńczo, woda stale w osłonce.

Trzecia: bez przesadzania, podlewana rzadko, tj. jak inne rośliny.

Wszystkie rośliny na stanowisku jasnym, ale bez bezpośrednich promieni słonecznych. Wszystkie umierały po ok 2-3 tygodniach. Symptomy: sukcesywnie łodygi stawały się żółte i zamieniały się w siano.

Czy ktoś wie może, gdzie tkwi mój błąd? To dość ładne rośliny i chciałbym je posiadać, ale fakt, że "starczają" tylko na max 3 tygodnie jest depresyjny. Z góry dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Sit spiralny (Juncus filiformis)

Post »

Wszystkie opisane sposoby opieki również przetestowałam.
Za każdym razem kończyło się dokładnie jak u Ciebie - prędzej czy później roślina schodziła ...
Dopiero jak tuż po zakupie wystawiłam sita na balkon - chyba piąty już egzemplarz, miał się świetnie.
Stał na balkonie bodajże od końca marca ubiegłego roku do początku tego.
Ale niestety nie zabezpieczyłam doniczki przed większymi mrozami, i jak zrobiło się zimno - zszedł.
Jestem pewna, że domowe warunki mu nie służą.
To roślina, która najlepiej rośnie na zewnątrz.
Jak go odpowiednio zabezpieczysz na zimę, to wiosną bez problemu odżyje.
Pozdrawiam i zapraszam
SynMalpy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 sie 2017, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sit spiralny (Juncus filiformis)

Post »

Dziękuję. Dziwi mnie więc ogólnie panująca w internecie opinia, jakoby te rośliny były banalne w utrzymaniu... Z tego krótkiego doświadczenia widzę, że już dużo łatwiej utrzymać palmy, sagowce i oliwki w naszych domach.

A co do podlewania na zewnątrz - jak to robisz? Stale mokro z uwagi na bagienne pochodzenie rośliny?
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Sit spiralny (Juncus filiformis)

Post »

Już nie robię - już go nie mam, szóstego na bank nie kupię :lol:
Ale w sezonie podlewałam dość obficie - podobnie jak papirusy, latem nawet 2 x dziennie.
Poza sezonem umiarkowanie, w zależności od temperatury.
Utrzymywałam stale wilgotne podłoże, ale nie było wody w podstawce.
Natomiast od późnej jesieni do wczesnej wiosny prawie wcale, czasem go zraszałam.
Na klombie pod jednym z marketów w okolicy, rosną od dwóch lat 3 sity.
Są posadzone do ziemi, niczym nie są osłonięte - i rosną bezproblemowo.
Jesienią zaczynają już podsychać, ale na wiosnę znowu zielenieją.
Chyba łatwiej zadbać o nie w gruncie niż w doniczce ...
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Sit spiralny (Juncus filiformis)

Post »

Teraz ja spróbuję sił z Juncusem. W sieciówce, za parę groszy kupiłam, a co!

Obrazek

Na doniczce jest "przyspawana" folia. Rozumiem, że to w celu zabezpieczenia podłoża przed wyschnięciem do czasu zakupu. Teraz powinnam tą folię zdjąć. Czy mam rację? Pewnie to jest oczywiste, ale wolę zapytać.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sit spiralny (Juncus filiformis)

Post »

Podłoże musi oddychać. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Sit spiralny (Juncus filiformis)

Post »

Dzięki, Norbercie. Wiem, że podłoże musi oddychać. Tak na wszelki wypadek zapytałam. A powiedz, jakie podłoże dać. Pewnie będę musiała przesadzić. Chodzi mi o podłoża, które można normalnie kupić w sklepach, a nie mieszanki, które samemu trzeba zrobić. W tym nie jestem najlepsza. Wzięłam sobie kłopot na głowę, ale cóż ... Najwyżej będę kopać oczko wodne na podwórku. Teren nieco podmokły, to szybko do wody się dokopię ;:306


---25 maja 2018, o 22:13 ---

Norbercie i ludzie ;:303 , doświadczeni forumowicze, pomóżcie. W moich książkach nie ma tej informacji. NET - wiadomo. Ni tak, ni siak. Ładnie proszę ;:180
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sit spiralny (Juncus filiformis)

Post »

Szczerze gdy bardziej zagłębiłem się w temat, to chyba bardziej nadaje się do uprawy na zewnątrz gdzieś w pobliżu zbiornika wodnego. :wink:
Co do podłoża, to jak pewnie szukałaś w necie sama, znalazłem tylko informację, że wymaga ziemi gliniasto - piaszczystej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Sit spiralny (Juncus filiformis)

Post »

Szukałam, ale ... ta gliniasto-piaszczysta, przekładając na kupną, to jaka? Wiem, że lepiej do uprawy na zewnątrz. I mam miejsce nawet, ale to podłoże... W donicy będę trzymać, nie w gruncie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sit spiralny (Juncus filiformis)

Post »

Przekopałem swoje książki i tylko w jednej znalazłem co nieco o uprawie. Tutaj akurat znalazłem info, że sit preferuje kwaśne i ciężkie podłoże. Jeśli tak to może szukać coś albo w kierunku ziemi do paproci albo do różaneczników i zmieszać ją z ziemią uniwersalną. Będziesz musiała tylko sprawdzić jaka jest jej baza. Szukaj takiej na bazie gliny. Jeśli nie znajdziesz to kup po prostu jakąkolwiek ziemię uniwersalną, zmieszaj z ziemią do paproci i dodaj piasku.
Jeśli chodzi o resztę pielęgnacji to sit jest rośliną bagienną, więc podłoże powinno być cały czas mokre, najlepiej jak woda cały czas stoi na podstawku. Tutaj polecam wstawić doniczkę do większej osłonki. Stanowisko lekki półcień, chłodne nie przekraczające 20 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”