Cytryna z pestki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

Cytrusy potrzebują słonecznego stanowiska, a z opisu wynika że mają północne stanowisko więc ta ilość słońca jest niewystarczająca. Minimum wschodnia wystawa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AlexFM
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 cze 2017, o 00:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

I tu mam mały dylemat

.... dom jest tak ułożony że jedyna opcja na dużo słońca to spora "witryna" w salonie (zimowe stanowisko o którym wspominałem) a ponieważ klimatyzacja póki co nie jest włączana muszę zasłaniać witrynę zasłonami a upalne dni aby dom aż tak się nie nagrzewał.... musiałbym cytryny wynieść na zewnątrz ale radziłeś aby oki są małe jeszcze tego nie robić.


.... chyba że.....ma znaczenie czy słońce cytryny będą dostawać rano czy po południu ?? i ile tych godzin minimum miałby dostać na dzień..... znając te informacje może będę w stanie coś podziałać aby polepszyć ich los :)

Alex
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

Słońce przez przynajmniej kilka godzin, ale na północnej wystawie jest jego po prostu za mało o tej porze roku o jest za słabe. Jeśli chodzi o południową, w tej sytuacji byłaby jednak lepsza, ale musiałbyś je teraz na nowo aklimatyzować. Jeśli masz witrynę od sufitu po podłogę, to możesz je postawić na podłodze i cieniować w godzinach południowych, czyli między ok. 11 - 15-tą. Przecież chyba możesz zostawić od dołu niewielką szparę, żeby trochę słońca padało na rośliny. I tak bym trzymał je w tym i być może w przyszłym. Jak sadzonki bardziej podrosną będziesz mógł je na sezon wystawić na zewnątrz.
Żeby nie liście zbytnio nie żółkły, trzeba odpowiednio dostosować ilość wody. Cytrusy im cieplej, tym potrzebują jej więcej.
Natomiast możesz zrobić jeszcze inaczej część sadzonek zostawić na północnej wystawie, a część na południu jak napisałem wcześniej i wtedy po jakimś czasie zobaczysz czy są różnice we wzroście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Lesia88
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 lip 2017, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cytryna - wielozarodkowość roślinki z pestki

Post »

Witam :wink:
Postanowiłam założyć nowy wątek dotyczący roślinki cytrynki wielozarodkowej. Czy ktoś hoduje taką roślinkę ?
Proszę o udzielenie swojej wiedzy na ten temat :D

A tutaj zdjęcie moich dwóch "bliźniaczek''

Obrazek
Pozdrawiam, z bajkowego świata cudownych roślinek pestkowych.
AlexFM
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 cze 2017, o 00:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

norbert76 pisze:Żeby nie liście zbytnio nie żółkły, trzeba odpowiednio dostosować ilość wody. Cytrusy im cieplej, tym potrzebują jej więcej.
Z ciekawości zapytam ile mniej więcej wody powinny dostawać tygodniowo niespełna roczne cytryny (max 20 cm. wysokości). Czy jest jakiś czynnik którym powinienem się sugerować ??

Na chwilę obecną wygląda to tak że codziennie pod wieczór kiedy liście są już chłodne mocno je "zamgławiam". Poza tym staram się podlewać kiedy ziemia jest bardzo sucha na wierzchu i przy lekkim ugniataniu nie daje oznak aby w głębi też była wilgotna ale mimo małych ilości które nalewam i tak większość ląduje na podstawce. Za dużo wody ?? Za słabo ubita ziemia ?? Za mało ziemi ??

Mogę zrobić zdjęcia jeśli okażą się pomocne lub dokładnie pokazać i opisać ich stanowisko jeśli to ma pomóc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

Zacznijmy od tego, że nie podlewa się ściśle odmierzoną ilością wody, trzeba samemu wyczuć ile jej potrzeba roślinie w zależności od warunków uprawy.
Dwa, robisz kardynalny błąd, nie możesz dopuszczać do przesychania podłoża w przypadku cytrusów, one w sezonie muszą mieć cały czas je umiarkowanie wilgotne, szczególnie przy wyższych temperaturach.
To, że woda od razu spływa na podstawek to najprawdopodobniej efekt tego, że ziemia jest albo zbyt mało przepuszczalna i przy nadmiernym przesychaniu zbiła się w jedną bryłę, albo jest za bardzo przepuszczalna. Napisz czy podłoże to sama ziemia, czy mieszanka jej z jakimś rozluźniaczem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AlexFM
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 cze 2017, o 00:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

Dno stanowią kamyczki - kilka sztuk- z keramzytem (kamyczki tylko po to by utrzymać keramzyt w doniczkach).

