Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
ViolciaG1976
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 sie 2016, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witaj Onectica. Moja pierwsza rozmowczyni, ciesze sie bardzo ;:138 . Posialam wszystko co mialam, choc szczerze mowiac watpilam, czy cokolwiek z tego wyjdzie, ale udalo sie. Fakt siedza gleboko, ale powiem szczerze, iz jest to celowe zagranie z mojej strony....Czy sluszne to sie okaze. Od dluzszego czasu sledze niemiecki watek na temat uprawy Adenium i jedna z forumowiczek - z 12 letnim doswiadczeniem popartym zdjeciami , wlasnie mi tak polecila. Ale podobno ma to zastosowanie tylko w przypadku uprawy w granulacie Lechuza Pon. Powiem szczerze , nie bylam pozytywnie nastawiona co do takiej formy uprawy, dlatego tez czesc wysialam w mieszance ziemi, a czesc wlasnie w tym granulacie - podsypujac w miare wzrostu maluchow az po pierwsze pary lisci. Dzisiaj - jako, ze jestem ciekawska baba ;) delikatnie powyciagalam wszystkie , aby w koncu zrobic w nich porzadek i oooooo dziwo - miala kobiecina racje. Rosnace w substracie maja o wiele pokazniejsze brzuchy i jakos w ogole silniejsze sa dzieciaki :) będę jednak wdzieczna za wszelkie Wasze uwagi, bo gdzie mi tam do Was :oops:

-- 15 sie 2016, o 15:31 --


Z tymi maluchami na sztorc to nie mam pojecia, moze to jakas taka odmiana??? Arabica chyba tak rosnie, z tego co kojarze.....Ale moze sie myle.


---15 sie 2016, o 20:41---
?
Jak sądzicie moi drodzy, czy wstawienie moich maluchów w przyszłym roku do szklarni balkonowej ( takiej składanej - foliowej ) ma jakiś sens? Dodam, że tarasisko jest duże i z wystawą czysto południową. Na co powinnam zwrócić szczególną uwagę??? Czy przeszkadzało by moim adenium towarzystwo paru gatunków orchidei ???? Będę Wam bardzo wdzęczna za wszelkie wskazówki moi "Zieloni Kameraci" ?


? ? ? ?
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Rada ode mnie - nie spiesz się z wystawianiem. Ja zrobiłam ten błąd i wystawiłam w kwietniu, a zrobiło się chłodno. Dodatkowo trochę mi zmokły. No dobry pomysł to to nie był, więc przestrzegam przed czymś takim.
Ale generalnie to rośliny, które lubią słońce i ciepło. Jak je do niego przyzwyczaisz to na pewno będą zadowolone ;:173
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
ViolciaG1976
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 sie 2016, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Lucy, bardzo dziękuję za odpowiedź, ale chyba mnie nie zrozumiałaś.....chodziło mi o to, czy jest sens w przyszłym roku około powiedzmy czerwca czy lipca pakować je w foliak na taras, i na co powinnam zwrócić szczególną uwagę. Jakoś nie do końca sprawdzają się te "dobre rady" wujków z Zachodu, bo już pozbyłam się dwóch siewek i kolejnym 2 coś ewidentnie dolega.....Czy po prostu pewne nasiona były trefne? Tutaj pogoda niestety nie dopisuje, już 3 tydzień deszcz i słoneczka jak na lekarstwo, czy doświetlać ? Mam lampę zakupioną na Ebay, za chwilkę podam parametry, kwadrat w który wbudowane są na przemian i czerwone i niebieskie ledy ....Bardzo proszę o rady za które serdecznie Wam z góry dziękuję ;:145

---19 sie 2016, o 20:57---

Przepraszam, że nie w jednym poście, ale miałam jakieś techniczne problemy :oops:
Oto fotki maluchów, chorują dwie, zdjęć chorych więcej z różnych ujęć, reszta ma się chyba ok.....mam nadzieję, że tak zostanie, jak myślicie????
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

To nie jest wina nasion, wygląda, jakby się jakiś grzyb (?) przyplątał. Wywaliłabym te dwie, żeby się nie rozniosło.
W czym one w ogóle siedzą?
Cały czas chyba nie mają tak mokro, mam nadzieję?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Cześć Violcia!
Fajne maluchy Ci rosną!
Jak masz ciągłe deszcze to raczej musisz umieścić pod folią.
Moje obecnie siedzą w szklarni i dobrze się mają, ale czy przetrwają ich pierwszą zimę? tego nie wiem.
Pokazałam je tutaj, wysiane były 5-go lutego, więc maja pół roku.

Oto one dzisiaj:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Iwonko, piękne sadzonki ;:138 .
raflezja pisze: / ... / Moje obecnie siedzą w szklarni i dobrze się mają, ale czy przetrwają ich pierwszą zimę? tego nie wiem.
- zastanawiam się, dlaczego piszesz, że mogą nie przetrwać pierwszej zimy ? Jeżeli zapewnisz tym Twoim sadzonkom Adenium, minimum optymalnych warunków pod względem ciepła i oświetlenia, nie widzę powodów, żeby miały kłopot z przetrzymaniem naszej zimy. Sadzonki wyglądają bardzo ładnie, "magazyny" - chociaż jeszcze niezbyt duże, ale ładnie ukształtowane, wybarwione zaokrąglone brzuszki, mają zgromadzone substancje odżywcze, nie będziesz miała kłopotów z ich przezimowaniem. Najważniejsze, Twoje sadzonki masz na niewielkiej powierzchni, zawsze możesz domowym sposobem zainstalować dodatkowe ogrzewanie (tzw. "kwokę"), połączone z doświetlaniem. Najważniejsze, rosną w małych doniczkach, masz wgląd jak przesycha podłoże, a przy tak młodych roślinach to chyba najważniejsze, nie zalejesz ich, co w czasie zimy jest bardzo niepożądane.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
ViolciaG1976
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 sie 2016, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Zapytanie do Mieczysława i Jerzego - jesteście moimi Adeniowymi Bogami. :) Ślęczę tu już długi czas i na bank coś mi umknęło. Dzisiaj była cudna pogoda i pierwszy raz postanowiłam swoich " gówniarzy" wyprowadzić na spacer - do tej pory zażywały tylko słońca zza szyby. Przed 18 pojechałam na zakupy, wracam... i aż mnie szlag trafił, mało garażu nie rozwaliłam, mój stoliczek z siewkami przewalony ! Jak się zapewnie domyślacie szybki przegląd i reanimacja :idea: W między czasie kupiłam Kokoshume , czy mieszanka którą na szybko zastosowałam czyli : Kokoshume 2, Lechuza Pon 4, seramis 1 i troszkę pokruszonego steropianu da radę? Siewki po oględzinach o dziwo nie ucierpiały. ;:138

