Cytryna z pestki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żółkną liście siewek Citrus limon

Post »

Żółkną mi te starsze listki na tegorocznych siewkach cytryny. Posadzona w szklarence, ma wilgotno, słonecznie i ciepło.
AlexFM
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 cze 2017, o 00:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

Witam,
chciałbym się zająć cytrynami i wszystkim co z nimi związane.

Stan obecny (Link do albumu ->Album Cytryny<-)

4 doniczki "pojedyncze" + 2 doniczki "podwójne".
Ponieważ na początku traktowałem to tylko jako eksperyment ziemia wykorzystana do nich to zwykła ziemia ogrodowa.
Dzisiejszy pomiar kwasomierzem wskazuje w granicach 6 pH.
Od 3 tygodni zasilam je nawozem (1 w tygodniu - 2 cl/2L).

Ponieważ liście zaczynają zmieniać barwę na żółtą oraz pojawiają się jakieś brązowe plamy proszę o radę co dalej. Proszę mieć na uwadze że jestem początkujący więc czym prostszy opis tym lepiej.

Gdyby potrzeba było jakieś dodatkowe informację dajcie znać....

Pozdrawiam
Alex
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

Widzę na razie dwa błędy. Pierwszy, za duże a w przypadku skrzynek o wiele za duże pojemniki. Wielkość doniczek, szczególnie na tak wstępnym okresie wzrostu powinny być o wiele mniejsze - średnica 8 cm to max. W dużych pojemnikach jest o wiele trudniej utrzymać równomierną wilgotność podłoża, a także rozwój rośliny idzie przede wszystkim w korzenie.
Kolejna rzecz, czy Ty je wystawiłeś od razu do ogrodu na ostre słońce? Jeśli tak, to są to po prostu oparzenia, liście pod wpływem nadmiernego słońca robią się jaśniejsze (chlorofil cofa się w głąb tkanki), a następnie dochodzi do oparzenia, czyli plam.
Trzecia rzecz, nie masz przypadkiem zbyt twardej wody?
Czyli polecam poprzesadzać do odpowiednich wielkościowo doniczek oraz na tak wstępnym okresie wzrostu wstrzymał się z wystawieniem sadzonek na zewnątrz. Po przesadzeniu oczywiście nie nawozisz przez parę tygodni. Możesz poszukać podłoża z osmovitem, który stopniowo uwalnia się do podłoża i wystarcza na ok. pół roku - czyli w tym odpadnie Tobie nawożenie.
Do podlewania dodawaj parę kropli soku z cytryny, to pozwoli utrzymać pH podłoża na odpowiednim dla cytrusów poziomie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AlexFM
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 cze 2017, o 00:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

Dzięki za odpowiedź.

Pojemniki. Pestki były wkładane do bardzo małych doniczek i w do obecnych trafiły dopiero po kilku miesiącach.... 4 czy 5 jeśli dobrze pamiętam.

Stanowisko. Całą zimę stoją pod sporą witryną która jest do godziny 14 nasłoneczniona. Na taras były wynoszone stopniowo, czyli gdzieś od kwietnia w ciepłe dni, ale na noc zawsze wracały do domu. Na stałe na tarasie stoją od mniej więcej połowy maja czyli dopiero po ostatnich przymrozkach.

Jeśli chodzi o liście to jak widać na zdjęciach niektóre traciły kolo i odpadały..... w między czasie pojawiło się trochę mchu na tej ziemi więc ponieważ walczyłem w tym samym czasie z mchem w trawniku dostały bardzo mała ilość siarczanu żelaza (możliwe że nie był to najbardziej przemyślany ruch :oops: )

Podsumowując:
1. Mniejsze pojemniki (wsadzać wszystkie pojedynczo ?)
2. Nowe podłoże pod cytrusy (z osmovitem - podłoże z perlitem jak polecają we wcześniejszych wpisach w tym wątku?)
3. Cytryny wracają do domu na ten rok (rozumiem że "zimowe" stanowisko które jest w słońcu teraz gdzieś od 8 do 16-17 będzie ok ??)
4. Nie nawozić (kiedy będzie dobry czas na rozpoczęcie / jakie dawki ?)
5. Woda z sokiem z cytryny (w jakich mniej więcej ilościach/tyg ?)

Czy poza tymi czynnościami na tym etapie coś będzie jeszcze konieczne ?? Czytałem o dodawaniu do ziemi fusów z herbaty (u mnie w domu codziennie jest ich sporo). Dodawać je już teraz czy póki co się wstrzymać ? Jeśli dodawać to w jakich odstępach czasu i ile ?? No i twardość - tutaj nie potrafię powiedzieć jaką mam, jest jakiś prosty sposób na sprawdzenie tego ?

