Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nina_Brzeg
100p
100p
Posty: 185
Od: 5 paź 2016, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brzeg

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Końcówki warto ciąć dość blisko 'łączeń' (jak one się nazywają?), tak ze 2-3mm nad nimi, wtedy szybciej usycha ta resztka i szybciej puszcza gałązki.

Próbowałam zarówno mega mocnego obcinania jak i stopniowego i wydaje mi się, że przy stopniowym lepiej się rozkrzewiają. Przy obcięciu niemal całej korony miałam wiele gałązek, które w ogóle się nie rozkrzewiły, puściły tylko jedną gałązkę.
miniqa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 25 mar 2014, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Czy takie linki bedą się otwierać?:


http://www.fotosik.pl/zdjecie/59598603169f3825
http://www.fotosik.pl/zdjecie/8a193a8211361891
http://www.fotosik.pl/zdjecie/a2497baaefb6ade5
http://www.fotosik.pl/zdjecie/0bcbd67ec616092b

Doniczka ma odpływy i drenaż na spodzie. Nigdy niczym nie nawoziłam. Stał długo na wschodnim oknie, teraz na południowym...

Wiem, że trzeba by było go wyprostować ale czy rozdzielić dwie rośliny czy wyprostować każdą tylko trochę od siebie odsunąć?

Marzy mi się taki ;:167

Nie zamieszczamy zdjęć nie swojego autorstwa - regulamin oraz prawo autorskie/mod.
Agape009
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 kwie 2017, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Witam, ciesze się, że natrafiłam na pasjonatów tej pięknej rośliny :) koleżanka chciała się pozbyć swojego drzewka ponieważ "zrobił się brzydki" - oczywiście przygarnęłam to cudo i tu zwracam się do was z prośbą o pomoc - powinnam przyciąć wszystkie przyrosty? W doniczce jest aż 8 drzewek! Zostawić tak czy powinnam je rozsadzić? Po przejrzeniu waszych postów stwierdzam, że zależy mi żeby ładnie zgestniały w koronach chyba ;)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Na początek przesadził do nowego podłoża, o ile nie rośnie w przepuszczalnej mieszance.
Druga rzecz, wyciągnął doniczkę z osłonki.
A dopiero później zabrałbym się za przycinanie. To czy zostawisz je wszystkie razem, to już od Ciebie zależy. Na pewno jednak trzeba by było przyciąć wszystkie pędy przynajmniej o połowę.
I najważniejsze, grubosze potrzebują słonecznego stanowiska przez cały rok - optymalny południowy parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agape009
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 kwie 2017, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Dzięki :-D okna mam na południowy-zachód więc mam nadzięję, że da radę. :) W takim razie pojadę w tym tygodniu po odpowiednią ziemię i przesadzę, a po ogrodnikach wystawię na balkon - mam nadzieję, że mu będzie u mnie dobrze. ;)
Karo4ever
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 kwie 2017, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Chciałbym prosić o poradę, w jakich miejscach powinnam podciąć swoje drzewko?
Obrazek

Obrazek

Obrazek



Max rozmiar zdjęcia wstawianego na forum to 500px/mod.
Awatar użytkownika
Nina_Brzeg
100p
100p
Posty: 185
Od: 5 paź 2016, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brzeg

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

miniqa pisze:Dziękuję za odpowiedź.
Czy takie linki bedą się otwierać?:


http://www.fotosik.pl/zdjecie/59598603169f3825
http://www.fotosik.pl/zdjecie/8a193a8211361891
http://www.fotosik.pl/zdjecie/a2497baaefb6ade5
http://www.fotosik.pl/zdjecie/0bcbd67ec616092b

Doniczka ma odpływy i drenaż na spodzie. Nigdy niczym nie nawoziłam. Stał długo na wschodnim oknie, teraz na południowym...

