Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Zdjęcie jest bardzo dobre - dużo na nim widać. I zawsze lepiej kilka niż jedno.
Czas pozwali mi tylko (na razie) z rana tutaj zaglądać.

Na tym gruboszu widać dwie zdecydowanie grubsze i dłuższe gałęzie i jedną krótszą. Po za tym widać nowe rosnące pędy - to bardzo dobrze i znaczy, że grubasik będzie w przyszłości dobrze się rozgałęział, będzie "bujny".
Zdecydowanie trzeba mu skrócić końcówki właśnie tych najdłuższych pędów (gałęzi) i całe gałęzie przygiąć do poziomu, rozchylając najlepiej w różnych kierunkach ale tak by ich nie złamać oczywiście: Obrazek
Rzeczywiście - lepiej jest go nie drutować (to ostateczność)! Lepsze w tym przypadku będą odciągi z drutu, takiego w "koszulce" używanego do rozwieszania prania. Odciągi można przymocować do dna doniczki. Jeżeli nie będzie można tego wykonać - trzeba będzie go delikatnie odrutować (tylko te właśnie trzy gałęzie).
Później, może jutro narysuję jak ja to widzę w przyszłości - ogólny wygląd całej rośliny.
Co do przesadzania i przycięcia korzeni - na razie go nie przesadzaj, na to jeszcze trochę czasu jest (też napiszę co proponuję).

Nie mam nic przeciwko forom o bonsai - ja jednak się do nich zraziłem (głupie uwagi i nieznajomość rzeczy przez większość tam piszących). Natomiast bardzo cenne są uwagi ludzi, którzy się na tym znają (szczególnie moderatorów).

Ogólnie - Dziuniu - jeżeli ta sztuka bardzo Cię interesuje, dobrze by było zaznajomić się z nią bardziej. "Coś" poczytać, chociażby w internecie, może kupić jakąś książkę.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Post »

Karpek oczywiście, ze chciałabym kupić jakąś ksiązkę o bonsai, mógłbyś mi polecić jakieś konkretne wydanie? Jestem w tych sprawach zupełnie zielona, więc potrzebuję podręcznika z dokładnie opisanymi działaniami i zdjęciami rzecz jasna :) Oby nie kosztowało fortunę :wink:

Co dotyczy przycinania, zabiorę się do tego moze jeszcze dziś. Ale powiedz mi co z tymi małymi gałązkami? Mam je zostawić? Cały czas nie daje mi to spokoju... Skoro chcę uformować "nagi" pień, +to moze nie dać tym małym odrostkom się rozrastać i "psuć" pnia? Podam większe zblizenia
Obrazek
Obrazek
Aha co do forum bonsaiowego.. Nie wiem o jakim dokładnie mówimy, ale na jednym z nich napisałam, zapytałam ale nikt się nie wypowiada.. Ktoś napisał tylko, ze to ładna sadzonka... Tu na "ogólnozielonym" forum jest większy odzew :wink:

Korzystając z okazji zyczę szampańskiej sylwestrowej zabawy!!!!! :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Życzę by 2009 roku nasze drzewka i wszystkie rośliny rosły nam jeszcze lepiej niż w starym roku.

Odnośnie książek - jest kilka pozycji na rynku, nawet w supermarketach z działem ogrodniczym (np. LM) niedrogich do 20 zł "Bonsai domowe" "Bonsai z roślin pokojowych". Z droższych: "Bonsai" H.Tomlinsona nawet do 80 zł.

Te małe gałązki należy zostawić - one w przyszłości powinny utworzyć nową koronę. Rozrysuję to trochę później (na razie mam oczopląs sylwestrowy).
Przejrzyj w miarę czasu jeszcze ten wątek: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ght=bonsai.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Zdjęcie grubosza-bonsai z książki H.Tomlinsona: Obrazek. Myślę, że taki styl: odwróconego trapezu czy prościej "parasolowaty" jest bardzo odpowiedni dla gruboszów, dlatego że one właśnie tak kierują rozwijanie pędów - rośnie ich dużo i wszystkie prawie pionowo w górę.
Dla Twojego grubosza Dziuniu proponuję coś takiego (niestety szpecem w rysowaniu nie jestem) ale chyba rozumiesz o co mi chodzi: Obrazek
To tyle - zwiewam do pracy.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Post »

Wreszcie go obciachałam :D
Mam nadzieję, ze dobrze zrozumiałam Twoje wskazówki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dobrze wszystko zrobiłam czy muszę coś poprawić?

