Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Ostatnie zdjęcie ukazuje objawy przesuszenia, podlej ją odstaną wodą z kranu. Przebarwienia są związane z brakiem mikroelementów, w sklepie lub hurtowni cytrus był zapewne faszerowany nawozami ty również powinieneś zastosować jakiś nawóz. :wink: Możesz przetrzeć liście z osadu i kurzu, ponieważ brud sprzyja chorobą grzybowym. :D
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Przepraszam, że się wtrącam, ale gdy cytrus zgubił tyle liści, to nie bardzo można go częstować zbyt wielką ilością wody. Tylko tyle, zeby nie przesuszyć. Najlepiej destylowaną, lub przegotowaną i odstaną wodą. Listki oczywiście należy wytrzeć wilgotną ściereczką z osadu powstałego pewnie z kranówki. Nie dawaj w żadnym wypadku nawozu w zimie i w tym stanie w jakim się obecnie roślina znajduje! Spryskiwanie też TYLKO od maja do końca września i tylko wodą destylowaną lub przegotowaną i odstaną. Do wiosny Twoja kalamondyna może zgubić prawie wszystkie liście, ale się nie przejmuj. Przesadź ją zajakiś miesiąc do świeżej ziemi (w centrach ogrodniczych i marketach można kupić specjalne podłoże) od biedy może być uniwersalna, najlepiej z dodatkiem perlitu w stosunku 3:1. A w maju przytnij końcówki gałązek i na dwór! Do końca sezonu powinna puścić masę nowych liści.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Tak wyglądała moja kalamondyna, kolejno: 1. gdy ją kupiłem, zabiedzoną za parę groszy, 2. po przesadzeniu i przycięciu, 3. w drugim sezonie ok. lipca, 4. tego samego roku ok. października.
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
yanke82s
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 10 sty 2012, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mszana dolna / Tomaszów Mazowiecki

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Serdecznie dziękuję za cenne wskazówki.
Mówisz, że podlewać tylko tyle by nie przesuszyć-czyli co kilka dni a mniej czy rzadziej a więcej?

PS niesamowite jak odratowałeś tę Kalamondyne. Pięknie wygląda!
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

yanke82s pisze: Mówisz, że podlewać tylko tyle by nie przesuszyć-czyli co kilka dni a mniej czy rzadziej a więcej?
To zależy od warunków panujących w pokoju. Z "wyczuciem". Ziemia musi być tylko lekko wilgotna.
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
yanke82s
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 10 sty 2012, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mszana dolna / Tomaszów Mazowiecki

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Dziękuję. Poinformuje co z tego wyjdzie ;)
Pozdrawiam.
karolina89ols
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 mar 2014, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Witam,

Potrzebuję pomocy z moją kalamondyną. Od niedawna zaczęła gubić liście i zaczęły przy nasadach gałązek pojawiać się małe pajęczynki. Wyczytałam w internecie, że dobrym sposobem jest spryskanie roślinki pomyjami z szarego mydła. Nie wiem czy tak się powinno robić czy nie, niestety w moim przypadku nie pomogło. Obecnie kalamondyna wygląda tak

Czy da się jeszcze uratować roślinkę? Zauważyłam też że te same pajęczynki zaczęły pojawiać się na stojącej obok cytrynie skierniewickiej. Proszę o pomoc jak się pozbyć tego paskudztwa bo nie chcę żeby to samo stało się z drugim kwiatkiem.
Awatar użytkownika
Piotrek_85
50p
50p
Posty: 88
Od: 24 sty 2014, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Takie pajęczynki to może być i pewnie jest przędziorek, mały czerwony pajączek, który wysysa sok z liści. Przędziorek lubi suche powietrze, źle znosi wilgoć. Na skutek jego działania liście się skręcają, żółkną i opadają, a z czasem cała roślina umiera. Najlepiej spryskać roślinkę specjalnym preparatem na przędziorka np.Magus 200 SC, doradzą w sklepach ogrodniczych. Odizolować rośliny, bo szybko się przenosi na inne. Powodzenia :wink:
Pozdrawiam, Piotrek
karolina89ols
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 mar 2014, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Witam,

Dzięki za radę. Właśnie opryskałam kalamondynę i cytrynę. czy jeden raz wystarczy? czy czynność trzeba za jakiś czas powtórzyć? mam nadzieję że pozbędę się tego paskudztwa i niedługo pojawią się świeże listki.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Pryskaj co 2 tygodnie ze 3-4 razy.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Kalamondyna - umiera?