Wiem, że trzeba by było go wyprostować ale czy rozdzielić dwie rośliny czy wyprostować każdą tylko trochę od siebie odsunąć?
Tak działa :)
To co zrobisz zależy już od Twoich upodobań. Możesz zostawić główne konary tak jak są, możesz prostować, możesz rozdzielać. Ja bym pewnie rozdzieliła i naprostowała (lubię grubosze wyglądające jak drzewko). Na pewno wschodnie okno dobrze mu nie zrobiło, na południowym powinien ładniej rosnąć. Ale trzeba go bardzo mocno przyciąć.
Jeśli chcesz dążyć do czegoś podobnego jak to usunięte z forum zdjęcie (na fotosiku jest :wink: ) to rozdziel, naprostuj i wtedy wrzuć dokładne zdjęcia obu pojedynczo - doradzimy jak ciąć.
Agape009 pisze:Witam, ciesze się, że natrafiłam na pasjonatów tej pięknej rośliny :) koleżanka chciała się pozbyć swojego drzewka ponieważ "zrobił się brzydki" - oczywiście przygarnęłam to cudo i tu zwracam się do was z prośbą o pomoc - powinnam przyciąć wszystkie przyrosty? W doniczce jest aż 8 drzewek! Zostawić tak czy powinnam je rozsadzić? Po przejrzeniu waszych postów stwierdzam, że zależy mi żeby ładnie zgestniały w koronach chyba ;)
Obrazek
Obrazek
Jeśli chcesz mieć niższe drzewka to trzeba by je faktycznie przyciąć z wysokości. Jeśli wolisz większe to ja bym ich nie cięła całkiem, zostawiłabym jeden główny pień żeby podrosły jeszcze na wysokość, dopiero później bym działała, żeby korona była gęsta.
Listki z dołu pnia można pourywać. No i ja bym rozdzielała :wink:


Słabo widać wiele istotnych gałęzi, nie potrafie dojść która gałąź jest z którego drzewka. Z różnych stron zdjęcia by się przydały. Na pewno obcięłabym wszystkie małe odnogi wyrastające z ziemi i tą gałązkę najbardziej po prawej bym skróciła o jakieś 2/3 długości.
Awatar użytkownika
Nina_Brzeg
100p
100p
Posty: 185
Od: 5 paź 2016, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brzeg

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Zaczęłabym od tego:
Obrazek Obrazek

A później kolejne zdjęcia. Jest meeeega zarośnięty i najpierw trzeba trochę odgruzować, żeby zobaczyć coś więcej.
Ale tego najgrubszego pnia zazdroszczę! Wygląda na pokaźne drzewo :)

Zaznaczę tylko, że nie podobają mi się drzewka z przycinanymi wszystkimi gałązkami, zdecydowanie preferuje wybieranie najgrubszej i zostawianie jej w pełnej długości a strzyżenie dookoła. Według mnie o wiele ładniej takie rośliny wyglądają.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Nina, zdecydowanie popieram to, co napisałaś. Wszyscy pytają, jak przyciąć, a przecież po przycięciu pozostają takie kikuciki i nie wiadomo, jak roślina zdecyduje się później rosnąć. Należy raczej usuwać zbędne gałazki. Tak wyglądało moje drzewko przed i po makijażu. Fotki z ubiegłej wiosny.
Obrazek.

Obrazek

Sznureczek przytrzymuje nie gałązki, a cała roślinę, bo balkon bardzo wietrzny. Słońce i świeże powietrze powodują, że drzewko mężnieje.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Basia - cudny! ;:173
Tylko nie wiem, czy nie pokusiłabym się o większą (szerszą) doniczkę w tym przypadku - byłoby bezpieczniej, bo podejrzewam, że nawet i bez wiatru ze stabilnością jest różnie.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Bez wiatru ze stabilnością jest ok. Ale na moim balkonie zawsze hula wiatr i wszystko musi być przywiązane. Z przesadzaniem u mnie gorzej ;:170 .
kokolino
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 25 kwie 2017, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Witajcie wszyscy.
Jestem tu od całkiem niedawna na tym forum. Mam w pracy takie miejsce, gdzie wszyscy odstawiają niechciane rośliny. Wypatrzyłam tam grubosza, zabiedzonego, z krzywymi gałązkami i miękkimi dolnymi listkami. Ziemia była bardzo sucha i bardzo pylista, drobna. Postanowiłam go odratować i przyniosłam do domu. W pierwszym rzucie wyjęłam z doniczki, oskubałam z tej brzydkiej ziemi i przesadziłam do ziemi dla sukulentów i kaktusów. Rozsadziłam do trzech doniczek, tak, jak rosną w tej starej doniczce, te dwa z lewej w jednej i dwa z prawej w drugiej. Pozostały, najmniejszy, ten, co rośnie pośrodku, dostał swoją doniczkę. Chcę im teraz, zgodnie z zaleceniami wyczytanymi na tym forum, dać spokój przez miesiąc, a potem przyciąć tak, żeby rozgałęziały się u góry. Wiem, że zdjęcie jest dość marne, strzelone komórką w momencie przesadzania, ale może ktoś umiałby doradzić mi, w których miejscach ciachnąć? Zwłaszcza te większe sztuki. Będę rada każdej informacji,

Ola


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”