Poinsecja,gwiazda betlejemska(Euphorbia)problemy

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Poinsecja,gwiazda betlejemska(Euphorbia)problemy

Post »

Samo drewnienie pędów jest naturalnym zjawiskiem gdyż w naturze to krzaki osiągające nawet 2 metry wysokości.
Co do gubienia liści, o ile roślina ma zdrowy system korzeniowy jest to reakcja na coraz krótszy dzień oraz związane z tym mniejszą ilością światła i słońca. Wchodzi po prostu w stan spoczynku i po zgubieniu liści powinno się ją rzadziej podlewać. Na wiosnę albo przytniesz jak napisałem - możesz też odciąć tylko same wierzchołki, albo pozostawisz jak jest teraz. Z tymże, dojdzie z czasem gdzieś prawie pod sufit. Możesz, choć nie jest to odpowiednia pora odciąć na próbę jeden wierzchołek w mieszance ziemi z przewagą żwirku i do czasu ukorzenienia delikatnie tylko spryskiwać podłoże. Zanim wsadzisz do podłoża odczekaj dzień, żeby miejsce cięcia przeschło. Uważaj na wypływający biały sok - jest trujący więc najlepiej ten zabieg robić w rękawiczkach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Poinsecja,gwiazda betlejemska(Euphorbia)problemy

Post »

Moja gwiazda jest zdrowa,ładna, tylko zielona.
Stoi w nieużywanym pokoju daleko od okna, za szafą, światło sztuczne sie tam nie pali. Nie widać, żeby sie chciała wybarwiać.
Cos jej zrobić? Ma to jeszcze sens?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Poinsecja,gwiazda betlejemska(Euphorbia)problemy

Post »

Myślę, że ma jeszcze sporo czasu i pewnie zakwitnie. Miałem do czynienia z okazem, który zaczął się wybarwiać dopiero w okolicach lutego.
Moja zaczęła wcześnie, pomimo braku sztucznego skracania dnia. Co prawda straciła trochę liści od spodu, ale małe drzewko jest ;) (gdyby nie boczne gałązki na dole i górze, które wypuściła zostałby faktycznie niezbyt estetyczny pieniek z koroną na górze)
Przepraszam za jakość zdjęć, mało światła, a fotografem nie jestem ;) To jest ta, o której wspominałem, nie stosowałem radykalnych cięć :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Poinsecja,gwiazda betlejemska(Euphorbia)problemy

Post »

Boże Narodzenie jest w grudniu, wolałabym, żeby moja 'gwiazda' była piękna wcześniej, niż w lutym ;)

Twoja bardzo ładna. Ja jestem ciekawa, jak to z tym wybarwieniem jest - czy moja utrzyma tą sama kolorystykę, co w zeszłym roku, czy coś się zmieni.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Poinsecja,gwiazda betlejemska(Euphorbia)problemy

Post »

Moja ma taką samą kolorystykę, jak w chwili, gdy ją zakupiłem ;)
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Poinsecja,gwiazda betlejemska(Euphorbia)problemy

Post »

Łukasz, możesz coś więcej napisać o warunkach uprawy, stanowisko temperatura? Zawsze obawiałem się tego, że w moich warunkach urośnie wyłysiały krzaczek. :wink: A tu u Ciebie bez cięcia całkiem niezły egzemplarz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Poinsecja,gwiazda betlejemska(Euphorbia)problemy

Post »

Ja też poproszę. Kiedyś kupowałam na Święta . Później :oops: :oops: wyrzucałam, bo umierała. Teraz, w sklepie, omijam z daleka. Mam inny wilczomlecz i odpukać dajemy radę.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poinsecja,gwiazda betlejemska(Euphorbia)problemy

Post »

Kupiłam wczoraj poinsecję - różową. Mam nadzieję, że uda mi się ją zatrzymać u siebie na dłużej. Przyznam, że nigdy wcześniej nie miałam tego kwiatka. Trochę poczytałam tu w wątku o uprawie, bo to co jest napisane w moich książkach znam prawie na pamięć - nawet o poinsecji. Nawet próbowałam w ubiegłym roku namówić teściową na "przykrywanie" poinsecji w celu przebarwienia liści, ale stwierdziła, że nie będzie cudować i później chyba ją wyrzuciła, bo jej u niej nie widzę. Ja spróbuję, bo widać super rezultaty u Was.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Poinsecja,gwiazda betlejemska(Euphorbia)problemy

Post »

A oto i moja poinsecja, wciśnięta między fikusa i pachypodium... Taki wielki krzak...

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Poinsecja,gwiazda betlejemska(Euphorbia)problemy

Post »

A jak u niej z kolorami?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Poinsecja,gwiazda betlejemska(Euphorbia)problemy

Post »

Chwilowo zielona, ale pewnie jeszcze pod koniec zimy zakwitnie. Sama zakwita, spontanicznie.

Pozdrawiam!
LOKI
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poinsecja,gwiazda betlejemska(Euphorbia)problemy

Post »

Niedawno pisałam, że kupiłam poinsecję - poradźcie mi, czy powinnam ją przesadzić? Bo gubi liście - na razie tylko zielone, ale ze 3 listki przebarwione też odpadły - obawiam się, że była w sklepie przelana, bo od zakupu (1,5 tygodnia temu) jej nie podlewałam a ziemia jest wciąż wilgotna. Stoi w głębi pokoju (ok. 3 m od okna południowego i 2 m od zachodniego, w pokoju temp. ok.19-20 stopni).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Poinsecja,gwiazda betlejemska(Euphorbia)problemy

Post »

Jak na takim stanowisku, daleko od okna ma przesychać podłoże? Nie mówiąc o tym, że ma za ciemno...
Postaw na parapecie, przesadza się po przekwitnięciu najlepiej wczesną wiosną. Do tego czasu powinna praktycznie na sucho przebywać w chłodnym pomieszczeniu.

Co i tak nie zmienia rzeczy, że może być przelana, proponuję wyciągnąć z doniczki i postawić na papierowym ręczniku, to powinno przyśpieszyć przesychanie podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”