Szukałam ksiązek o bonsai, ale dotychczas napotkałam tylko Torensena.
A mam fikusy... :P ale to później, na razie pracujemy nad grubasem.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Doskonale - właśnie o to mi chodziło ! Sprawnie to zrobiłaś i świetnie, że wkleiłaś tak duże zdjęcia. Daj mu teraz trochę czasu.
Na pierwszym Twoim zdjęciu - pod głównymi konarami - widać doskonale 3 odrosty, które są zbędne, a które przeoczyliśmy. Takie odrosty u już wykształconych bonsai się usuwa (oszpecają ogólny wygląd drzewka). Możesz je usunąć już teraz (na pewno nie osłabi to rośliny a wręcz odwrotnie) albo później podczas przesadzania - powiedzmy na początku marca - ale należy je kategorycznie usunąć.
Twoje zadanie teraz (ale już na dłuższą metę) wykombinowanie odpowiedniej doniczki. Nie musi to być doniczka płaska jak talerzyk, ja wręcz polecam taką typu "miska" lub coś na kształt jaki widać na "moim" zdjęciu z książki Tomlinsona.
Troszeczkę nie podoba mi się ziemia u Twojego grubosza (chyba jest zasolona) - poproszę jeszcze Czarodzieja o opinię.
Koniecznie - poproszę - zdjęcia tego grubosza, powiedzmy za miesiąc.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Post »

Karpek dzięki za pochwały :oops: ale to przede wszystkim Tobie dziękuję, ze tak świetnie się zająłeś moim grubasem i dostępnie mi wytłumaczyłeś co mam robić. :D

Właśnie te 3 gałązki , o których piszesz mi tez przeszkadzały, ale nie chciałam sama nic robić, no ale jak widać oku fachowcy nic nie umknie :wink:

Co do ziemi.. tez mnie martwi, ale zupełnie nie wiem co robię nie tak. Woda jest jednakowa dla wsyztskich kwiatków, a tylko w 2-3 donicach taki szajz.
Z tego co pamiętam przy przesadzaniu sypnęłam ziemi kaktusowej. Nie nawozę go. Więc nie wiem. Moze Przemo coś doradzi. A moze to wina starej donicy? Grubosz dostał ją w spadku po hoji...

A z tymi gałązkami nie bedę czekać do marca, zaraz je usunę :P
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Post »

Boze jaki wstyd.. przekręciłam w tak niedopuszczalny sposób nazwisko autora ksiązki :oops:
oczywiście chodziło mi o Tomlinsona. Zupełnie nie wiem jaki Torensen opętał moje mysli :lol:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Moim zdaniem roślina powinna teraz być przesadzona w ziemię dla kaktusów wymieszaną pół na pół ze żwirem o granulacji do 5 mm max i odrobiną piasku i biorąc pod uwagę że planujesz z tego zrobić bonsai radziłbym przesadzenie w doniczkę dla bonsai ale nie ceramiczną tylko tzw. młodzieńczą dla roślin czyli przejściowy plastik by przez co najmniej rok czy dwa lata kształtować system korzeniowy szczególnie ważne że grubosz ma już w miarę gruby pień i im później zaczniesz formować system korzeniowy tym gorzej roślina to zniesie a obecnie będzie szło to w parze z korektą i prowadzeniem korony, ja osobiście mam grubosza zdrutowanego nie robiłem odciągów lepiej formuje mi się koronę drutując. :D
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Właściwie myślałem tak samo - dwie opinie to zawsze lepiej niż jedna.
Doniczka. Wzrokowo przymierz czy do takiej doniczki jak opisuje Przemek (zwykła plastykowa doniczka do bonsai) wejdzie. Można mu przyciąć korzenie od dołu do max. 1 cm lub "na chama" go do takiej doniczki wepchnąć (nic mu nie będzie) - ja jednak polecam inną doniczkę typu "miska" lub nawet "garnek" byle była niższa od tej w której jest teraz.
Ziemia. Może być także uniwersalna i dobrze jest ją rozetrzeć w rękach. Piasek a najlepiej żwirek akwariumowy do 3-5 mm jest nieodzowny. Może być go trochę mniej - do 1/3 (korzenie się lepiej odbudują).
Sadzenie. Posadź go tak aby bryła korzeniowa wystawała nad brzeg doniczki. Jeżeli doniczka będzie okrągła lub kwadratowa - to w środku. Jeżeli doniczka będzie prostokątna - to byle nie w osi.
Coś takiego: Obrazek
Niestety na nowo trzeba będzie ustawić odciągi. Drutowania nie polecam, chyba że chcesz spróbować (zaryzykować próbę) - ale szkoda byłoby kaleczyć roślinę.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Post »

Jak opadną mrozy, wybiorę się do sklepu.

Mam przyciąć korzenie i zostawić 1 cm długość czy tylko po 1 cm uciąć? Chyba jednak po 1 cm obciąć :?
Jakiej średnicy doniczki mam szukać?
Awatar użytkownika
DARK TEMPLE
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 gru 2008, o 16:13
Lokalizacja: OSTRÓW WIELKOPOLSKI

Post »

Doniczki taniej kupisz na allegro wpisz bonsai -często używane ,ale dobre można trafić.
Pozdrawiam sercowych, roślinożerców wzrokowych.
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Post »

Dzięki za porade :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”