Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Alee
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 sty 2016, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Dzień dobry,

moja Klamondyna ( mieszka u mnie 2 rok). Zeszły rok bardzo cierpiała i dopiero w tym współpraca nam jakoś poszła, zawiązało się dużo owoców i liście się trzymały....do teraz.
W okresie letnim stała na dworze, podlewam ją szklanka wody 2 razy w tygodniu;-)
Jakieś 2 tygodnie temu przyniosłam do domu.

Czy czeka mnie najgorszy scenariusz że drzewko zgubi wszystko?
Gdzie postawić? Jak dbać? Ratunkuuuu!
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przyczyny mogą być dwie albo tylko jedna.
Pierwsza to nagła zmiana miejsca. Część roślin reaguje zrzuceniem liści - nawet wszystkich. Druga rzecz, powinnaś teraz ograniczyć podlewanie. O ile na zewnątrz przy wyższych temperaturach podłoże szybciej przesychało o tyle teraz będzie to wolniej się działo.
Ogranicz do jednego podlewania na tydzień.
Kolejna istotna rzecz, cytrusy potrzebują zimowania w niższej temperaturze, niż pokojowa. Jeśli nie możesz zagwarantować takich warunków, może być tak że straci przez ten okres nawet wszystkie liście i być może odbije dopiero na wiosnę.
Niezależnie od temperatury, musisz zapewnić bardzo jasne, a wręcz słoneczne stanowisko.

Polecam również lekturę tego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alee
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 sty 2016, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź.

Po przeczytaniu wątku dochodzę do wniosku że chyba muszę znaleźć jej nowy dom, bo nie mam możliwości zimowania jej w tak niskiej temperaturze i w słonecznym miejscu:(((((( Katastrofa.
Pozdrawiam,
Ola
Gruchi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 lis 2016, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie

Pilnie potrzebuje waszej pomocy, nie mam pojęcia co dzieje się z moją kalamondyną kupioną w Obi kilka miesięcy temu. Wyrosła na piękne i duże drzewko od czasu zakupu, niestety ostatnio mam z nią problemy ponieważ bardzo gubi liście, pomyślałem więc że choruje i zastosowałem Naturen Multi-Insekt z firmy Substral, niestety to nie pomaga. Martwią mnie te kropki brązowawe na liściach :( Co może jej dolegać i jak jej pomóc ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mi to wygląda na przędziorki. A jeśli to one, to trzeba dokonać profilaktycznego oprysku wszystkich roślin rosnących w pobliżu. Poszukaj Envidoru albo Magusa albo innego działającego na wszystkie stadia rozwoju. Oprysk powtórz po tygodniu. Dobrze by było odseparować ten egzemplarz, o ile inne nie ich nie mają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gruchi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 lis 2016, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dodam że liście są tak jakby klejące.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Klejące liscie to raczej mączliki. Poszukaj b. małych białych motylkow /muszek. Ew. popatrz czy coś nie siedzi na pędach, jakies tarczniki czy inne wełnowce (fotki - z tym czego szukać powinny być bez problemu w necie).
Pozdrawiam,

J
Aguu14
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 lis 2016, o 17:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, niewiele ponad miesiąc temu zakupiłam moją pierwszą kalamondynę, od tamtego czasu drzewko zgubiło może ok 15 liści i 5-7 owoców, co jednak, przynajmniej częściowo, było spowodowane moim zdaniem transportem roślinki. Bardziej martwią mnie suche, szorstkie, brązowe plamy na owocach, oraz na niektórych liściach są po stronie górnej malutkie jasno żółte kropeczki, a po stronie dolnej jakby krostki (nie mam pojęcia jak to nazwać :?: ) W kolorze są jasne, dobrze przytwierdzone do liścia (nie da się ich zdrapać), a miejsce krostki odpowiada jasnej kropce na wierzchu liścia. Czytałam o chorobach cytrusów i najbardziej mi pasowały przędziorki, jednak krostki są naprawdę bardzo małych rozmiarów, nie przybyło ich w ostatnim czasie, a przędziorki podobno bardzo szybko się mnożą, przebarwienia nie robią się większe, oraz nie ma charakterystycznych pajęczynek. Nie mam doświadczenia w hodowli kalamondyny, moje pytanie jest więc co to jest, i co mogę zrobić żeby zamiast pomóc nie zaszkodzić mojej roślince. Będę wdzięczna za wszystkie porady.
Pozdrawiam. :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zdjęcia nie otwierają się, wrzuć jeszcze raz, tylko przez fotosika.
Z opisu wygląda mi to na tarczniki, ale bez zdjęcia się nie obejdzie. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aguu14
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 lis 2016, o 17:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam nadzieję, że teraz wszystko będzie dobrze. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Paulusia9311
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 lut 2017, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam mam kalamondyne od 2 lat wszystko było pięknie ładnie do czasu gdy raz nie spadła od tego czasu straciła duża ilość liści nie wypuszcza nowych wygląda biednie chciałabym ja jakoś odratować. Czy możecie doradzić co z nią zrobić żeby była piękna jak po zakupie? https://imageshack.com/i/pmTkH0MUj
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mało prawdopodobne, żeby upadek mógł wpłynąć na stan rośliny. Bardziej istotne są warunki uprawy i pielęgnacji.
Cytrusy o tej porze roku często gubią nawet wszystkie liście, dlatego powinny być zimowane w niższej temperaturze niż pokojowa - optymalna 10 - 15 stopni. Są też wrażliwe na suche powietrze.
Druga rzecz jasne stanowisko, z dawką słońca szczególnie w okresie wegetacji.
Trzecia rzecz, podłoże które powinno być lekko kwaśne.

Poczytaj ten wątek :
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... it=cytrusy
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”