Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Marcinnno pisze:A jak nasiona spleśnieją to będzie już finito ?
- na 99,999% można rozglądać się za nowymi nasionami.
Osobiście, żeby w jakimś procencie zabezpieczyć się przed pleśnieniem nasion, zaprawiałem nasiona środkiem przeciwgrzybowym lub zaprawą nasienną, dodatkowo nasiona wysadzałem do wyprażonego podłoża. Na prażenie podłoża mogłem sobie pozwolić, ponieważ wysiewałem niewielkie ilości nasion, ale nawet przy wysiewie większej ich ilości polecam prażenie, unikniemy wielu problemów. Prażenie podłoża, nie jest kłopotliwe - "kawałek rękawa" do pieczenia mięs, którego końce zawiązujemy niezbyt ściśle tz. tak żeby podczas prażenia podłoża para wodna, mogła swobodnie wydobywać się w rękawa, podczas podgrzewania podłoża.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

A po jakim czasie nasiona na pewno już nie wykiełkują ?
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Na tak postawione pytanie, ja nie jestem w stanie odpowiedzieć. Ostatnie nasiona, które ja wysiewałem, kiełkowały najpóźniej 4 - 6 dniu od wysadzenia w podłoże, ale to były sporadyczne, jednostkowe wyjątki.
Jeżeli nasiona będą miały stabilnie wilgotne podłoże, ciepłe podłoże, będą kiełkować bardzo szybko i w miarę równo, oczywiście, jeżeli nasiona będą pochodzić od "pewnego" sprzedawcy i z dobrą siłą kiełkowania.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Momus88
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 lip 2015, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

U mnie dotychczas bywało podobnie. Do tygodnia wschodziło co miało wzejść.

U Ciebie oczywiście jest szansa, że nie nabrały dość wilgotności aby wystartować. Ciężko coś doradzić, ale ja bym zrobił tak: jeżeli wyglądają zdrowo to wrzuć je do wody. Jeżeli nie idą na dno to znaczy, że nie są dość "mokre" aby wykiełkować. Jeżeli toną to mogą być już brązowe w środku (infekcja grzybowa) albo jeszcze nie wystartowały - wtedy przetrzymaj je z dwie godziny w tej wodzie i potem daj na podłoże, symbolicznie nakryj milimetrową warstwą ziemi, którą następnie spryskaj. Całość nakryj folią spożywczą aby ograniczyć parowanie, a doniczkę daj na ciepły (ale nie gorący) kaloryfer.
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Ok wielkie dzięki tak robię właśnie :D

---12 lut 2017, o 12:40---

No to zaczynamy od nowa.
Po namoczeniu 3 godzinnym raz jeszcze wysiane do pojemnika


Obrazek
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
DaRy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lut 2017, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dzień Dobry
Od pewnego czasu czytam z zainteresowaniem forum w dziale dotyczącym adenium. Zakupiłem nasiona i wysiałem je. Ze względu na długość dnia planuję mój wysiew doświetlać. Wysiałem 50 nasion (taki pakiet kupiłem). Mam pytanie do doświadczonych hodowców czy te zmoderowano - nie podajemy linków do platform handlowych. Mod. żarówki będą odpowiednie do tego celu?. Mam zamiar kupić 2 sztuki.
Moc: 5W
Gwint: E27
Żywotność: 10000 godzin
Diody: 3528 SMD Epistar (60 sztuk)
41szt czerwony + 19 szt niebieski
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Sam też jestem ciekawy czy takie żarówki się sprawdzą.
Ja ze swojej strony dodam, że świetlówka (taka do akwarium) super się sprawdzi i jest niedroga :D
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
DaRy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lut 2017, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Moi drodzy zamierzam kupić nasiona w Tajlandii Adenium desert Rose Thai Socotranum "Golden Crown". 10 nasion z przesyłka kosztuje ok. 57 zł. Czy ma ktoś doświadczenie w kupowaniu na ebay. Czy jakieś cło trzeba płacić? Czy istnieje ryzyko skonfiskowania nasion? (w tej ilości i cenie nasiona nie posiadają certyfikatu).