Jeszcze raz wielkie dzięki za wszelkie uwagi i wskazówki

Alex
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

1. Tak, najlepiej pojedynczo choć możesz cześć po dwie sadzonki - będzie gęściej ale rośliny nie będą wzajemnie się zagłuszać.
2./4. Osmovit to nawóz, więc z kolejnym nawożeniem musisz poczekać do przyszłej wiosny. A i tak wtedy stosuj połowę zalecanej dawki.
3. Tak, przynajmniej na ten rok - wg mnie jest jeszcze za wcześnie za wyniesienie na zewnątrz. Cytrusy przez cały rok potrzebują słońca, ale szyba zatrzymuje promienie UV. Zimowe stanowisko jak najbardziej słoneczne, ale z temperaturą parę stopni niższą niż w sezonie.
5. To zależy czy masz i jak bardzo twardą wodę. Dobrze by było ją zmierzyć, ale profilaktycznie dodanie parę kropli ok. półtora litra wody powinno wystarczyć. W końcu cytrusy to nie paprocie, które wymagają bardziej kwaśnej gleby. Możesz podlewać tak co drugie podlewanie jeśli masz mniej twardą wodę, albo co każde jeśli jest bardziej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AlexFM
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 cze 2017, o 00:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

Szybkie pytanie: Keramzyt na dno, na podstawkę czy może oba miejsca ?? Co przynosi najlepsze efekty ??
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

Keramzyt na dno doniczki ma służyć jako drenaż. Wysypany na tackę zalany wodą ma podnosić wilgotność powietrza wokół rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AlexFM
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 cze 2017, o 00:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

Trochę to zajęło ale dziś w końcu się z tym uporałem.

Ponieważ keramzyt dostałem tylko bardzo drobny, na dno doniczki włożyłem małe kamyczki aby powstrzymać keramzyt przed wypadaniem. Ziemia do cytrusów dojechała razem z małym doniczkami więc pełen serwis wykonałem zgodnie z sugestiami.

Nowe fotki:Cytryny 30.06.2017

Zgodnie z sugestią cytryny wróciły do domu ponad tydzień temu i po przesadzeniu stoją obecnie w miejscu gdzie słońce pada na nie rano między ~ 8:00-9:30, i drugi raz wieczorem ~18:00-20:00. Widać że liście odzyskują kolory powoli co mnie bardzo cieszy. Po przesadzaniu dodałem na ziemię trochę fusów z herbaty i zrobiłem z butelek małe "szklarnie".

Jeśli w którym momencie popełniam błąd (??) krzyczcie proszę :D
Jeśli jeszcze powinienem coś do tego zrobić, dajcie znać.

Dzięki z góry za pomoc i radę
Alex
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

Cytrusy potrzebują słonecznego stanowiska, a z opisu wynika że mają północne stanowisko więc ta ilość słońca jest niewystarczająca. Minimum wschodnia wystawa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AlexFM
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 cze 2017, o 00:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

I tu mam mały dylemat

.... dom jest tak ułożony że jedyna opcja na dużo słońca to spora "witryna" w salonie (zimowe stanowisko o którym wspominałem) a ponieważ klimatyzacja póki co nie jest włączana muszę zasłaniać witrynę zasłonami a upalne dni aby dom aż tak się nie nagrzewał.... musiałbym cytryny wynieść na zewnątrz ale radziłeś aby oki są małe jeszcze tego nie robić.


.... chyba że.....ma znaczenie czy słońce cytryny będą dostawać rano czy po południu ?? i ile tych godzin minimum miałby dostać na dzień..... znając te informacje może będę w stanie coś podziałać aby polepszyć ich los :)

Alex
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

Słońce przez przynajmniej kilka godzin, ale na północnej wystawie jest jego po prostu za mało o tej porze roku o jest za słabe. Jeśli chodzi o południową, w tej sytuacji byłaby jednak lepsza, ale musiałbyś je teraz na nowo aklimatyzować. Jeśli masz witrynę od sufitu po podłogę, to możesz je postawić na podłodze i cieniować w godzinach południowych, czyli między ok. 11 - 15-tą. Przecież chyba możesz zostawić od dołu niewielką szparę, żeby trochę słońca padało na rośliny. I tak bym trzymał je w tym i być może w przyszłym. Jak sadzonki bardziej podrosną będziesz mógł je na sezon wystawić na zewnątrz.
Żeby nie liście zbytnio nie żółkły, trzeba odpowiednio dostosować ilość wody. Cytrusy im cieplej, tym potrzebują jej więcej.
Natomiast możesz zrobić jeszcze inaczej część sadzonek zostawić na północnej wystawie, a część na południu jak napisałem wcześniej i wtedy po jakimś czasie zobaczysz czy są różnice we wzroście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Lesia88
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 lip 2017, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cytryna - wielozarodkowość roślinki z pestki

Post »

Witam :wink:
Postanowiłam założyć nowy wątek dotyczący roślinki cytrynki wielozarodkowej. Czy ktoś hoduje taką roślinkę ?
Proszę o udzielenie swojej wiedzy na ten temat :D

A tutaj zdjęcie moich dwóch "bliźniaczek''

Obrazek
Pozdrawiam, z bajkowego świata cudownych roślinek pestkowych.
AlexFM
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 cze 2017, o 00:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

norbert76 pisze:Żeby nie liście zbytnio nie żółkły, trzeba odpowiednio dostosować ilość wody. Cytrusy im cieplej, tym potrzebują jej więcej.
Z ciekawości zapytam ile mniej więcej wody powinny dostawać tygodniowo niespełna roczne cytryny (max 20 cm. wysokości). Czy jest jakiś czynnik którym powinienem się sugerować ??

Na chwilę obecną wygląda to tak że codziennie pod wieczór kiedy liście są już chłodne mocno je "zamgławiam". Poza tym staram się podlewać kiedy ziemia jest bardzo sucha na wierzchu i przy lekkim ugniataniu nie daje oznak aby w głębi też była wilgotna ale mimo małych ilości które nalewam i tak większość ląduje na podstawce. Za dużo wody ?? Za słabo ubita ziemia ?? Za mało ziemi ??

Mogę zrobić zdjęcia jeśli okażą się pomocne lub dokładnie pokazać i opisać ich stanowisko jeśli to ma pomóc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”