Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Sick_boy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 lis 2007, o 15:25

Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam serdecznie!
Właśnie otrzymałem Citrus Mitis

Czy juz powinienem zmienić mu doniczkę na większą (jakie dać podłoże?)?
Czy mogę przyciąć gałązki które rosną w dół (są juz dość mocne)?
Kiedy mam je przyciać?
Jak poprawić nieco wygląd korony (chciałbym aby była bardziej symetryczna i rozłożysta)?
Drzewko ma przekrzywiony pień i nie wiem czy to przez wysyłke... czy przy przesadzaniu mam je posadzić tak aby było prosto?

na razie to wszystkie pytania:) Bardzo dziękuje z góry za wszystkie wskazówki.
Mam nadzieje że dobry dział wybrałem.
Awatar użytkownika
camillo1718
100p
100p
Posty: 175
Od: 27 maja 2007, o 23:37
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Post »

Z przesadzaniem zaczekałbym do wiosny, która jest najlepsza porą rozwoju roślin. Z ukształotowaniem - Twoja sprawa, zależy od Ciebie. Ja chętny byłbym wtedy na ścięte gałazki :)
Pozdrowienia dla WSZYSTKICH!!!! :)
olaola915
50p
50p
Posty: 63
Od: 18 paź 2007, o 16:37
Lokalizacja: Poznań

Post »

Witam,
Zacznę od tego, że masz bardzo ładną roślinę :D
Już widzę, że inni forumowicze wspomogli Cię linkami więc nie będę się powtarzać :D
Moim zdaniem korzystniej byłoby dla rośliny przyciąć ją wiosną, kiedy będzie się budziła do życia.
Teraz mógłbyś się ograniczyć tylko do tzw. cięcia sanitarnego, czyli wyciąć jakieś odłamane gałązki czy te, które wyglądają na chore.
Co do przesadzania to jeśli będziesz chciał ją"wyprostować" to nie powinno być problemu jeśli roślina przekrzywiła się podczas transportu. Natomiast jeśli rosła krzywo to będziesz musiał pokombinować z rozmiarem doniczki. :D
Oczywiście co do cięcia to wybór należy do Ciebie :D
Pozdrawiam Ola
Sick_boy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 lis 2007, o 15:25

Post »

:D Cieszę sie, że roślinka sie podoba
Musze zmartwić chętnych na gałązki bo postanowiłem uformować ją dopiero na wiosnę:)
Już pozbyłem się uschniętych i kilku złamanych części. Dziękuje za linki i sugestie. Oczywiście jeśli komuś przychodzi do głowy jakaś jeszcze złota rada czy trik hodowlany (szczególnie na najbliższe miesiące) to bardzo proszę o dzielenie sie nimi:)

Pozdrawiam!
filip11
200p
200p
Posty: 275
Od: 9 mar 2007, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WOLSZTYN
Kontakt:

Post »

Masz bardzo ładną kalamondynę :wink:. Kalamondyny nie potrzebują dużych pojemników do swobodnego wzrostu. Według mnie taki pojemnik na razie jest jeszcze dobry, kalamondyny lubią małe doniczki. Jeśli jednak chcesz to przesadź lecz najlepiej dopiero na wiosnę. Podłoże powinno mieć pH ok. 6.0-6.4 (takie było by najlepsze). W sklepach są dostępne gotowe podłoża do cytrusów choć jeszcze nie wiem do końca jak się sprawdzają. Teraz roślina powinna przejść okres spoczynku, dobrze by było jej zapewnić w tym czasie temperaturę 10-15 stopni i jak najwięcej światła. W tym okresie ogranicz do minimum nawożenie. Spokojnie wystarczy nawet 2-krotnie mniejsza dawka na miesiąc. Cytrusy lubią cięcie więc możesz roślinkę przyciąc w każdej chwili w zależności od tego jakie chcesz uzyskać efekty. Jeśli chcesz aby była bardziej symetryczna i rozłożysta najlepsze byłoby przycinanie na wiosnę.