Post »

Zrób zdjęcie zbliżenie na liście ,te młode,bardziej blade od frontu i od spodu blaszki liściowej.
Wydaje mi się,że to przędziorek niszczy Twój krzew ale to trzeba zobaczyć .
Kiedy była przesadzana ostatnio?
Wyjmij ostrożnie z donicy i zobacz /pokaz jak wygląda jej bryła korzeniowa

Na teraz przytnij te suche badyle, dużo prawie całkowicie pozostaw je z jednym oczkiem od strony kikuta czyli tego grubszego pędu wyrastającego bezpośrednio z ziemi.
Mocno i często spryskuj wodą to co zostało i zwiększ wilgotność dla niej w powietrzu.
Ustaw zatem na tacy z mokrym keramzytem.
Jednak samo podniesienie wilgotności ,choć sprzyja uprawie cytrusów i także niszczeniu przędziorka,jednak nie załatwi problemu,będzie potrzebny środek albo na szkodnika albo grzybobójczy choć teraz trudno zauważyć tak ostatecznie co tam się z nią dzieje.
Zdjęcia z bliska ,zdjecia liści jakie jeszcze są ,są konieczne do rozpoznania przyczyny tego stanu rzeczy.
Na pocieszenie powiem ,że miałam gorszą sytacje - wizualnie gorszą z moja kalamondyną.
Został mi w pewnym momencie sam kikut a mimo to doprowadziłam ją do stanu kiedy na okragło kwitła i owocowała.
Zobacz


Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Kalamondyna - umiera?

Post »

Na Twoim miejscu wymieniłbym ziemię, wsadził nawet do tej samej ale wyszorowanej doniczki, wyciął uschnięte i wykonał oprysk na grzyba. Szkodnika żadnego nie widać, więc przyczyna tkwi albo w korzeniach, albo w tych uschniętych pędach.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Kalamondyna - umiera?

Post »

Moim zdaniem,jej wygląd to niestety wynik zaniedbania w uprawie.

Brak jej odżywczej ziemi,nawozu,podlewania i podwyższonej wilgotności.
Donica jest ok przy tej wielkości bryły korzeniowej i po dokładnym obcięciu suchych pędów w części nadziemnej.
Jednak ziemię wymieniłabym na nową i po terminie ok 1 do 1,5 tygdnia zaczęłabym nawożenie.
Obowiązkowo ustaw na tacy z mokrym keramzytem i zraszaj ,przynajmniej 1xdziennie ale nie w pełnym słońcu.
jeśli masz możliwość wystawienia jej na powietrze- balkon,taras zrób to koniecznie.
Będzie ok... powodzenia. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
tuvok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 lip 2014, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Witam,

chciałbym podłączyć się pod temat. Mam Kalomandyne juz drugi rok, do tej pory nie było z nią problemów, łądnie rosła, kwitła i owoacowała. Jednak w tym roku po zimie nie odżyłą tak jak zawsze, zgubiła wiele liści, a te co są są cienkie i blado zielone wpadające w żółć. Niektóre żółkną tak jak na zdjęciach. Jakis czas temu poczuła się lepiej i ma dużo pąków kwiatowych ale liście jak były słabe tak są, do tego zaczęły znowu opadać.
Załączam pare zdjęć obrazujących sytuacje.
Na wiosne włożyłem do doniczki nawóz wolno rozpuszczający się. Staram się podlewać jak wierzchnia warsta zaczyna być sucha.
Kalomandyna jest na oknie południowym ale za szybą termo. W pokoju moja żona maluje obraz olejne, nie są to opary szkodliwe dla człowieka ale może są dla Kalomandyne? Mam możliwość przeniesienia jej do pokoju z oknem wschodnim na którym słońce operuje do południa.


z gory dziekuje za pomoc
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”