Nie podajemy linków do platform handlowych, regulamin. Moderator
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Słuchajcie jako,że na allegro kupiłam chyba złe nasiona i te adenium, które mi urosło nie jest w stanie zadawalajacym zamówiłam nowe u innego dostawcy. Będą u mnie w środę i po prostu spróbuję raz jeszcze, wezmę mniejszą ilość nasion na wacik, na to pojemniczek plastikowy pod folią aby miały mikroklimat.


---20 lut 2017, o 18:20 ---

Wiecie co, spróbuję trochę nasion wziąć na parapet, a inne pod sam kominek na waciki w różne miejsca je zasadzę, a część do odpowiedniego podłoża.
Kinia34
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Nasiona adenium muszą mieć ciepło, inaczej słabo kiełkują , albo wcale. Postaw tam, gdzie jest najcieplej.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Ciepło - tak, koniecznie.
Światło do kiełkowania niekoniecznie, więc postaw choćby i pod grzejnik.
Tylko nie przysypuj nasionek podłożem, połóż raczej na wierzchu.
I duża wilgotność do kiełkowania - do woreczka wstaw, w słoiku zakręć, przykryj butelką, cokolwiek Ci przyjdzie do głowy.

Po wykiełkowaniu już światło jest ważne, a wilgotność coraz mniej. Jak nasionko zgubi łuskę, to możesz spokojnie odkrywać.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Słuchajcie mam je, a jak przechowywać te odmiany których nie wysialam?

Obrazek

--- 23 lut 2017, o 07:04 ---

Obrazek
Dzień pierwszy


---24 lut 2017, o 11:02 ---

Schowałam do cieplej szafy wyjąć czy raczej taki zabieg przyspieszy kielkowanie?
Kinia34
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

W 2011 i 2012 roku próbowałem hodować adenium ale za każdym razem moje roślinki nie przetrzymywały zimowania. Po dwóch próbach zrezygnowałem, ale niedawno znowu mnie naszło i spróbowałem jeszcze raz. Miałem nasionka zakupione w 2011 roku kupione od forumowicza @piotrek_m, które ten sprowadzał z jakiegoś azjatyckiego kraju. Nie wiem czy to przez stary wiek nasionek czy też przez nieodpowiednie przechowywanie ale po kilku dniach namaczania żadne z nasionek nie wykiełkowało. Widzę, że piotrek_m już się nie udziela na forum, więc będę musiał nasionka zamówić przez allegro pewnie. Doszedłem do wniosku, że poprzednie moje próby były nieudane ze względu na złe podłoże. Roślinki miałem w ziemi do kaktusów i o ile bardzo ładnie kiełkowały i rosły przez wiosnę i lato, to w okresie późnojesiennym gdy szykowałem je do zimowania musiałem popełniać jakieś błędy. Robiłem tak, że początkiem listopada roślinkę jeszcze podlewałem lekko, później czekałem około 2-3 tygodnie żeby ziemia przeschła i po tym czasie przenosiłem roślinkę do ciemnego pomieszczenia gdzie temperatura waha się w granicach 13-16 stopni. Przez około 3 miesiące roślina stała w tej ciemnicy, listki opadały, kaudeks się kurczył i marszczył, ale myślałem, że tak powinno być. Na przełomie lutego i marca wyciągałem roślinę na parapet bo dzień już zdecydowanie dłuższy i więcej słońca. I za każdym razem było tak samo - wszystkie roślinki na gałązkach zaczynały wypuszczać liście, ale kaudeks cały czas był pomarszczony i miękki i po niecałym miesiącu roślinka padała. Zrezygnowałem po dwóch próbach i teraz chciałbym uniknąć błędów. Czy ta ziemia do kaktusów nie była odpowiednia dla rośliny czy też w nieodpowiedni sposób ją zimowałem? Jaka mieszanka podłoża jest najbardziej odpowiednia dla adenium? Przeglądam forum, ale stworzyliście tu ogromną bazę danych dotyczącą tej rośliny ;:63
I gdzie najlepiej zakupić nasionka, żebym nie trafił na takie kilkuletnie jak ja miałem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”