Pozdrawiam!
Sick_boy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 lis 2007, o 15:25

Post »

Witam.
Mam poważny problem z drzewkiem, ponieważ odkąd u mnie jest coraz gorzej wygląda. Większość liści zwiędła, a część opadła (są skierowane w dół i mają zawinięte brzegi) Również owoce się pomarszczyły...

Przeczytałem, że łatwo cytrusa przelać w okresie spoczynku, ale na pewno nie to jest powodem złej kondycji rośliny ponieważ jest jedynie spryskiwana (2 razy na dobę).

Co może być przyczyną? Czy temp 15 stopni jest niezbędna żeby cytrus przeszedł normalnie stan spoczynku i nie ucierpiał? Stoi oczywiście w wyższej bo pokojowej...

Proszę pilnie o pomoc i rady!! Pozdrawiam.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Niestety temp. to podstawa zimowania cytrusów poczytaj Tutaj, pokaż zdjęcie jak obecnie Twoja klamodynka wygląda.
Kalamondynka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 gru 2009, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychająca kalamondynka

Post »

Witam,

Jestem niepocieszona, ponieważ moja ulubiona kalamondynka traci liscie - zarowno stare jak i nowe wypyszczone w czasie lata, kiedy stała na balkonie. Nie mam pojęcia co zrobić, żeby ją uratować a jest dla mnie, ponieważ dostałam ją na urodziny od dzieci, cenna.
Latem na balkonie podlewałam ją codziennie a co 3-4 dni specjalnym nawozem do cytrusów zgodnie z instrukcją. Wypuściła wtedy sporo pięknych liści. Gdy zrobiło się chłodniej wniosłam ją do domu (wrzesień) i zaczęłam podlewać co 2-3 dzień spryskując liście wodą prawie codziennie. Niestety, jak już wspomniałam, gubi liście zarówno stare jak i nowe.Jak ją uratować???

Proszę pomoc.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Usychająca kalamondynka

Post »

Zamieść zdjęcia, ogranicz podlewanie i poczytaj tematy w tym dziale tutaj, szczególnie temat Przyczyny opadania liści. :wink:
Kalamondynka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 gru 2009, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychająca kalamondynka

Post »

Witam,

Dzięki za informację. Prześlę zdjęcie. Przeczytałam porady ale i tak niezbyt wiem, co robić, żeby moja roślinkę uratować. Może na razie ograniczę podlewanie i przeniosę w chłodniejsze miejsce tam, gdzie stosunkowo rzadziej otwieram okno. Tylko nie wiem czy zmiana miejsca jeszcze jej bardziej nie zestresuje.

Pozdrawiam

Kalamondynka
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Usychająca kalamondynka

Post »

Ogranicz podlewanie i daj ją w chłodniejsze miejsce ale z dużą ilością światła. :wink:
Awatar użytkownika
kulka76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 28 kwie 2010, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

kalamondynka - czy zrywać owoce?

Post »

Witam kalamondynke mam od ok 2-3 miesięcy . Kupilam ją w OBI juz z owocami . Teraz pokazaly sie pączki kwiatowe i nie wiem co zrobić z owocami zerwać je czy nie? jeśli ktoś wie co robić to prosze o rade .




Obrazek



Obrazek
Pozdrawiam Agnieszka ;)
marzena 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 5 lip 2008, o 06:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kalamondynka - czy zrywać owoce?

Post »

Agnieszko
u mnie na kalamondynce wiszą owoce i roślina też kwitnie ,ale ja zrywam owoce dopiero jak dojrzeją.I to roślinie nie przeszkadza.Mam ją już trzy lata i co roku na roślinie mam równocześnie kwiaty,owoce zielone i dojrzałe :lol:
pozdrawiam Marzena
Spis moich linków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”