Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Piotrek, ładnego grubosza posiadasz. Moje, klasyczna krasula + hobbit są mniejsze. Krasula kwitnie, hobbit jeszcze nie. Ogólnie lubię te drzewka, bo są mało wymagające a ładnie się prezentują. Krasula jest kradziona ;:172, hobbit kupiony, maleńki szczawik, ale urósł pięknie. Krasulka nawet kwitnie, hobit jesdzcze nie, ale wszystko przed nim.

Pozdrawiam
"Większą mądrość znajduje się w przyrodzie aniżeli w książkach"
Filifionka
200p
200p
Posty: 311
Od: 18 lut 2009, o 11:33
Lokalizacja: podlaskie

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

mam nadzieję że i ja doczekam kwitnienia mojego drzewka szczęścia
Filifionka
200p
200p
Posty: 311
Od: 18 lut 2009, o 11:33
Lokalizacja: podlaskie

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Moje drzewko szczęścia słabiutko rosło aż do teraz i mała prośba czy ktoś pomoże mi z identyfikacją owego okaziku sukulenta?? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

to drzewko to grubosz a to ostatnie to żywe kamienie lithops
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
MrVader
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lut 2014, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Witam,
Posiadam dwa grubosze, do tej pory specjalnie o nie nie dbałam, nie zastanawiałam się czy podcinać czy nie, ale jednak chciałabym aby rozrastały się bardziej wszerz :)
Kiedy i jak mogę przycinać? Pytanie jeszcze odnośnie doniczek, czy sa odpowiednie?
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Filifionka
200p
200p
Posty: 311
Od: 18 lut 2009, o 11:33
Lokalizacja: podlaskie

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

z przycinaniem może lepiej poczekać do wiosny takiej typowej wiosny:) choć ja swojego przycięłam dokładnie przed chwileczką co prawda było to cięcie kosmetyczne tylko dwie gałązki mu podcięłam by rozrastał się na boczki. Nie wiem czy ten twój drugi grubosz nie ma ciut za dużej doniczki ale przyznam szczerze ciężko mi ocenić jej wielkość z tego zdjęcia. Postaw go w miejscu słonecznym by miał dużo światła i pomyśl jakbyś chciała go uformować i do dzieła:)
Awatar użytkownika
MrVader
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lut 2014, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

szczerze to nie mam jakiejś wizji jakbym go chciała uformować, chciałabym aby na boki trochę się rozrósł :)
Poczekam na pewno do wiosny, tylko gdzie się ucina gałązki, w którym miejscu? czy to bez różnicy?
Obydwa stoją cały czas na oknie w słońcu
Widziałam tez tutaj na zdjęciach kwitnące grubosze, czy cos trzeba specjalnego robic aby zakwitły czy tylko czekać? :)
Filifionka
200p
200p
Posty: 311
Od: 18 lut 2009, o 11:33
Lokalizacja: podlaskie

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Prawdę mówiąc ja przycinam pędy tam gdzie mi się podoba, jeśli stwierdzam że któraś gałązka mi nie pasuje i chciałabym by w tym miejscu roślinka mi się zagęściła to zwyczajnie ucinam ją w tym miejscu:) tak jak mi pasuje:). Co do kwitnienia czytałam, że trzeba czekać kilka lat i zapewnić roślinie optymalne warunki a i tak nie ma gwarancji że akurat nasz egzemplarz zakwitnie. Mimo to trzeba mieć nadzieję, że akurat nasz grubosz zakwitnie.
Anetta78
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Witam wszystkich,

mam niewielkiego grubosza, który rósł pozostawiony sam sobie. Czy mogę go przesadzić do odpowiedniego podłoża i od razu przyciąć, aby zacząć formowanie?
Czy powinna być przerwa między tymi czynnościami? Przyznam, że jak patrzę na Wasze okazy to już chciałabym, aby mój też tak wyglądał :)
Zazdroszczę ;:63
Poza tym mój grubcio jest odchylony w jedną stronę, do okna. Lubi wyglądać najwidoczniej :D
Pozdrawiam,
Aneta
Filifionka
200p
200p
Posty: 311
Od: 18 lut 2009, o 11:33
Lokalizacja: podlaskie

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Anetta grubosza powinno się przesadzać na wiosnę więc śmiało możesz brać się do dzieła, przygotuj odpowiednią ziemię taką żeby była przepuszczalna i doniczkę odpowiednią do wielkości roślinki. Jeśli chodzi o przycinanie to tu nie jestem pewna, może lepiej odczekać jakiś czas od przesadzenie tak by roślina mogla zadomowić się w nowym podłożu? Twoja roślinka odwraca się w stronę słońca zupełnie jak moja, kręcę nią na wszystkie strony by była prosta, może warto pomyśleć o bardziej jasnym miejscu dla niej? Grubosz z natury rośnie raczej niezbyt szybko ale za to jest bardzo wdzięczną rośliną.
Anetta78
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Dzięki,
już przesadzony i przycięty.. Brakło mi cierpliwości:)
Aneta
Filifionka
200p
200p
Posty: 311
Od: 18 lut 2009, o 11:33
Lokalizacja: podlaskie

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

teraz tylko spokojnie czekać aż zacznie się rozkrzewiać a nóż widelec za lat pera zakwitnie ;:173
midorek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 lis 2014, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Witam serdecznie, zarówno na forum jak i w tym wątku :wit

Dostałam ostatnio grubosza.. Wygląda tak, jak na zdjęciu: ma 4 duże pędy (30 cm) i 3 małe (10-15 cm). Więc, jak widać, dosyć tłoczno w tej doniczce. Chciałabym go jakoś porozsadzać i przyciąć, ale nie wiem jak się za to zabrać. Bo czy przesadzić mogę teraz, czy lepiej raczej poczekać do wiosny? To może teraz na razie go przyciąć w tej doniczce? (ale może wtedy nie będzie miał miejsca się rozrastać, przez to że tak gęsto)

Wobec tego pytania - Kiedy przesadzić, mogę teraz czy po zimie lepiej? I jak podczas ewentualnego przesadzania go podzielić - może być tak że te 3 chudziutkie malutkie dam razem, i 3 grube i 1 grubą (tak na 3 doniczki)? Iii.. Chciałabym, żeby któryś był tak od dołu rozdwojony jak te wasze piękne drzewka, czyli mam go tak nisko przyciąć tam gdzie chcę żeby się się rozgałęził, tak?

Wiem, wiem że napisałam milion pytań.. Ale nie znam się :oops: zresztą to kwiatek od teściowej i głupio by było go tak od razu zamordować ;:204

Będę więc baaarrrdzo wdzięczna za wszelkie wskazówki ;:180 Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”