---25 sie 2016, o 03:22 ---
onectica pisze:To nie jest wina nasion, wygląda, jakby się jakiś grzyb (?) przyplątał. Wywaliłabym te dwie, żeby się nie rozniosło.
W czym one w ogóle siedzą?
Cały czas chyba nie mają tak mokro, mam nadzieję?
Lucy, siedziały do tej pory w czystym Lechuza Pon, zgodnie z Twoją radą dwie chore siewki wyrzuciłam, po natychmiastowej interwencji opisanej powyzej, zaobserwowalam dość słaby przyrost korzonków ( wysiewałam na płatki higieniczne i niestety za długo czekałam - korzonki przerosły płatek, więc przy przesadzaniu do podłoża straty były ogromne :) Mimo wszystko trzymały się super, nawet nie dowierzano mi , że siewki 5 tygodniowe mają tyle liści. Dzisiaj przesadziłam je w podłoże złożone z Kokoshume + Lechuza Pon + seramis + troszkę ziemi do kaktusów i sukulentów bardzo porządnego sortu - od sąsiada hodowcy. Radzcie co dalej, teraz je doświetlam , zeby doszły do siebie, to dobrze, czy źle?
Awatar użytkownika
jang
500p
500p
Posty: 729
Od: 11 paź 2012, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

ViolciaG1976 co to jest Kokoshume ? Google nie znalazło nic...
Lechuza Pon - znalazłem tylko jakiś bełkot, że to substrat dobry do szpitali, składu brak. Ze zdjęć mogę się tylko domyślać, że to lawa + zeolit (ogrodowy i mineralny) i może pumeks.

Po tym wypadku i przesadzaniu dałbym je do jasnego pomieszczenia ale na pewno nie na pełne słońce. One muszą dojść do siebie, wypuścić nowe korzonki ale pełne słońce na pewno im w tej sytuacji nie pomoże. Bardzo wcześnie rano lub bardzo późnym wieczorem możesz je odrobinkę zraszać a na pewno nie podlewać bo resztki korzonków jakie mają zaczną im gnić.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Mietek!
Dziękuję bardzo za rady i słowa otuchy. Zrobie wszystko, aby maluchy przeżyły!
ViolciaG1976
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 sie 2016, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Jang Kokoshume to takie sprasowane włókno kokosowe, które zalewa się wodą.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Jest oczywiście u nas dostępne. Ja go stosuję masowo do różnych roślin i bardzo sobie chwalę :;230
ViolciaG1976
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 sie 2016, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Mała aktualizacja mojego przedszkola :) Myślę , że żłobek mamy już za sobą :) Jak dotąd żadnych innych strat - rosną maluchy niesamowicie - chyba dobrze im u mnie , jak myślicie ???



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sieweczki zaczynają się same krzewić - co mnie bardzo cieszy, ale nie ukrywam, że im trochę pomagam doświetlaniem w pochmurne dni. troszkę też zaczęły dostawać papu, co jest widoczne dla mnie z perspektywy czasu po brzuchach maluchów.



---30 sie 2016, o 22:43---
?

Jang
Lechuza-Pon - materiały wyjściowe to kruszywo (pumeks, lawa), zeolit, otoczkowany nawóz wieloskładnikowy. składniki pomocnicze to azot, fosforan, potas, bor, miedź, cynk. Jedna z niemieckich adeniomaniaczek prowadzi uprawę około 100 Adenium w różnym wieku, tylko i wyłącznie w tym podłożu i efekty ma spektakularne. Ja osobiście mam w tym podłożu część Orchidei i również jestem bardzo zadowolona. Bardzo szybko ukorzenia sadzonki, czy Adenium - czas pokaże - jestem na etapie testów - dostałam 5 pędów i zobaczymy co z tego będzie...Jestem dobrej myśli
zeeah
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 8 cze 2016, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam i na wstępnie chciałam Wam wszystkich pogratulować przepięknych okazów ;:138
Zakochałam się w adenium i przeczytawszy chyba już wszystkie wątki na forum o ich uprawie zdecydowałam się zakupić nasiona i posadzić je w domu.
Z 13 nasion wykiełkowało mi 10, choć jedno bezlistne, więc chyba długo już nie pożyje :(
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że się pospieszyłam z siewem, bo to raczej pora roku na spanie, a nie wschody, ale nie mogłam się wprost oprzeć i tak są.
Wyglądają na razie tak


Obrazek


Jeden posiada zmutowane listki, ponieważ są złączone, więc również nie wiem co go czeka.
Pierwsze kiełki pojawiły się 8.09, więc siewki mają od 2 do 2,5 tygodnia i mam cichą nadzieję, że przetrwają zimę.

Pozdrawiam,
Iza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”