Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Wyjęłam, korzonki w porządku, zdrowe i całkiem długie (nie spodziewałam się). Przeniosłam do osobnej doniczki. Zobaczymy. Dziękuję za radę.
Awatar użytkownika
Momus88
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 lip 2015, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Podejrzewałem "zgniły" korzonek. Być może to poparzenie od słońca? O tej porze roku słońce jest nisko i niektóre rośliny nieprzywykłe mogą doznać poparzeń. Wliczając w to cechy osobnicze tego konkretnego egzemplarza plus to, że pierwszy raz zobaczyła bezpośrednie słońce mogło tak się stać. Drugą ewentualnością jest jakieś choróbsko. Póki merystem wierzchołkowy nie jest uszkodzony to powinno dać radę. Niemniej przeniósłbym na inny parapet, przezorności nigdy za wiele.
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Akurat te są na parapecie od północy, więc słońca to one nie widzą. Stoją pod lampką. Nie ma "innego parapetu", wszędzie coś stoi. :D A że nie mam pewności, czy to ewentualne choróbsko jest szkodliwe tylko dla Adenium, czy dla wszystkiego co zielone, to wolę jednak zostawić na miejscu, tylko w odległości i w odizolowanej doniczce. Będę zerkać co rusz, jak coś mnie zaniepokoi, to po prostu ta jedna roślinka wyleci całkowicie.
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Przyszły mi nasionka i mam pytanie odnośnie moczenia. Jaki jest maksymalny czas moczenia żeby nie zespuć nasionek? Jutro rano wyjeżdżam o 5.30 i wracam o 22 więc jakbym wrzucił rano nasiona to by się moczyły przez ponad 16 godzin. To za dużo czy nie będzie problemu? Bo jak coś to się wstrzymam jeszcze dzień.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

A ja swoje kiełki pryskałam już rano po południu i teraz wodą w spryskiwaczu aby się nie wysuszyły, by na waciku miały taki komfort, że wacik był ciągle poprzez skraplanie mokry.


---2 mar 2017, o 11:40---


Zauważyłam,że dwa nasionka stanęły pionowo, czekam na pozostałe. Przyjęło się Adenium Lucknirun i Double Siak. VioletObrazek
Kinia34
Galina55
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 22 sty 2017, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Ja posialam 18 lutego swoj zestaw 50 szt wyszlo mi 23 i chyba wiecej nie bedzie bo nasionka czarne


Proszę o używanie wszystkich polskich liter/mod.
Zgoda na pisownię bez polskich znaków diakrytycznych.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Słuchajcie : po czym poznać, że siewki się przyjęły,lub po jakim czasie będzie to widać?
Obrazek
Kinia34
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Dwa dni temu wieczorem wrzuciłem do wody kilkanaście nasion do wymoczenia. Następnego dnia rano po powierzchni pływały jeszcze 3, reszta zatonęła. Wrzuciłem na waciki do plastikowego pojemniczka wszystkie, bo nie byłem pewien czy te, które nie zatonęły to już są stracone czy jeszcze coś z nich może być. Kurier przywiózł mi zamówione składniki podłoża (keramzyt, perlit, wermikulit, bimis, zeolit, akadamę, i lawę czerwoną (na seramis jeszcze czekam)). Czy te składniki trzeba przed wymieszaniem jakoś przepłukać czy coś? Bo między większymi kawałkami są pokruszone na drobniutki pył. Same nasionka jeżeli puszczą kiełki początkowo planuję posadzić w ziemi do kaktusów, żeby podrosły, bo z tego co czytałem to mieszanka podawana przez Jerzyka jest raczej już do większych roślin polecana.
DaRy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lut 2017, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Za długo moczysz nasiona, a wymienione składniki do wysiewu się nie nadają. Tu jest łopatologicznie o wysiewie adenium. Metoda w 100% sprawdzona przeze mnie. https://www.youtube.com/watch?v=sBZQ6fWl0yM&t=660s
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Z tego co wyczytałam podłoże mam dobre więc muszę cierpliwie czekać aż się przyjmą i nie przesadzać z wodą później bo teraz zraszam tak aby miały stałą wilgotność
Kinia34
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

DaRy pisze: Tu jest łopatologicznie o wysiewie adenium.
I dokładnie to samo, co mówi się w tym wątku.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
DaRy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lut 2017, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

kinia34 pisze:Słuchajcie : po czym poznać, że siewki się przyjęły,lub po jakim czasie będzie to widać?
Obrazek
Co rozumiesz przez ..siewki się przyjęły?... Czy chodzi o kiełkowanie nasion? Czy przesadzałaś wykiełkowane siewki i o to pytasz?
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Bo ja je położyłam na mokre waciki i później właśnie wsadziłam do podłoża jak pękły i oto właśnie mi chodzi
Kinia34
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”