Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
popek2002
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 kwie 2017, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Cześć!
Czy mogę już podlać sadzonki przesadzone 3 dni temu, bo caudexy już trochę zmiękły?
Pozdrawiam!
"Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać"
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Chyba wszystkie wzeszły i trochę rosną chyba lepiej w tym podłożu.Jeszcze trochę za wcześnie aby oceniać .
Obrazek
Kinia34
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Przesadziłem 9 siewek w nowe podłoże wzorowane na przepisie @Akwelan_2009
Skład to 10% ziemi, 30 % włókna kokosowego a reszta to mieszanka perlitu, wermakulitu, lawy, akadamy i bimisu. Zobaczymy jak będzie rosło.

Obrazek
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Dajemy radę
Obrazek
Akadama daje swoje i najważniejsze,że jest słońce.Szóste listki się szykują
Kinia34
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Moje maluchy rosną dzielnie.

Obrazek

W tej chwili moje Adenium cały dzień spędzają na zewnątrz, w słońcu. Nie wiem tylko, czy mogę zostawiać je na noc? Wahania temperatury są znaczne, bywa, że spada do 10 stopni. Nie wiem jak radzą sobie w naszym klimacie z zimnymi nocami. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć?
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Cieszę się z moich już teraz sadzonek ,czy nie powinnam przesadzić do troszeczkę większych pojemniczków ?
Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Czy mogę wysiać nasiona ok. 10-15 sierpnia, czy to już za późna pora dla tych roślinek?
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dojrzałam do tego, by pokazać moje "przedszkolaki" w tym wątku. Urosło się im nieco przez wakacje. Jestem z nich dumna. :wink:

Wysiewane w połowie stycznia (25 nasion) i połowie lutego (kolejne 25 sztuk). Niestety nie zapisałam, która roślinka jest z którego siewu, ale miesiąc różnicy to nie aż tak dużo. Mają zatem sześć/siedem miesięcy. Wzeszło mi ostatecznie 33 nasiona, część roślinek rozdałam, u mnie została szczęśliwa "13". Kilka najładniejszych portretowo, a na koniec zbiorówka. :) Doniczki czarne mają 7x7 cm.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam :wit kolejną Osobę, pozytywnie "zakręconą" w temacie Adenium - pokazujących swoje rośliny. Rośnie na Foru grono miłośników tych pięknych egzotycznych roślin.
Twoje Adenium prezentują się bardzo ładnie i co ciekawe, już jako młode sadzonki prawie w 100%, samoczynnie krzewią się ;:138 . Wśród Twoich roślinek, wypatrzyłem roślinkę opisaną jako "Anatta" - również mam tą odmianę, ale jako roślinę szczepioną, czekam na kwiaty.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzyk Twoim zdaniem, w jakim wieku Adenium może być posadzone do doniczki hydroponicznej? Posiadam 19 dniowe adenium i zastanawiam się czy by nie przesadzić niektórych w przyszłości do takowych doniczek.
Pelidea Twoje roślinki są fantastyczne, czy możesz mniej więcej opisać jak o nie dbałaś? Stosowałaś może nawozy (od jakiego wieku zaczęłaś, jak często, jakie dokładnie nawozy)?

Czytałam gdzieś że po 3 parze listków, można stopniowo nawozić Adenium, czy to prawda? Jakie nawozy możecie mi polecić? Czy nada się do tego nawóz żelowy do kaktusów firmy Aszecol NPK 5-4-9?
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Mieczysławie, dziękuję. Ja u Ciebie już tą 'Anatta' wypatrzyłam i doczekać się nie mogę kwitnienia u Ciebie. Jestem ciekawa, czy faktycznie ma takie cudne, białe i pełne kwiaty. U siebie liczę na to, żeby chociaż białe były.

