Cytryna z pestki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

Najlepiej, jak wrzucisz zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
czcz12
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 5 kwie 2016, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

https://imageshack.com/i/poCkbA4Nj Tutaj wysyłam zdjęcie :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

To mogą być przypalenia od słońca oraz niedobory składników mineralnych (oprócz tych przepaleń, liście nie są jednolicie zielone). Przesadziłeś do nowej ziemi, czy to jeszcze stara mieszanka? Ponadto za suche to podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
czcz12
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 5 kwie 2016, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

Z ziemią na razie nic nie robiłem, ale właśnie zastanawiają mnie te przepalenia ponieważ ja trzymam cytrynki w takim ,,growboxie", gdzie panuje cały czas temperatura ok. 25 stopni. Ponadto kiedyś spryskiwaczem potraktowałem liście kiedy żarówka świeciła na listki w odstępie około 20 cm :) Co do ziemi to się zastanawiam, ponieważ półtora miesiąca temu była wymieniana. :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

No to masz odpowiedź, przypaliłeś liście od żarówki (jakiej używasz?) Nie spryskuje się liści, ani gdy świeci słońce, ani gdy tak blisko operuje żarówka. To kardynalny błąd.
Doświetlanie o tej porze roku nie ma już sensu. Przestaw na jasny parapet, żeby dostała dawkę naturalnego słońca. Latem możesz wynieść nawet na balkon.

Poza tym przesadź, bo ta ziemia jest wg mnie do niczego. Do jakiej ziemi posadziłeś, dałeś jakiś rozluźniacz? Najlepsza to ziemia do cytrusów, wymieszana z agroperlitem. Doniczka wg mnie jest ciut za duża.

Podlewaj tak, żeby podłoże cały było cały umiarkowanie wilgotne (ale nie zalane). Krótko podlewasz raz a konkretnie. Raz na tydzień powinno być ok. Nie pozwalaj przesychać wierzchniej warstwie ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
czcz12
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 5 kwie 2016, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

Faktycznie ziemie zmienie, ale dopiero za kilka dni, tak będzie właściwie. Więc doświetlam roślinki żarówka 6500k led (czytałem gdzieś, że taka żarówka jest dobra do doświetlania roślin). Powiem tak ,że w takie dni jak ten gdzie słońce jest za chmurami staram się roślinki doświetlać właśnie taką o to żarówką. Jeżeli są słoneczne dni to oczywiście wynosze cytrynki na jak najbardziej oświetlone pomieszczenie. Tylko waham się z tym balkonem(mam dziwną obawe, że jakiś szkodnik mi je zaatakuje). Co do ziemi to posadziłem ją w zwykłej uniwersalnej glebie ogrodniczej a na sam spod dalem garść karamzytu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

Powtórzę jeszcze raz, o tej porze roku doświetlanie nie jest już potrzebne, gdyż jest wystarczająca ilość naturalnego światła, którego roślina oprócz słońca również potrzebuje. Poza tym częsta zmiana miejsca też nie służy roślinom.
Ziemia do wywalenia. Tak jak napisałem cytrusy powinny rosnąć w ziemi dla nich dedykowanej o odpowiednim pH.
Popełniłeś trochę błędów, ale jak je skorygujesz powinno być ok.
Zrób po prostu tak, jak Ci napisałem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
czcz12
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 5 kwie 2016, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

Dzisiaj właśnie kupiłem ziemie odpowiednią dla cytrusów czyli ,, substral osmocote citrus". Właśnie przesadziłem cytryny do nowej gleby :) Dziękuje za pomoc :)
KacperMka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 maja 2016, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

Witam, chciałbym się przywitać gdyż jestem nowy. ;:138

Około miesiąc temu wsadziłem do ziemi pestki cytryn. Wykiełkowały po ok. 2 tygodniach, oto one:

-Cytryna (pojedyncza)
Obrazek

-Druga Cytryna (pojedyncza)
Obrazek


Może na razie nie widać dokładnie, lecz na prawdę są 3 łodyżki. Teraz mam pytanie, co z nimi zrobić? Kiedy przesadzić do większej donicy? Mam mały problem gdyż moje cytrusy przechowuje tak:

Obrazek

A gdy zdejmę ten klosz z największej cytryny to dwa jej listki strasznie klapną, nie wiem dlaczego. Gdy nałożę przykrycie z powrotem zaraz wracają do normy.
kacper07
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 29 gru 2013, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Cytryna z pestki

Post »

Witam! Posiadam prawie 3 lata niska rośliny - cytryna. Kilka razy była przycięta, ma podłoże: ziemia uniwersalna z perlitem. Stanowisko: na parapecie okna wschodniego. Kilka dni temu zauważyłem na liściach coś bardzo małe, białe kropki. Wiecie może co to są? Zamieszczam poniżej linki z zdjęciami tego roślinka.

https://zapodaj.net/8ba0c3741dc06.jpg.html

https://zapodaj.net/5a773ee5b8d0c.jpg.html

Z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

Przędziorki, kup Magus i jak najszybciej zrób dwa opryski, każdy w odstępie tygodnia. Jeśli po tych dwóch dalej będzie coś łazić, możesz zrobić jeszcze jeden - też po upływie tygodnia.

Możesz też poczytać ten wątek: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... %99dziorki
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kacper07
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 29 gru 2013, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Cytryna z pestki

Post »

Dzięki za pomoc :) @norbert76 mam pytanie: czy przycinanie wszystkie pędy i liście - sposób na przędziorki? Bo zamierzam zrobić szczepienie cytryny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

Nie, przycinanie czy szczepienie nie ma najmniejszego wpływu, czy pojawią się przędziorki czy nie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”