Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Nie nawozi się roślin bezpośrednio po przesadzeniu. Dwa, radziłbym w sezonie częściej podlewać niż raz w tygodniu.
Najlepiej byłoby przepłukać dobrze podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nina_Brzeg
100p
100p
Posty: 185
Od: 5 paź 2016, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brzeg

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Ten liść wygląda trochę jak przypalony. Nie zmieniłaś miejsca na bardziej słoneczne?
Ja w sezonie podlewam raz w tygodniu, po tym czasie ziemia jest wyschnięta na wiór.
dodo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 cze 2017, o 16:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. kwiatki stoją cały czas w tym samym miejscu.poprzedni grubosz też stał w tym miejscu z 5 lat i nic mu nie było. zaczęło się to dziać z gruboszem mamy już w lutym, z moim zdecydowanie później jednak na długo przed upałami. uschnięta jest sama końcówka liścia i nic dalej się z tym nie dzieje, nie usychają, nie odpadają. jak jest gorąco to podlewam też tak raz w tyg. powinnam je oderwać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Nie, dopóki nie odpadnie albo wcześniej całkowicie nie wyschnie nic nie odrywaj. Najwidoczniej to efekt niepotrzebnego nawożenia i za rzadkiego/zbyt małą ilością wody podlewania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
magda_lenka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 cze 2017, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

potrzebna pomoc dla grubosza :)

Post »

Witam wszystkich :wit Chciałam prosić o poradę. Parę lat temu dostałam od koleżanki szczepkę grubosza i tak rośnie w górę i rośnie. Zastanawiam się czy mogę go przyciąć, bo jest taki cieniutki i wiotki, że bez stelażu się połamie. Chciałam żeby się trochę rozgałęził, a on nic :D mam mu dać jeszcze czas? Przesadzić do mniejszej doniczki, przyciąć? Proszę o pomoc :)
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Ten grubosz jest wiotki, bo ma przede wszystkim za mało słońca i światła co widać po długich odległościach między liśćmi. Parapet południowy to podstawa.
W kwestii uprawy poczytaj główny wątek:http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 30&t=89233, bo z tego co widzę ma jeszcze nieprawidłowe podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
magda_lenka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 cze 2017, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Podłoże już dzisiaj zakupiłam , trochę poczytałam na ten temat na forum i coś już więcej wiem. Dziękuje za pomoc, jestem nowa na forum i jeszcze się nie rozeznałam co i jak :) Co do miejsca , był na zachodnim oknie i wydawało mi się że jest dobrze, raczej słonecznie przez większość dnia...
sansa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 10 cze 2017, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Odcięłabym tę boczną gałązkę do ukorzenienia, a tę główną podzieliłabym na 2-3 części .
Awatar użytkownika
Nina_Brzeg
100p
100p
Posty: 185
Od: 5 paź 2016, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brzeg

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Ja bym nic nie cięła, jest idealny do wyprowadzenia wysokiego drzewka :wink: Tylko teraz trzeba popracować nad masą.
Zdecydowanie za ciemno miał. Na ciepły sezon warto grubosze wystawiać na zewnątrz, wtedy pięknie rosną, trzeba tylko pamiętać o stopniowym przyzwyczajaniu do słońca. Rzadkie ale obfite podlewanie pomaga na większe przyrosty w pniu. No i obrywanie dolnych listków.
Słońce powinno też pomóc na rozgałęzianie.
Ala-alA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 lis 2016, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zmiany na liściach grubosza

Post »

Witam drodzy forumowicze,
Na liściach mojego grubosza zauważyłam brązowe zmiany. Czy ktoś z Państwa potrafi określić co to takiego? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Obrazek
Donyame
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2016, o 22:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Witam wszystkich, jestem tu nowa. Podglądam Was od roku, bo rok temu uśmierciłam grubosza giganta, przez przelanie. Zgnił biedaczek. Próbowałam go jeszcze ratować, ale było już za późno. Nie miałam żadnej wiedzy o pielęgnacji, a co dopiero o przycinaniu. Byłam po nim w takiej żałobie, że obiecałam sobie znaleźć takiego drugiego, do przycinania i formowania na drzewko. I wczoraj znalazłam :tan Ale okaz trochę mnie przerósł, dosłownie.
Zobaczcie, podziwiajcie i ratujcie..., bo nie wiem od czego zacząć. Boję się go skrzywdzić. Jest tyle rzeczy do zrobienia... A może zostawić go tak jak jest?
Ma ponad 30 lat, 1,7m wzrostu z doniczką, 1,3m szerokości w koronie. Transportowany w ciężarówce (robiliśmy 3 podjazdy różnymi samochodami) i przenoszony przez 3 mężczyzn - meeeegaaa ciężki!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
masta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 paź 2017, o 06:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

witam wszystkich,
od niedawna posiadam tą roślinkę. wydaje mi się ze trzeba przyciąć, ale nie wiem jak i gdzie. prosze o rady, wiem że czeka mnie też przesadzenie.
Obrazek
pozdrawiam
Masta

Proszę o zaczynanie zdań z dużej litery/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Zabiegi przycinania robi się na wiosnę i latem. Na razie, jeśli podłoże jest nieprawidłowe możesz przesadzić do mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”