Jerzy, dziękuję - dbam o nie według Waszych instrukcji i jak widać to dało efekt. :) Czekam na resztę opinii. :)

Aleksandro, wspaniała roślinka! :)

Kasiu, dziękuję. :) Tak, nawoziłam je. Dosyć wcześnie zaczęłam, ponieważ podłoże wg wskazówek z Forum zrobiłam z przewagą składników mineralnych, ziemia do kaktusów stanowiła maksymalnie 30% (a może nawet ciut mniej). Po pojawieniu się drugiej pary listków zaczęłam stosować 1/2 dawki nawozu do kaktusów i sukulentów (NPK 4-6-8). Tak raz na 3-4 tygodnie, w zależności od tego, jak często podlewałam maluchy. Później wyprowadziłam ferajnę na zewnątrz. Jak już widziałam, że ruszyły ze wzrostem i pasuje im miejsce, które dla nich wybrałam, to nawoziłam mniej więcej co 2 tygodnie. Używałam na zmianę nawozu NPK 4-6-8 i NPK 6-18-36 (choć później Basia trochę mnie nastraszyła tymi problemami po stosowaniu nawozów wysokopotasowych, więc ostatnie dwa nawożenia były już tylko tym do kaktusów). Teraz już zamierzam zaprzestać "dokarmiania", niech się powoli szykują do zimy. Może jeszcze z raz wspomogę je połową dawki, zobaczę jaka będzie pogoda. Poza tym prawie ich nie podlewałam, wodę dostawały w postaci deszczu, chyba, że były takie koszmarne upały ok. 38-40 stopni przez kilka dni, to wtedy pomagałam. I to chyba tyle. :) A, zauważyłam, że te kilka sztuk, które tak marniej rosną muszę podlewać częściej niż te wyrośnięte - magazynują mniej wody i szybciej widać na nich efekty upałów.
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Pelidea

Skoro masz maluchy już półroczne warto z niektórymi zrobić małe cięcie, potem posypać cięcie cynamonem. Zyskujemy ładne nowe korzenie.
Jeśli natomiast masz większe adenium z dłuższymi pędami to możesz wykorzystać malutkie, młode sadzonki wgtego pokazu lub wg tego klejenia klejem gęstym lub pół gęstym.
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Moje Adenium ma już 25 dni, niektóre są wyraźnie mniejsze od pozostałych, ponieważ znacznie później wykiełkowały. Większość jednak posiada już 2 pary liści, nieliczne kończą 3 parę tworzyć. Jestem nimi oczarowana, zwłaszcza, że z 18 nasionek 16 wykiełkowało co jest moim zdaniem bardzo dobrym wynikiem. Stopniowo zaczynam nawozić roślinki jeszcze póki mają dostęp do naturalnego światła słonecznego. Kiedy jest pochmurno i nie ma słońca lub od południa, kiedy nie ma już po tej stronie słońca (parapet wschodni), doświetlam roślinki lampą z ledami czerwono-niebieskimi. Od wysiewu, roślinki przebywają w mini szklarence (kupiona rok temu w Bied...), dzięki czemu mają zapewnione ciepło (min. 25°C) i wilgoć (1h dziennie wietrze).
Niedawno podlane (po przeschnięciu podłoża), 3 roślinki są w podłożu mineralnym, reszta ma ok 3cm podłoża mineralnego + 0,5cm ziemi (gratis przy zakupie nasion). Niestety zbrakło podłoża mineralnego, żeby przesadzić do niego resztę roślinek i tym samym pozbyć się całkowicie ziemi.

Obrazek

Roślinka "kikucik" jest dla mnie tajemnicą, ponieważ nie ma uszkodzonego teoretycznie stożka wzrostu, ponieważ jeden listek wyrosnął prawidłowo (ułamał się w połowie) za to jego 2 listek nie chce wyrosnąć, od urośnięcie roślinki jest widoczny tylko zalążek 2 listka. Podoba mi się to że jest najgrubsza z wszystkich, martwię się jednak że już nic z niej nie będzie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”