Obrazek
Obrazek

Reszta to ziemia do cytrusów. Starałem się nie ubijać jej zbyt mocno (błąd ??).

Obrazek

Nie chciałem dawać za dużo wody dlatego postanowiłem zapytać czy fakt że woda spływa dość szybko do podstawki powinien dać mi do myślenia.... Jakis czas temu gdy ziemia było bardzo mocno zbita i pojawiło się troszkę pleśni (obstawiam że od fusów z herbaty) trochę ją rozluźniłem uważając by nie uszkodzić korzeni.

Zdjęcia z dzisiaj

https://drive.google.com/open?id=0B6gF5 ... mhDUVNLTzA
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

Sam drenaż tutaj nie wystarczy. Przesadź do nowego podłoża - ziemie mieszasz z agroperlitem, wystarczy w proporcji 3:1, nie dajesz żadnych dodatków w postaci fusów, itp. - nie są potrzebne. W sezonie podlewasz obficie - możesz namaczać w misce z wodą. Nie dopuszczasz do wysychania podłoża, ale też nie zalewaj. Jak ziemia zaczyna delikatnie jaśnieć, wtedy podlewasz. Zimą w zależności od temperatury otoczenia. Cytrusy powinno się zimować w niższej temperaturze - około 10 - 12 stopni, wtedy ograniczasz podlewanie. Jeśli w wyższej - około 20 stopni wzwyż, wtedy jak w sezonie nie dopuszczasz do wysychania podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AlexFM
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 cze 2017, o 00:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

Tylko że one były dosłownie miesiąc temu przesadzane.... Poza tym zgodnie z sugestiami są w małych doniczkach co automatycznie dość mocno ogranicza ilość ziemi którą się w nich mieści....
Poza tym..... czy wysokość rośliny w jakiś sposób dyktuje wielkość doniczki w które powinna się znajdować, choć w jakiś przybliżonych stosunkach ??
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej. Takie małe sadzonki na razie nie mają zbyt rozbudowanych korzeni, więc taki rozmiar doniczek będzie ok.
Jeśli przesadzałaś miesiąc temu, będziesz musiał przetrzymać je jakoś do wiosny i pozostaje tylko utrzymywać odpowiednią wilgotność podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AlexFM
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 cze 2017, o 00:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

Dobra. Ziemia była bardzo Luźna więc trochę ją ugniotłem i uzupełniłem wolne miejsce taką samą. Przed całą operacją przepuściłem przez każdą z nich sporo wody tak aby każdą warstwa mocno nasiąkła. Odczekałem chwilę i wylałem z podstawek to co przeciekło. Przy okazji zmierzyłem największą i ma już prawie 30 cm a nie jak pisałem wcześniej max 20.

Pytania na drugą część lata brzmi:
1. Czy póki liście są intensywnie zielone znaczy to że roślina nie ma braków jeśli chodzi o wodę i intensywność ich koloru może być wartością orientacyjną ??
2. Czy jeśli dalej woda dość łatwo będzie przepływać przez ziemię to podlewać dalej dość często (co 3-4 dni, w przypadku dużych upałów co 2) ale zmniejszać ilość ilość wody czy może rzadziej a mocniej ?? (liście bez zmian zamgławiać codziennie ?)

Dzięki za kolejne rady :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

1. Kolor liści, uzależniony jest nie tylko od zapewnienia właściwej wilgotności podłoża, ale też może wskazywać na niedobory składników mineralnych. Myślę, że od połowy sierpnia do jesieni możesz zacząć nawozić co drugie podlewanie nawozem do cytrusów, albo co każde połową zalecanej dawki. Pamiętaj, że na południowej wystawie i tak liście mogą być nieco jaśniejsze, niż na innym stanowisku - ze względu na silne słońce w okresie wiosna-lato.
2. Napisałem wyraźnie, sam musisz do tego dojść, ile i jak często podlewać wszystko zależy od warunków uprawy, czyli temperatury otoczenia, wilgotności powietrza, stanowiska, wielkości doniczki czy samego podłoża. Możesz oceniać organoleptycznie, czyli po wadze doniczki. W mniejszych doniczkach ziemia przesycha szybciej, co należy uwzględnić szczególnie podczas upałów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
patryk91g
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 sie 2017, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wolno rośnące drzewko cytryny

Post »

Posadziłem jakoś ponad 4 miesiące temu pestki cytryny i wydaje mi się że drzewka rosną zbyt powoli

Obrazek
Co zrobić aby rosły szybciej? Da się coś poradzić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”