Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
kwiato_maniaczka
1000p
1000p
Posty: 1418
Od: 6 lip 2008, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Podepne się pod temat mój gruboszek przez zimę strasznie zmarniał i wygląda tak:

Obrazek Obrazek Obrazek

Podpowie mi co z nim zrobic i jak go poobcinać?
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Zdecydowanie - trzeba go "ostrzyc". Wszystkie te wybiegnięte, jasno-zielone pędy i pędziki trzeba wyciąć całkowicie lub zostawiając (na tych grubszych) tylko jedno oczko (miejsce wyrastania liści). Tniemy: milimetr lub dwa nad oczkiem. Trudno mi ocenić ziemię - ale mimo to jeżeli go poobcinasz i ustawisz w cieniu (absolutnie początkowo bez słońca) na balkonie - bardzo szybko się powinien zregenerować i zacząć wypuszczać nowe przyrosty. Od czasu do czasu można go potraktować biohumusem.
Obrazek
Oczywiście - nie zaznaczyłem wszystkiego - to tylko przykład - ale na pewno dasz sobie radę.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ja przyciąłbym go jeszcze bardziej ale musiałabyś zamieścić zdjęcia z kilku stron rośliny. :wink:
Awatar użytkownika
lampart111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2376
Od: 5 gru 2009, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świeradów - Zdrój
Kontakt:

Grubosz jak uformowac?

Post »

Witam!
Jestem tu nowy mam grubosza i chcial bym go uformować w podobnym stylu do grubosza aniuli oto on:
Obrazek

A oto mój:
Obrazek Obrazek

Czekam na rady...
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

Gruboszy raczej się nie formuje. Aby miały bardziej kompaktowy pokrój warto im zapewnić bardziej słoneczne stanowisko.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
lampart111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2376
Od: 5 gru 2009, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świeradów - Zdrój
Kontakt:

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

a ten aniuli ?? chyba sam taki nie urósł?
Awatar użytkownika
ruda806
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 3 mar 2009, o 21:13
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

Możesz mu uszczykiwać czubki gałązek żeby bardziej się rozkrzewiał oraz dolne gałązki obrywać żeby miał pień jak drzewo:) Tylko chyba lepiej na wiosnę, szybciej odrośnie;) Moje wyglądają tak:
Obrazek Obrazek
Po każdym dniu trzeba postawić kropkę, odwrócić kartkę i zaczynać na nowo.
Awatar użytkownika
harpia411
200p
200p
Posty: 411
Od: 8 paź 2009, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

Ja mojego grubosza hobbita modeluje cały rok ;) Latem wystawiam go na taras i drastycznie obcinam,wtedy pień się powiększa. jesienią wnoszę go do domu .I tak od trzech lat ;) A efekt jest taki ;)


Obrazek
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=29378" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

Przede wszystkim trzeba się odnieść do rośliny Harpii - super piękny okaz i co trzeba podkreślić - harmonijnie formowany. Takie drzewko nie potrzebuje typowej doniczki do bonsai by pięknie wyglądać ! Chociaż gdyby miało doniczkę niższą o połowę - można go śmiało wysyłać na wystawy bonsai - nagroda murowana !.

Wracając do gruboszy Rudej i Lamparta powiem tak: wasze drzewka są jeszcze młode ale zapowiadają się także świetnie. Wystarczy stosować się do rady właśnie Harpii jedynie może nad tym "drastycznym obcinaniem" bym się wstrzymał - wystarczy częste uszczykiwanie wierzchołków pędów (także nowych) i po kilku latach (cierpliwość jest sztuką) mamy okazy takie jak Aniuli i właśnie ten wyżej.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
harpia411
200p
200p
Posty: 411
Od: 8 paź 2009, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

Karpek ciesze się ze mój Hobbit się podoba ;) Niestety on się nie nadaje do wsadzenia do płaskiej donicy ;(jest za ciężki!! wywraca się ( Donica od środka jest obciążona kamieniami ,inaczej wy się wywrócił.

A tu mój następny eksperyment w formowanie ;)
dwie większe ucięte sadzonki,związałam drutem,i od razu wsadziłam w ziemie do płaskiej doniczki;) Podparłam roślinę kamieniami,aby się nie wywracała. Tak stoi prawie miesiąc.Co z tego będzie zobaczymy ;)


/]Obrazek[/

a tu Mama z dzieckiem ;)

Obrazek
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=29378" onclick="window.open(this.href);return false;
foczers
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 5 mar 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Biedny grubosz

Post »

Moj grubosz byl w zwyklej ziemi kwiatowej, na polnocnym oknie.. zaczely sie robic mu na 3 lisciach korowate plamy,oderwalam je.. zrobily sie na kolejnych.. niektore liscie zczerwienialy i straciły turgor.. zmiekly, zmarnialy, [nie wszystkie] z dnia na dzien sie polozyl.. przesadzilam do ziemi do kaktusow i sukulentow, podwiazalam galazki, wbilam patyki i tak sobie teraz stoi.. zadnych robaczkow w ziemi nie widzialam. co sie dzieje? staram sie go wynosic na balkon jak jest powyzej 15*C. tez od strony polnocnej mam balkon. Im wiecej poswiecam mu uwagi tym gorzej rosnie.. takie mam wrazenie. podlewam raz na tydzien niewielka iloscia wody, od zawsze.. wiec to nie od tego zmarnial. ma juz pare dobrych lat. w lutym cielam go mocno zeby sie rozkrzewil, niektore listki wyszly zdeformowane dziwnie
Awatar użytkownika
Doti
1000p
1000p
Posty: 2279
Od: 29 kwie 2010, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Biedny grubosz

Post »

Grubosze zazwyczaj nie mają zbyt obfitych korzeni...ale to dziwne...jak piszesz,że go nie zalewasz i zmienilaś ziemię a on marnieje...? A ma przepuszczalną glebę?

Ja swojego stawiam na balkonie od wschodu,zacienionym i wspaniale mi rośnie,na wiosnę mocno go przycinam w formie drzewka..
Awatar użytkownika
renata_22
200p
200p
Posty: 423
Od: 25 mar 2010, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Zaniedbany grubosz - jak go uratować?

Post »

Dostałam taki okaz do odratowania jest bardzo blady co widać na zdjęciu z "normalnym" gruboszem... Gałęzie wyłysiały, tylko na szczycie zostalo po kilka (możliwe ze listki jeszcze odrosną?), ziemia jest bardzo zbita -pełno drobnych korzeni(przesadzić?), roślina ma dość gruby pień możnaby uformować drzewko - ciąć teraz czy jak roślina dojdzie do siebie (na wiosnę)? Blady kolor wynika chyba z niedożywienia wystarczy tylko ponawozić czy to jakaś choroba?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Renata :)...
Doniczkowce w przeglądzie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”